SZS: PREPORUKA GRAĐANIMA DA PROVJERE DIMNJAKE I INSTALACIJE

Pripadnici Službe zaštite i spasavanja Opštine Herceg Novi, pored stalnih aktivnosti, redovno obavještavaju građane o mjerama za održavanje  dimnjaka, potkrovlja, podruma, instalacija u domaćinstvima i objektima. Mada nije bilo većih akcidenata i dalje skreću pažnju da  strogo vode računa o zapaljivim materijama, koje skladište i kako rukuju sa njima, s obzirom na neophodnost dodatnog grijanja zbog niskih temperatura vazduha.     

Prema riječima samostalnog savjetnika I u Službi zaštite i spasavanja Opštine Herceg Novi Zorana Gambera, građani se, uglavnom, pridržavaju  uputstava, tako da do sada nije bilo problema.

– U sklopu zimskih aktivnosti  imali smo i akciju za koju  smo  objavili  link o mjerama i aktivnostima, koje bi građani trebalo da preduzmu u stambenim objektima i privatnim kućama. Nadamo se da je naša aktivnost imala odjeka kod građana, tako što su poslušali  naše savjete i preduzeli preventivne mjere, i time smanjili opasnost od pojave požara, smatra Gamber.

Spasioci, odnosno, vatrogasci kontinuirano rade na održavanju voznog parka.

– Rade i na provjeri spremnosti specijalnih vozila i protivpožarnih kamiona i opreme. Obilaze teren kako bi preduprijedili i sprječili eventualnu pojavu požara. Redovno pratimo situaciju, tako da u zadnjem periodu  nismo imali većih akcidenata i neželjenih događaja, što se nadam da su doprinijele i ove naše zimske, prvenstveno,  preventivne aktivnosti, koje smo imali, da su urodile plodom, ocijenio je Gamber.

Ponovo je apelovao na građane da se pridržavaju propisanih  mjera, koje su donijeli i upoznali javnost sa njima, a odnose se na održavanje dimnjaka, potkrovlja, podruma, rukovanja sredstvima za grijanje, aparatima, instalacijama, te da se obrati pažnja, posebno, sada, pri ovako niskim temperaturama, u skladištenju i rukovanju zapaljivim  materijalima.    

Mnoge instalacije zahtijevaju zamjenu, o čemu bi građani, takođe, trebalo da povede računa:

Podsjećamo, da je pred grejnu sezonu, donesen Plan aktivnosti za Službu. Organizovali su edukativne aktivnosti,  podijelili  plakate i  preko medija  skrenuli  pažnju građanima, kakve bi sve posljedice mogle  da  budu zbog nepoštovanja mjera,  nepravilnog skladištenja i  neodržavanja dimnjaka.  Važno je da se gorivni, odnosno, ogrjevni materijal, koji se koristi, skladišti na zasebnom mjestu, ne u sklopu samog objekta,  da se   provjetravaju podrumske prostorije, da im bude adekvatan pristup, u slučaju požara ili nekog akcidenta, da vatrogasne službe mogu da odreaguju i sprječe neželjene posljedice.Neophodno je da se redovno kontrolišu protivpožarni aparati, hidranti, da se čiste tavani, podrumi, protivpožarna stepeništa, hodnici da se održe prohodnim, bezbjednim i drugo.

– Na snazi je opštinska Odluka o loženju na otvorenom. Dozvoljeno je loženje prvog i 15.  u mjesecu. Osoba koja preduzima loženje je obavezna da javi Službi zaštite i spasavanja o tim aktivnostima i lokaciji na kojom planira da obavi paljenje zelenog ili drugog otpada. Obaveza je da se loži u manjim količanama, da može da se reaguje na vrijeme, da  se prate vremenske prilike, kada nema vjetra, kako ne bi došlo do požara, podsjetio je Gamber.

Novski spasioci stalno nadziru teritoriju i u zaleđu Herceg Novog. 

– U svakodnevnom smo kontaktu sa drugim službama, MUP-om, planinarima, lovcima  na Orjenu. Preporuka je i da se ljudi ne zapućuju sami  u planinu, bez vodiča. Preporučujemo kretanje sa iskusnim vodičima ili u sklopu agencija, ako se organizuju, pješačke ture. U svakom trenutku imamo informaciju. Postoji stalna saradnja i koordinacija sa svim službama u opštini , DVD i kolegama u drugim opštinama. Imamo dobru prekograničnu saradnju sa službama u Konavlima, Dubrovniku, Trebinju, naveo je Gamber.

Zahvaljujući Opštini Herceg Novi kvalitetno su opremljeni.

– Raspolažemo kvalitetnom i skupocijenom opremom. Opština ima razumijevanje prema Službi zaštite i spasavanja. U toku je nabavka vatrogasne opreme, odijela za šumske požare. Prevenstveno, naši spasioci moraju da budu dobro  opremljeni  da budu zaštićeni od raznih akcidenata, kako bi mogli adekvatno da reaguju u raznim situacijama. Vozni park broji 15 specijalizovanih vozila, od čega je devet vatrogasnih kamiona, koji se redovno održavaju. U svakoj smjeni se obavlja provjera, kontrola ispravnosti vozila. U svakom momentu su spasioci i vozila na raspolaganju građanima, objašnjava Gamber.  

U Službi zaštite i spasavanja  na raspolaganju je dežurni broj telefona  123, koji je  u funkciji je 24 časa.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here