Представници Фонда здравства Србије наредне седмице у Институту Игало

Састанак представника Фонда за здравствено осигурање Србије и Фонда за здравствено осигурање Црне Горе  са менаџментом Института Игало који је требало да буде одржан  прошле седмице биће одржан наредне, казао је директор црногорског Фонда др Вук Кадић у емисији Рефлектор на Телевизији Вијести.

-Тај састанак је требало да буде одржан прошле седмице али је дошло до његовог отказивања. Моја иницијатива је била да они дођу у Институт да обиђемо комплекс и да се они увјере у опште стање, кадар и да сједнемо да договоримо аранжман. Овдје се говори о аранжману, односно о потреби пацијената Фонда здавства Србије да одређену врсту рехабилитације спроведу у Институту.  Ово конкретно није било везано за пребијање дуга према Југобанци. Министар Дамјановић је био врло децидан да ће држава бити та која ће вратити тај дуг према Југобанци а онда ће  задужити Институт да кроз неку врсту услуге тај дуг отплати. Састанак са представннцима Фонда здравства Србије је покушај обнове сарадње која је некада постојала о рехабилитацији осигураника Србије у Игалу, казао је Кадић.

Вршилац дужности директора Института Игало, др Саво Марић казао је да је у њиховим објектима тренутно на рехабилитацији близу 800 пацијената.

-У првој фази 190 пацијената углавном су то дјеца са пратњом, а у другој фази је  готово 600 од којих је 250 страних. Међу њима је 120 Норвежана  док је остатак гостију са екс Ју простора.  Остали гости су пацијенти који долазе преко Фонда здравства, казао је Марић.

Он је рекао да је мање гостију него лани а да је недостатак кадра главни проблем, јер из Института одлазе људи незадовољни коефицијентима који су нижи од оних предвиђених Гранским колективним уговором.

-Што се тиче пословања ми смо увијек на нули и испод нуле јер имамо пех да нас прате тужбе радника и оно што зарадимо брзо оде са рачуна због правоснажних пресуда.  Укупан дуг је 24, 9 милиона од којих је 9, 2 милиона  дуг према Југобанци, 3, 2 према Управи прихода, 2, 5 милиона дугујемо  ИРФ, милион Адико банци, милион Општини ХН, скоро милион дуга је за струју, а скоро 4, 5 милиона дуга имамо према радницима на основу правоснажних пресуда, казао је Марић.

Сједница Одбора директора, како је рекао, заказана је за петак на којој ће се расправљати о финансијском извјештају за осам мјесеци али и о колективном уговору који је враћен из Министарства финансија на усаглашавање.

Марић је најавио исплату јулске плате за наредну седмицу.

Лука Ђукановић из Министарства здравља је казао да је Колективни уговор враћен на додатно усаглашавање јер Министарство  финансија није дало позитивно мишљење.

Предсједница Синдиката др Марија Обрадовић је подсјетила да су се још 10. јула обратили министру финансија Александру Дамјановићу  јер сматрају да је Колективни уговор испреговаран са Бордом и в.д директором а интервенција у дијелу отпремнина је за Синдикат проблематична јер су, како је рекла,  оне идентичне отпремнинама из Колективног  уговора из 2008. године. Сматра да та интервенција није на мјесту.

Да би Институт изашао из кризе неопходно је да држава откупи акције мањинских акционара и постане стопроцентни власник, сагласни су и у Институту, Министарству здравља и Фонду здравства.

-Најбоље је рјешење да Институт буде 100 % власник или барем двотрећински како би се могла урадити стратегија развоја те установе.  Није се могло раније док се није завршио поступак приватизације. Сад су тек створени услови да држава крене у преговоре са највећим поједниачним власником ХТП Виле Оливе, казао је др Кадић али и поставио питање  да ли ће  држава повећати удио у власништву Института уколико  преузме дуг према Југобанци или ће само да плаћа дугове а да остали акционари, њих скоро  45 одсто, не учествују подједнако у санирању дугова.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here