JAČA KRIVIČNO-PRAVNA ZAŠTITA NOVINARA


Devet medijskih organizacija pozdravilo je odluku skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu da jednoglasno usvoji predlog izmjena Krivičnog zakonika, u cilju jače krivičnopravne zaštite novinara.


-Pozdravljamo odluku Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu da podrži naš predlog izmjena Krivičnog zakonika, kojima je predviđeno pooštravanje kazni za napade na novinare i uvođenje nova dva krivična djela u cilju zaštite novinara u obavljanju profesionalnih zadataka.
Zahvaljujemo poslaniku Prave Crne Gore Marku Milačiću koji je naš predlog prihvatio i procesuirao u Skupštini Crne Gore.


Posebno smo ohrabreni činjenicom da je ovaj predlog jednoglasno podržao skupštinski odbor, koji su činili poslanici i poslanice i pozicije i opozicije. Raduje nas to što postoji opšta saglasnost da Crna Gora ima obavezu da unaprijedi ambijent za rad novinara, koji se suočavaju sa problemima i nerazjašnjenih napada na novinare iz prošlosti, i sve učestalijih incidenata kojima se ugrožava, ometa i sprječava njihov rad.


U saopštenju navode da su upoznati sa mišljenjem Vlade i njihovim predlogom, koji je izradio profesor krivičnog prava Zoran Stojanović, i pozvani na konsultacije oko tog predloga, i dodaju da su razlike u pravnoj tehnici, a ne u suštini; i jedan i drugi predlog imaju isti cilj – jaču krivičnopravnu zaštitu novinara.

-Vlada predlaže da se zaštita obezbijedi kroz formulaciju „poslova od javnog značaja“, kojom bi pojačanu zaštitu mogli da dobiju npr. i ljekari i advokati, što podržavamo.


Naši predlozi se poklapaju u pogledu propisivanja kvalifikovanih oblika krivičnih djela iz čl. 144 (teško ubistvo) i čl. 151 (teška tjelesna povreda), a podržavamo i predlog Vlade da se po istom principu propišu i kvalifikovani oblici krivičnih djela iz čl. 165 (prinuda) i čl. 168 (ugrožavanje sigurnosti).
Predlozi se razlikuju u toliko što smo mi predložili propisivanje dva nova krivična djela – Sprečavanje novinara u vršenju profesionalnih zadataka i Napad na novinara u vršenju profesionalnih zadataka, dok Vlada predlaže da se izmjeni formulacija postojećeg krivičnog djela Sprečavanje štampanja i rasturanja štampanih stvari i emitovanja programa iz člana 179.


Objašnjavaju da je predlog Vlade, u načelu, takođe prihvatljiv, s tim što, u njemu postoji izraz koji može da dovede do prekomjernog ograničenja slobode izražavanja protivno međunarodnim standardima i koji bi doveo do ponovne kriminalizacije uvrede u Crnoj Gori.


-Naime, predlog Vlade je da se kažnjava novčanom kaznom ili zatvorom do dvije godine, i to po službenoj dužnosti, onaj ko „zbog objavljivanja informacije ili mišljenja od javnog značaja grubim vrijeđanjem ili zlostavljanjem, drskim ili bezobzirnim ponašanjem značajnije ugrozi spokojstvo lica koje je informaciju ili mišljenje objavilo“. U ovom stavu ima nestandardizovanih pojmova poput „mišljenja od javnog značaja“, „grubo vrijeđanje“ i „značajnije ugrožavanje spokojstva“, koji se mogu tumačiti tako da i novinari i druge osobe koje se javno izražavaju postanu krivično odgovorne za izražavanje mišljenja koje sadrži „dozu vrijeđanja, pretjerivanja i provokacije“, a koje je inače zaštićeno slobodom govora u skladu sa praksom Evropskog suda za ljudska prava.

Isti predlog profesora Stojanovića, je objavljen u okviru Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srbije. U Srbiji je u toku javna polemika oko tog spornog rješenja.


Mi svakako ostajemo raspoloženi da doprinesemo pronalaženju najboljih zakonskih formulacija u cilju zaštite bezbjednosti novinara i slobode izražavanja u Crnoj Gori, poručuju na kraju saopštenja: Akcija za ljudska prava, Sindikat medija Crne Gore, Institut za medije Crne Gore, Centar za građansko obrazovanje, Građanska alijansa, Društvo profesionalnih novinara Crne Gore, Udruženje novinara Crne Gore, Media centar i NVO 35 mm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here