ХИТАН ДИЈАЛОГ ЗА ОПСТАНАК ТУРИСТИЧКЕ ПРИВРЕДЕ

Угоститељи, хотелијери и туристичке агенције синергијски ће дјеловати, како би Влада Црне Горе у већој мјери уважавала њихове препоруке у циљу опстанка ових дјелатности током пандемијске кризе, оцијењено је на састанку у Привредној комори Црне Горе.

Посленици ових дјелатности позивају представнике Владе на хитан дијалог и формирање радне групе која ће учествовати у доношењу економских и епидемиолошких мјера као одговор на пандемију,  а у циљу остваривања што бољих резултата у туризму, преноси Медиабиро.

Састанак је водио предсједник Одбора удружења туризма и угоститељства Привредне коморе Ранко Јововић, а у раду су учествовали представници новооснованог Удружења угоститеља Црне Горе, Црногорског туристичког удружења, Удружења туристичких агенција Црне Горе.

– Неопходно је са Владом направити својеврсни кризни штаб у који ће бити укључени представници угоститеља, хотелијера, туристичких агенција, Привредне коморе и који ће моћи да утиче на мјере које се доносе као одговор на пандемију – истакао је Никола Буздован, предсједник Удружења угоститеља. Пандемија  Ковид-19 траје већ тринаест мјесеци у Црној Гори, током којих су угоститељство и све повезане дјелатности доведене до руба егзистенције, усљед учестале потпуне забране рада угоститељским објектима, као и ограничењима у раду у погледу радног времена и капацитета,  казао је Буздован.

На састанку су разматран и захтјеви угоститеља који ће бити упућени према Влади.

Предсједник Удружења угоститеља Црне Горе, Никола Буздован навео је неке од њих: да се омогући безусловна исплата субвенција на зараде запослених у сектору угоститељства и повећају субвенције на износ од 250 еура; смањење пореског оптерећења на лична примања у корист запослених на зараде мање од 500 еура нето; безусловни мораторијум на кредите угоститељским компанијама које то желе, до стабилизације економске и епидемиолоске ситуације; продужење јавног позива за субвенционисање камата (код пословних банака и ИРФ-а) и за кредите који су репрограмирани у 2021. или им је у току ове године продужен грејс период; ослобађање плаћања пореза на непокретност за угоститељске и хотелске објекте за 2020 и 2021. годину; одлагање плаћања обавеза за комуналије (струја, вода, одвоз смећа…) за вријеме забране рада угоститељских објеката; субвенција од стране државе за закуп пословних простора и комуналија током забране рада; мораторијум на кредите запослених у угоститељству; продужење мјере смањења ПДВ на угоститељство; ослобађање од плаћања обавеза за порезе и доприносе на зарадe за вријеме забране рада; неопходно је уврстити запослене у туризму и угоститељству у приоритетне групе за вакцинисање. Затражено је и да се, у складу са ЕУ продуженим и проширеним обимом Оквира привремене државне помоћи за подршку привреди током пандемије КОВИД-19, лимит државне помоћи по једном кориснику, са досадашњих 800.000 еура, повећа на 1,8 милиона.

Предсједник Црногорског туристичког удружења Жарко Радуловић оцјењује нереалном пројекцију Владе да ће резултати у туризму ове године бити на нивоу од 65 одсто оних из 2019, с обзиром на то да већина туристичких посленика нема још склопљен нити један уговор који најављује долазак туриста. Указао је на тешку ситуацију у којој послују хотелијери и истиче оцјену да подршка државе и финансијских институција није адекватна.

Он сматра да цијене струје, воде, одвоза смећа за хотелијере и пандемијом угрожене дјелатности треба да буду бар упола ниже. Влада, додаје, треба да изврши притисак на локалне самоуправе да умање порез на непокретности, а неопходно је и да субвенционира превознике који су у незавидној ситуацији.

Тражe од државе да се омогући исплата нето зарада запосленима, а да доприносе на зараде плаћају у 24 рате.

-Ослободите нас плаћања пореза и доприноса на зараде у наредне двије године. То би била права мјера подршке туристичкој привреди и свим угроженим дјелатностима”, рекао је Вујошевић, који је затражио и да се ПДВ на све услуге у туризму, храну и пиће умањи на седам одсто и да се још једном преиспита одлука о одбијању субвенционисања камата за рефинансирајуће кредите, казтао је  Игор Вујошевић из Асторија групе.

Предсједник Удружења туристичких агенција Милија Бојовић оцјењује изузетно важним да запослени у туризму и угоститељству, те аутобусери и возачи лимузина буду приоритети за имунизацију. Запослени у овом сектору су у сталном контакту са великим бројем људи, па их је потребно сврстати у приоритетну групу за имунизацију. У супротном ће се доћи у ситауцију да се запослени инфицирају и буду онемогућени да раде, што може озбиљно угрозити ток туристичке сезоне, оцијењено је на састанку.

Он је истакао и да се код доношења нових мјера подршке мора узети у обзир и тежак положај око 450 лиценцираних туристичких водича.

-Изузетно је важно да туристичка привреда буде у приоритетној групи за вакцинацију. Масовна имунизација запослених у туризму је предуслов за остваривање позитивних резултата у туристичкој сезони, сагласна је секретарка ОУ туризма и угоститељства Привредне коморе Сања Марковић.

Потпредсједница Kоморе др Нина Дракић упознала је учеснике састанка да је ова асоцијација упутила бројне захтјеве Министарству економског развоја како би изашли у сусрет привреди у вези новог и имплементације и претходног пакета државних мјера подршке привреди.

Посленици су истакли важност да ИРФ изађе у сусрет захтјевима туристичког сектора за новим кредитним линијама којим би се допринијело превазилажењу проблема и адекватној припреми за љетњу сезону.

Закључено је да угоститељи, хотелијери и туристичке агенције треба удружено да дјелују према Влади од које очекују конкретне одговоре и рjешавање изнијетих проблема у наредних седам до 10 дана.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here