ТИА ДОЖИЋ: „ПРОШЛОСТ МИ НИЈЕ ДОВОЉНА“ – СНАГА ДОБРОТЕ, ЉУБАВИ И ЛИЈЕПЕ РИЈЕЧИ

Представљање књиге  “Прошлост ми није довољна“ ауторке Тие Дожић, синоћ у башти Куће Нобеловца Ива Андрића било је оживљавање сјећања на Нови некад,  сјећања у коме су ауторкине ријечи искриле  једним у суштини радосним одрастањем у Новом, којим су промицали ликови знаменитих Новљана али и  новских  ориђинала, ту и тамо просинуле  дјечије игре, радозналости, младалачки успјеси, туге и радости, побједе и изгубљене битке, мудрости и савјети, а све коначно сажето у реченицу „кроз вјечност лутају дјелићи наше пролазности и они се повремено, у непрегледној димензији времена и простора укрштају.“

И синоћ су се укрстили, кроз казивања  о књижевном првијенцу  Тие Дожић о коме су говорили директорица Херцег феста, главни и одговорни уредник овог издања Гордана Поробић Kрцуновић,  ликовни уредник  књиге Војислав Војо  Kилибарда, Новљанин, публициста, дугогодишњи уредник у Радио Београду  Ђорђе Малавразић и новинар Витка Вујновић.

 – Објављивање и промоција књиге „Прошлост ми није довољна“ није само значајан издавачки и организациони подухват Херцег феста већ и указивање поштовања  жени која припада плејади знаменитих Новљанки и која се уписала  у историју херцегновског, југословенског и европског спорта, рекла је обраћајући се бројној публици, директорица Херцег феста Гордана Поробић Крцуновић.  Оцијенила је такође да се овом књигом ауторка упустила у „истраживање невидљиве животне хемије“ те жанровски дјело сврстала у роман одрастања, сазријевања.

– Управо књига Тие Дожић наставља приповједачку традицију за коју је само онај живот који се може испричати вриједан живљења, рекла је Поробић Крцуновић  и додала да се текст може читати  „као женска страна приче о животу“, интегрално, у једном даху, али и  парцијално  „и тада  свака прича прича за себе и има своју  поуку, поруку, педагошко и  психотерапеутско дејство.“

– Овај спис је и документ о једној епохи, о једном другачијем доживљају свијета, односу према животу, казала је Поробић Крцуновић.

Војислав Војо Килибарда објаснио је као је са сарадницима Иваном Вукчевић и Нешом Глумцем осмислио ликовно уређење књиге.

Ђорђе Малавразић  је између осталог нагласио важан феномен, да је пракса савјетодавања и њен смисао у потпуности обновљен данас на друштвеним мрежама, гдје је глас Тие Дожић глас истинског ауторитета у времену кризе, али и свих установљених норми и стандарда којих се човјек некада могао држати.

– Данас то нису нека конзервативна доцирања нити критике са високе катедре, већ су једноставне сугестије за проналажење стабилних тачака  оријентације у просуђивању свијета и практичном понашању. Тиа не помиње имена великих филозофа али у суштини она размишља у традицији фундаменталног филозофа морала Имануела Канта који је такве најстабилније и најблиставије тачке оријенатције видио у звјезданом небу над нама и моралном закону у нама….

Малавразић је нагласио и да је Тиа Дожић имала „добру контролу над оним што је било субјективно у њеним тумачењима чињеница из послијератне историје Херцег Новог, када је она одрастала, а то је и период о коме она пише.“ 

Оцјена Витке Вујновић била је да се „слике стварности  у текстовима књиге „Прошлост ми није довољна“  преплићу   са  Тииним промишљањима, коментарима, с времена на вријеме  и  туђим оцјенама, ставовима,   естетичким па и филозофским премисама које Тиа издваја, на које нам указује али их и сама усваја.“ Према њеним ријечима у  описима Новог  проналазимо  фрагменте,  фрагменте сјећања Тие Дожић али и  нашег  сјећања,  и једнако  интиму и документаризам, па и понеку упечатљиву  поетску слику…

Вујновић је као кључне издвојила реченице: „Љубав је доброта. Сваки добар чин“  и  „Мисли инспирисане добротом постају звијезде и њихова снага је немјерљива“ .

Тиа Дожић је објаснила како је настајала ова књига, како је кроз живот чувала и сачувала ону магију Шквера и Новог и трачак сунца који је и у невољама претварала у оптимизам и осмјех. Сјетила се професора херцегновске Музичке школе, говорила о све популарнијим  њеним фејсбук статусима, па и тим казивањем потврдила оно што је написала. Прво да прошлост и будућност ставља са стране, а  садашњости даје читаву себе да би јој она узвратила откривањем посебности коју у себи носи сваки тренутак а потом и да  „за лијепом ријечи  сви жудимо“ .

Одличним музичким избором и извођењем одабраних нумера програм су обојили професори херцегновске Музичке школе Линда Познановић и Игор Новак.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here