ПОЧЕЛА ПРИМЈЕНА ЕЛЕКТРОНСКЕ ФИСКАЛИЗАЦИЈЕ ПОРЕСКИХ ОБВЕЗНИКА

Преко 12.000 пореских обвезника је у овом моменту  испунило предуслове за електронску фискализацију, чија је примјена почела данас. Од тога је око 1.000 пореских обвезника са територије Општине Херцег Нови, казала је за РТ ХН Милица Вулетић из Управе прихода и царина Црне Горе.

– Закон о фискализацији у промету производа и услуга је у примјени од 1. јануара ове године, али  је пореским обвезницима остављен рок од пет мјесеци да ускладе своје пословање са одредбама закона.

Имајући у виду  да  1. јун представља датум, када би требало да су сви порески обвезници  обезбиједили предуслове за вршење фискалног сервиса путем система електронске фискализације. С обзиром да је у односу на укупан број пореских обвезника, који су испунили до сада законске услове, број оних који је то учинио у Херцег Новом и Црној Гори говори нам да постоји велико  интересовање за пројекат фискализације. Порески обвезници настоје да уподобе своје пословање са одредбама Закона о фискализацији, али  још увијек значајан  број њих тек треба да испоштује наведену законску обавезу.  

Закон предвиђа и казнене одредбе за оне обвезнике, који не уподобе пословање са законом, навела је Вулетић.

Подсјећа, пореске обвезнике који то нису учинили, на потребу набавке система за електронску фискализацију.

– Закон прецизнио дефинише казнену политику  за пореске  обвезнике, који крше одредбе закона о фискализацији. Казнене мјере крећу се од забране обављања дјелатности до 90 дана до новчаних казни. Уколико обвезник не обезбиједи  вршење фискалног сервиса – новчане казне се крећу од 650 до чак 40.000 еура,  за различите врсте прекршаја и различите врсте облика организовања привредних субјеката, образложила је Вулетић.

Она додаје да Управа прихода и царина настоји да првенствено има превентивну и едукативну улогу у раду пореских обвезника. Надају се да ће примјена тих мјера бити у што мањем опсегу.

-Пореска инспекција од данас је на терену и активно ће контролисати како су порески обвезници  ускладили пословање са законом и у том смислу утврђиваће се и прекршајна одговорност свих учесника у ланцу одговорности за пројекат електронске фискализације –  пореских обвезника и лица, која се баве производњом и одржавањем софтверских рјешења за овај пројекат. Потребно је истаћи важност правилног и регуларног пословања и поштовање закона. Иако је остављен рок до пет мјесеци да се припреме за електронску фискализацију, велики број пореских обвезниак  је чекао задње дане рока због чега се произвођачи софтверских рјешења и тијела за издавање сертификата налазе  пред изазовом да сервисирају велики број  захтјева који ових дана пристижу, напомиње она.

Очекује се да ће и ови порески обвезници реализовати захтјеве и у што скорије вријеме користити систем  фискалног сервиса:

– Управа прихода и царина и пројектни тим пружили су  максималну правну и техничку подршку сваком ко нам се обратио и имали смо едукације са привредницима. Заиста сматрамо да смо максимално били на услузи. Та подршка је и даље активна и надамо се да ћемо подстаћи да што већи обвезника учини у наредним данима. На основу информација, које добијамо са терена постоје потешкоће у примјени неких техничких  и програмских рјешења. Општи је закључак након иницијалног поступка увођења система  да се обвезници привикавају на нови начин пословања. Сами фискални сервис подразумијева процес комуницирања између наплатног уређаја пореског обвезника и сервера Управе прихода траје не дуже од двије секунде, што говори да је  процес аутоматизован, спроводи се у реалном времену, тако да не може да утиче на пословање субјекта. На тржишту постоји велики број техничких рјешења, која одговарају свим потребама обвезника фискализације у зависности да ли се ради о малом привредном субјекту, пијачном продавцу, малој радњи, таксисти па до оних комплексних рјешења која се односе на велике компаније. Тржиште ИТ технологија подржало је овај пројекат,оцијенила је она.   

То што се неки обвезници жале да су били неинформисани о начину примјене електронске фискализације, Милица Вулетић то објашњава:

– Права и обавезе простичу из закона. Не сматрам да није било ко неинформисан. Информације су биле на располагању путем медија, интернет странице Управе прихода, одржавале су се сталне комуникације са припадницима свих дјелатности у Црној Гори. Сматрам да су пројекат, обавезе и тумачења одредби овог закона стигли  до сваког заинтересованог. Колико су неки били у очекивању да ће опет доћи до одлагања пројекта фискализације и били сами спремни да уподобе пословање,то је питање за њих, одговорила је она.   

 Закон предвиђа и сценарио – како да поступи субјекат фискализације ако послује гдје нема интернета , утврђује посебне начине слања података Управи прихода, и како да поступи одмах након поновног успостављања интернет конекције, уколико је у прекиду.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here