Svjetski je dan borbe protiv pušenja

Korišćenje duvanskih proizvoda je vrlo rasprostranjena pojava u svjetskoj populaciji i poslednji raspoloživi podaci pokazuju da u svijetu postoji oko 1,3 milijarda pušača. Pri tome, oko 28% odraslih Evropljana puši, u odnosu na 21% pušača, koliko se procjenjuje da ih ima globalno. Udio pušača u ženskoj populaciji Evrope upadljivo je veći u odnosu na globalni prosjek, jer podaci pokazuju čak 19 odsto žena koriste duvanske proizvode, naspram sedam odsto koliko ih ima u svijetu, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Poslednje istraživanje o prevalenciji pušenja, među pripadnicima odrasle  populacije, starosti, od 15 do 64 godina, pokazalo je da je, u Crnoj Gori, došlo do povećanja zastupljenosti stanovnika koji puše. Naime, prema podacima iz 2012. godine, 31% odrasle populacije je koristilo svakodnevno duvanske proizvode, da bi se 2017. godine pokazalo da je zastupljenost pušača u opštoj populaciji povećana na 35,4%, što je značajno više u odnosu na evropsku populaciju. Navedeno istraživanje je pokazalo da je, još 17,1% populacije nekada tokom života koristilo duvanske proizvode, što znači da je samo 47,6% ili manje od polovine stanovnika tokom cijelog života apstiniralo od pušenja.

Zastupljenost pušenja u odnosu na pol, iznosila je 36,2% među muškarcima i 34,5% među ženama, što ukazuje na posebno značajan trend povećavanja ove pojave među ženama. Pri tome, treba naglasiti da je u populaciji mlađih žena, starosti između 15 i 24 godina, prevalencija veća, za čak 1%, nego među muškarcima iste starosti.

Najveća vrijednost prevalencije pušenja u populaciji Crne Gore evidentirana je u populaciji starosti od 45 do 54 godina, a iznosila je gotovo 45%. Takođe, u ovoj populacionoj grupi je najviše onih koji su ikada u životu koristili duvanske proizvode.

Prevalencija pušenja u gradskoj i seoskoj populaciji se ne razlikuje značajno, a ni stepen obrazovanja nije ograničavajuća komponenta za konzumiranje duvana. Najveći broj pušača, dnevno konzumira između 10 i 20 cigareta, ali gotovo svaki treći pušač konzumira više od 20 cigareta dnevno.

Konzumiranje duvanskih proizvoda među mladima u Crnoj Gori, takođe bilježi trend rasta, što su potvrdila sva predhodna istraživanja. Naime, broj korisnika duvanskih proizvoda je značajno povećan i među petnaestogodišnjacima i među šesnaestogodišnjacima, kao i onima starosti od 15 do 24 godine (ovo je životna dob kada najveći broj konzumenata počinje sa korišćenjem duvanskih proizvoda). Posebno je povećana zastupljenost mladih pušača muškog pola i iznosi oko 11% među petnaestogodišnjacima, što je dvostruko više u odnosu na predhodno istraživanje. Zastupljenost među šesnaestogodišnjacima iznosila je 18%, što je značajno više nego u predhodnom istom istraživanju. Kod djevojaka se bilježi tendencija povećanja nakon 16-te godine  i u 18-oj je bila veća nego kod vršnjaka muškog pola.

Osim toga, smanjena je i starost korisnika pri prvom korišćenju duvanskih proizvoda. Ispitanici su naveli da je izražena dostupnost duvanskih proizvoda u Crnoj Gori, čime se objašnjava početak korišćenja u ranom dobi, ali i visoka prevalencija.

Ograničenje upotrebe duvanskih proizvoda na javnim mjestima, u Crnoj Gori, je značajno unaprijeđeno, ali još uvijek postoje mogućnosti za poboljšanje.  Posebno je važno ukazati da  najveći broj mladih i sada smatra da se duvanski proizvodi veoma lako nabavljaju i da su njima dostupni, iako je zakonska zabrana prodaje duvanskih proizvoda maloljetnicima, na snazi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here