Пројекат Адриатик 42 биће отворен 28. октобра

Foto: Adriatick 42

Пројекат Адриатик 42 званично ће бити отворен 28. октобра, а једна од највећих јахти на свијету, Black Paerl, прва ће бити ремонтована, саопштио је предсједник Борда директора, Раде Антоловић.

-Захваљујући огромном раду, улагањима, посвећености и истрајности у протеклим мјесецима са задовољством могу да најавим да ће пројекат Адриатик 42 званично бити отворен 28. октобра. Тог дана ће Црна Гора добити јединствени објекат за поправку и одржавање мега јахти и то ће представљати почетак нове ере развоја јахтинг индустрије у овој земљи, рекао је Антоловић у интервјуу агенцији Мина.

Он је додао да ће то уједно значити да ће у Боки Которској, једној од најсигурнијих лука на свијету, на свега неколико минута власници јахти имати престижну луку за суперјахте, Порто Монтенегро, и мјесто за њихов ремонт по највишим свјетским стандардима – Адриатик 42.

Раде Антоловић-Адриатик 42

Антоловић је саопштио да, иако пројекат није званично отворен, имају огромно интересовање клијената и већ договорене послове који ће се обављати у Адриатик 42. Циљ је да током прве године рада опслуже 14 суперјахти, а да се тај број, кроз период од пет година, повећа на 109.

-Кроз улагања од преко 40 милиона ЕУР, обезбиједили смо најбољу инфраструктуру, попут плутајућег дока нове генерације који је вриједан више милиона, дугачак 180 метара, широк 37 метара са капацитетом од десет хиљада тона теретних пловила, што му омогућава да прими највеће свјетске јахте, навео је Антоловић.

Он је поручио и да ће им заштита животне средине бити приоритет изнад свих, као и да од тога неће одступати.

-Покретањем ремонта у Адриатик 42 у прошлост шаљемо принцип пјескарења, који је овдје годинама нарушавао еколошку средину, и замјењујемо га процесима који су искључиво базирани на води, саопштио је Антоловић.

Он је навео да ће се користити алтернативни извори енергије, а да ће опрема бити у потпуности енергетски ефикасна. Он је додао да планирају и изградњу посебне „зелене” зоне и постављање опреме за редукцију буке.

Тренутно је на пројекту запослено преко 75 људи, а до краја октобра тај број ће порасти на 100. Циљ нам је да до наредне године запослимо до 200 људи. Антоловић је рекао да раде на томе да бројни домаћи стручњаци из разних области добију прилику и дају свој стручни допринос.

-Знамо какву је традицију имало некадашње Бродоградилиште у Бијелој и желимо да искористимо сав професионални потенцијал да заједнички трансформишемо ово мјесто, вратимо му некадашњи сјај и позиционирамо на мапи савремених, препознатих и поузданих локација за ремонт суперјахти, поручио је Антоловић.

Он је навео да су већ успоставили сарадњу са бројним домаћим извођачима, који ће такође бити дио пројекта и добити своју важну професионалну шансу.

-Спојили смо и огромно искуство стручњака из Дубаија који локалном тиму помажу у постављању темеља за развитак бизниса. Спојили смо домаћу и страну ескпертизу и то већ доноси резултате, казао је Антоловић.

Када је ријеч о подршци државних и локалних институција, он је саопштио да је она у претходном периоду била свеобухватна, што је неминовно утицало на то да се овог мјесеца може и званично покренути пројекат.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here