IZVJEŠTAJ OLIVERE DOKLESTIĆ O STANJU KANALIZACIJE U BIJELOJ

U više navrata je „Vodovod i kanalizacija“ upozoravao na veoma loše stanje kolektora kanalizacije na rivjeri. Već su imali četiri velika kvara na kolektoru u Đenovićima i Bijeloj.
Direktorica Olivera Doklestić objašnjava da se, nakon nedavno saniranog kvara u Đenovićima, opet pojavio stari problem u Bijeloj kod hotela „Delfin“.

-Radi se o glavnom kolektoru kanalizacije prečnika 300 mm, kroz Bijelu, koji je u dužini od nekih 100 metara spljošten. Pretpostavlja se da je do deformacije profila došlo usljed prevelikog pritiska od teških vozila koja su prolazila saobraćajnicom, u čijem trupu je kolektor, dok još nije bio postavljen završni sloj asfalta, pa su cjevovod i nadsloj pijeska i šljunka dobili dodatno nabijanje teškim vozilima u kretanju.
Ovaj problem sa kolektorom je evidentiran u izvještaju Komisije koja je 2019. uradila detaljnu ekspertizu stanja kolektora kanalizacije od Meljina do Bijele. Na taj problem je ukazano izvođaču radova turskoj firmi „Ćeltikćoglu“ i njihovom podizvođaču nikšićkoj firmi „Semper“. Pred početak epidemije kovida „Semper“ je izvršio zamjenu cjevi u dužini od nekih 6 metara i na tome se završila sva sanacija. U međuvremenu od izgradnje, postojeći havarni ispust, kojim bi se mogla evakuisati otpadna voda iz kolektora, zatvoren je izgrađenim mulom. Na taj način je stavljen čep na jedino moguće spasonosno rješenje pražnjenja kanalizacije u more. Izvođač radova je, prilikom sanacije, devastirao i dio havarnog ispusta na kopnu i onemogućio ga za korištenje, podsjeća Doklestić.

Prošle sedmice je počeo problem purganja kanalizacije iz zapunjenog i zapušenog cjevovoda, na dionici između šahtova 3320 i 3330, što je pozicija koja je bila predmet sanacije 2019.godine.

-Između ova dva šahta razmak je 16,07 metara, cjev DN 300 mm postavljena (ako je suditi po projektu) sa nagibom od 4,85 %0 (promila) što je po graditeljskoj praksi ispod dozvoljenog minimuma od 5 promila nagiba. Dubina rova je 3,23 metra ispod nivoa mora. Ugrađeni šahtovi 3330 i 3320 su plastični, koji su, takođe, deformabilni, sa ispucalom kinetom i vodopropusni (za morsku vodu).
Radna jedinica za održavanje kanalizacije promptno je izašla na lice mjesta da bi pokušala da otčepi zagušenje i omogući proticaj kroz suženi profil. Uz svu korišćenu mehanizaciju, cistjernu, rad nije dao rezultat. Nažalost mještana, radnici se uz crepanja kanalizacije muče i sa dolazećom morskom vodom. Obzirom da nam predstoji period kiše i plime to treba očekivati veću količinu morske vode u cjevovodu, pa i u ovim šahtovima.

Danas su radnici preduzeli mjere pražnjenja korišćenjem potopne pumpe koja crpi otpadnu vodu iz zapunjenog šahta 3320.

-Ekipa održavanja kanalizacione mreže danas je, u saradnji sa mehanizacijom, (bravarima) izvršila adaptaciju mobilne fekalne potopne pumpe NO 75 kako bi je spustili u šahtu zagušenog kolektora ( prečnik šahta iznosi 62 cm a pumpa sa starim priključkom je imala širinu 85 cm ).
U ulici „Obala“, Bijela , kod katarstarske parcele 742 KO Bijela , na mjestu zagušenja smo dovezli dizel agregat kako bi pumpa imala napajanje elektzričnom energijom. Prepumpavanje se vrši sa mjesta zagušenja do prve „sigurne“ šahte 3360, ( šahte iz koje voda nesmetano otiče) odnosno 70 metara dalje prema pumpnoj stanici „Bijela“. Sa pražnjenjenjem se počelo u 10:00 časova i nakon dva sata rada pumpe i obilaska drugih lokacija po naselju uočeno je da nivo opada. U cilju sanacije cjevovoda potrebno je pražnjenje istog i šahtova. Te je to ono što se trenutno radi za rješavanje ovog problema. Nakon toga treba uraditi CCTV snimanje cjevovoda da bi se tačno ustanovilo stanje cjevovoda.

Sanaciju kolektora treba da vodi „Društvo za izgradnju nove kanalizacione i vodovodne infrastrukture“, navodi Olivera Doklestić u izvještaju o stanju kanalizacije u Bijeloj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here