Djeca imaju više mašte, hrabrosti i duha nego odrasli

Peto veče 20. Trga od knjige, tradicionalno je bilo posvećeno najmlađima, koji su ispunili Belavistu, uživali i aktivno učestvovali u oba programa.

„Zagonetnu potragu i ostale avanture mozga“ osmislio je Uroš Petrović, istraživač, fotograf, ilustrator, pisac za djecu i mlade koji pisanju pristupa na jedan sasvim nov način, navodeći svog čitaoca da učestvuje u pustolovinama junaka o kojima priča, usput rješavajući zagonetke.

Autor brojnih romana epske fantastike za djecu, edukativno-zabavnih knjiga, romana u zagonetkama i fantastičnih pripovjedaka za odrasle smatra da je veoma važno da dječji programi budu zastupljeni na ovakvim manifestacijama.

-Ja iskreno mislim da su dečji programi i važniji. Recimo, kada su Šveđani bili glavni gosti na sajmu u Beogradu, više od polovine pisaca su bili pisci za decu. To je potpuno jasno; ako želiš sutra da imaš čitaoce, ljude koji su umni, koji razmišljaju, ti moraš već da imaš decu kao čitaoce. Moramo decu bar dva puta naučiti da čitaju; prvi put ih naučiti slova, a drugi put ih naučiti da zaista čitaju knjige. Nemci su pravili istraživanje ponovljeno u dve zemlje Evrope sa istim rezultatima: deca koja čitaju i deca kojoj se čita dok su još mala, imaju za trećinu veće postignuće u školovanju i u životu i kada pomislimo zašto, to nije teško odgovoriti – bivaju veštija sa rečima, bivaju i hrabrija sa rečima, i čime se god bavili jednoga dana to je velika prednost, a pravi se upravo sad, poručio je Petrović.

Na brojne, ne baš lake, zagonetke sa kojima se u knjigama suočila njegova junakinja Marta, mališani su odgovarali maštovito i, na kraju, uspješno, a autor im je dijelio nagrade za tačne odgovore.

-Ja sam iz poštovanja prema Herceg Novom, njegovoj biblioteci i svima ovde imao i svetsku premijeru jedne zagonetke koju nigde nikad nisam ispričao, i to je bila poslednja koju su rešili. Sve su rešili, pokupili su sve moje loptice. Pozvao sam i roditelje da im pomognu i pokazalo se, kao i uvek, da deca bolje rešavaju, imaju više mašte, hrabrosti i duha nego odrasli. Bolje što je tako, imamo čemu da se nadamo.

Nije lako pisati za djecu, ističe Petrović, za koga su ovakvi programi i sajmovi veoma važni, kako za autore, tako i za publiku.

-Još je Duško Radović rekao da je pisati za decu isto kao pisati za odrasle, samo mora biti malo bolje. Veća je odgovornost u svakom slučaju, a ono što je razlika kod dečje publike je da kod njih mora da postoji iskrenost. Jer, oni svaku neiskrenost odmah prepoznaju i to pokažu nezainteresovanošću za ono što se događa. Da ne vidim njihovu reakciju kao što je bila večeras, ja se ovim ne bih ni bavio.
Rešenje jedne zagonetke večeras je bilo svetionik. Ovakvi sajmovi su bukvalno svetionici i oaze. Mi znamo šta se događa u svetu, koliko sve postaje površnije i ovo su mesta na kojima pokazujemo da se borimo.

Uroš Petrović je za RT HN otkrio i da su juče objavljene njegove prve bajke.

-To mi je 21. knjiga, izašle su na latinici, ćirilici i engleskom jeziku. To sam napisao pošto sam bio iniciran jednom izjavom Alberta Ajnštajna. On je rekao – ako želite da vam deca budu inteligentna čitajte im bajke, a ako želite da budu još inteligentnija čitajte im još bajki…

U nastavku večeri djeca su jednako uživala i u predstavi „Aska i vuk“ u izvođenju „Pan teatra“ iz Beograda.
Poznatu pripovjetku Iva Andrića dramatizovala i režirala Olivera Viktorović, a uz nju igraju Bojana Đurašković, Aleksandra Đurić i Marko Milošević. Kostimi su djelo Zore Miočinović, magičnu moć pokreta osmislila je Tamara Spasić Antonijević, dok se za izgled scene pobrinuo Ivan Pantović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here