Predstavnici Fonda zdravstva Srbije naredne sedmice u Institutu Igalo

Sastanak predstavnika Fonda za zdravstveno osiguranje Srbije i Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore  sa menadžmentom Instituta Igalo koji je trebalo da bude održan  prošle sedmice biće održan naredne, kazao je direktor crnogorskog Fonda dr Vuk Kadić u emisiji Reflektor na Televiziji Vijesti.

-Taj sastanak je trebalo da bude održan prošle sedmice ali je došlo do njegovog otkazivanja. Moja inicijativa je bila da oni dođu u Institut da obiđemo kompleks i da se oni uvjere u opšte stanje, kadar i da sjednemo da dogovorimo aranžman. Ovdje se govori o aranžmanu, odnosno o potrebi pacijenata Fonda zdavstva Srbije da određenu vrstu rehabilitacije sprovedu u Institutu.  Ovo konkretno nije bilo vezano za prebijanje duga prema Jugobanci. Ministar Damjanović je bio vrlo decidan da će država biti ta koja će vratiti taj dug prema Jugobanci a onda će  zadužiti Institut da kroz neku vrstu usluge taj dug otplati. Sastanak sa predstavnncima Fonda zdravstva Srbije je pokušaj obnove saradnje koja je nekada postojala o rehabilitaciji osiguranika Srbije u Igalu, kazao je Kadić.

Vršilac dužnosti direktora Instituta Igalo, dr Savo Marić kazao je da je u njihovim objektima trenutno na rehabilitaciji blizu 800 pacijenata.

-U prvoj fazi 190 pacijenata uglavnom su to djeca sa pratnjom, a u drugoj fazi je  gotovo 600 od kojih je 250 stranih. Među njima je 120 Norvežana  dok je ostatak gostiju sa eks Ju prostora.  Ostali gosti su pacijenti koji dolaze preko Fonda zdravstva, kazao je Marić.

On je rekao da je manje gostiju nego lani a da je nedostatak kadra glavni problem, jer iz Instituta odlaze ljudi nezadovoljni koeficijentima koji su niži od onih predviđenih Granskim kolektivnim ugovorom.

-Što se tiče poslovanja mi smo uvijek na nuli i ispod nule jer imamo peh da nas prate tužbe radnika i ono što zaradimo brzo ode sa računa zbog pravosnažnih presuda.  Ukupan dug je 24, 9 miliona od kojih je 9, 2 miliona  dug prema Jugobanci, 3, 2 prema Upravi prihoda, 2, 5 miliona dugujemo  IRF, milion Adiko banci, milion Opštini HN, skoro milion duga je za struju, a skoro 4, 5 miliona duga imamo prema radnicima na osnovu pravosnažnih presuda, kazao je Marić.

Sjednica Odbora direktora, kako je rekao, zakazana je za petak na kojoj će se raspravljati o finansijskom izvještaju za osam mjeseci ali i o kolektivnom ugovoru koji je vraćen iz Ministarstva finansija na usaglašavanje.

Marić je najavio isplatu julske plate za narednu sedmicu.

Luka Đukanović iz Ministarstva zdravlja je kazao da je Kolektivni ugovor vraćen na dodatno usaglašavanje jer Ministarstvo  finansija nije dalo pozitivno mišljenje.

Predsjednica Sindikata dr Marija Obradović je podsjetila da su se još 10. jula obratili ministru finansija Aleksandru Damjanoviću  jer smatraju da je Kolektivni ugovor ispregovaran sa Bordom i v.d direktorom a intervencija u dijelu otpremnina je za Sindikat problematična jer su, kako je rekla,  one identične otpremninama iz Kolektivnog  ugovora iz 2008. godine. Smatra da ta intervencija nije na mjestu.

Da bi Institut izašao iz krize neophodno je da država otkupi akcije manjinskih akcionara i postane stoprocentni vlasnik, saglasni su i u Institutu, Ministarstvu zdravlja i Fondu zdravstva.

-Najbolje je rješenje da Institut bude 100 % vlasnik ili barem dvotrećinski kako bi se mogla uraditi strategija razvoja te ustanove.  Nije se moglo ranije dok se nije završio postupak privatizacije. Sad su tek stvoreni uslovi da država krene u pregovore sa najvećim pojedniačnim vlasnikom HTP Vile Olive, kazao je dr Kadić ali i postavio pitanje  da li će  država povećati udio u vlasništvu Instituta ukoliko  preuzme dug prema Jugobanci ili će samo da plaća dugove a da ostali akcionari, njih skoro  45 odsto, ne učestvuju podjednako u saniranju dugova.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here