DUALNO OBRAZOVANJE – ODLIČNA MOGUĆNOST ZA STICANJE ZNANJA I VJEŠTINA

Dualno obrazovanje, koje je do sada bilo moguće samo u srednjim stručnim školama, biće uvedeno i u visokoškolskim ustanovama kroz projekat Dualmon kao dio ERASMUS + programa. Ovakav program pokazao se opravdanim u srednjim školama i kada je riječ o novskoj, tokom 2019., bila su 24 učenika tokom jedne školske godine koji su sticali praktično znanje kod poslodavaca.

DUALMON – DUALNO OBRAZOVANJE U VISOKOŠKOLSKIM USTANOVAMA U CRNOJ GORI

Dualno obrazovanje danas je svijetski trend, a osnovni cilj je poboljšanje kompetencija studenata u Crnoj Gori. Polaznici bi provodili polovinu vremena učeći na fakultetu a ostatak u kompanijama. U realizaciji ovog projekata za visokoškolce  učestvuje veliki broj saradnika, kazala je za RTHN Sandra Perić, samostalna savjetnica i koordinatorka za projekat DUALMON ispred Privredne komore Crne Gore.

-Konzorcijum se sastoji od 12 partnera iz četiri zemlje: Crna Gora, Srbija, Slovenija i Austrija. Partneri su Univerzitet Crne Gore, državne institucije koje se bave visokim obrazovanjem u Crnoj Gori i kompanije koje su, u trenutku pisanja projekta, izrazile spremnost da učestvuju u ovom pilot projektu.

Za pokretanje ovog projekta potrebna je izmjena zakona i akreditacija programa. Privrednici će imati mogućnost da se izjasne da li će učestvovati do 15. decembra, objašnjava Perić.

-Uloga Privredne komore u ovom prjektu je da pruži podršku u svim projektnim aktivnostima sa aspekta privrede. Naročito se to odnosi prilikom angažovanja privrednih subjekata, prilikom identifikacije potreba kroz analizu uputnika koji smo poslali na preko 3 000 adresa. Takođe, uloga Privredne komore je i organizacija događaja na temu dualnog obrazovanja, aktivno učešće u kreiranju generičkog modela dualnog obrazovanja, davanje preporuka za izmjenu legislative zasnovanim na analizi odgovora dobijenih od privrednika, kao i kroz sve ostale projektne aktivnosti gdje bude prepoznata potreba za njenim uključivanjem, objasnila je Perić.

Kako je istakla, odgovori privrednika su počeli pristizati, a među njima ima i onih iz Herceg Novog, ali detaljnije podatke daće u drugom dijelu ovog mjeseca.

DUALNO OBRAZOVANJE U SMŠ „IVAN GORAN KOVAČIĆ“ 

Da je dualno obrazovanje dobar primjer iz prakse i da nudi kvalitetno usavršavanje, potvrđuju i u SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ gdje se ovaj program primjenjuje od 2017. godine, objašnjava za RTHN profesorica Ksenija Odalović, koordinatorka praktične nastave u ovoj školi.

-Trenutno sarađujemo sa oko 70 poslodavaca, od kojih je 20 u dualnom obrazovanju. Oni su ušli u ovaj sistem obrazovanja tako što je Zavod za stručno obrazovanje imenovao komisiju koja je došla u Herceg Novi i obišla poslodavce, razmatrala materijalno-tehničke i kadrovsk uslove i procijenila da imaju mogućnost da uđu taj sistem obrazovanja. Dualni sistem obrazovanja se razlikuje od praktične nastave u tome što su učenici plaćeni sve tri godine. Izmjenom sistema obrazovanja 2017. godine, odlučeno je da se ta djeca finansiraju iz budžeta u prvoj i drugoj godini, a u trećoj plaća poslodavac. Taj iznos se mjenja u zavisnosti od godine – na prvoj je 10% od prosječne neto zarade, na drugoj 15% a na trećoj 20%.

Pilot projekat je u srednjim školama uveden 2004. godine, pa je na kratko prekinut jer nije bilo interesovanja, a potom je obnovljen tokom školske 2017/18. godine, objašnjava profesorica Odalović.

-Projektom je obuhvaćeno 15 stručnih škola u 10 opština, među kojima je bila i novska. Dakle ovo je je peta godina da se po ovom sistemu školuju učenici. Uz ovo imamo i stipendije za deficitarne kadrove, takođe za trogodišnje škole, a tu spadaju frizeri, konobari, kuvari i prodavač. To su obrazovni profili koji se školuju kod nas i u kojima imamo 135 učenika. Inače, u stručnom obrazovanju imamo 28 odjeljenja u kojima je 640 učenika. Tada, 2017/18 godine, imali smo 21 učenika u dualnom obrazovanju, naredne godine 22, a najviše tokom školske 2019/20 – 24 učenika. Ta 2020. godina nam je bila problematična jer su nam učenici uglavnom ugostiteljskog karaktera a svi znamo da su tada ugostiteljski objekti bili zatvoreni. Prebacili su se na onlajn nastavu a praktična nije bila moguća. Mi smo u avgustu obavili razgovor sa poslodavcima, ali situacija u kojoj živimo je neizvjesna i ni danas ne znamo šta će biti naredne nedelje, tako da je to jedan od razloga zašto u dualnom obrazovanju ove godine imamo samo tri učenika – jedan učenik u Gradskoj kafani i dvije djevojke u Idei, kazala je Odalović.

Prednosti su brojne, objašnjava Odalović, i uz to što su učenici plaćeni stvaraju sliku o realnom radnom prostoru u kojem će moći sutra da se zaposle. Sa druge strane, poslodavac ima mogućnost da kreira radnika koji će raditi u njegovom objektu, naročito jer je riječ o deficitarnom kadru u Herceg Novom i cijeloj Crni Gori.

Objašnjava da su poslodavci zainteresovani za ovaj program, ali učenici često promjene mišljenje i odluče da promjene profesiju.

-Od devet kuvara, samo su dva ostala kod poslodavca koji ih je plaćao. Mislim da su veći problem učenici nego poslodavci. Sa 15 godina oni i nisu sigurni šta žele, ali dešava se da na trećoj godini učenik shvati da on ne želi biti kuvar i potpuno promjeni profesiju ili završi četvrti razred i odlazi da studira. Naravno, sve zavisi i od poslodavca i od učenika. Imam učenicu u obrazovnom profilu frizerka koja svaki dan odlazi kod poslodavca jer voli taj posao, a imamo i onih koji jedva čekaju da se program završi i tako prestane obaveza. Mislim da je ovo dobar program koji djeci omogućava dosta, kazala je profesorica Odalović.

Pohađanjem ovog programa ne povećava se opseg obaveza a stvaraju se idealne prilike za sve koji žele da razvijaju karijeru i nakona završetka škole, priča učenik Radivoje Vranković, odličan đak, vrijedan i predan radu.

-Svi mladi ljudi mogu brzo da nauče zanat, imaju novac koji mogu da sačuvaju, a pruža im mogućnost i da se zaposle sezonski, ali i da nađu posao odmah po završetku školovanja, kazao je Vranković.

Da bi bili u dualnom obrazovanju, učenici moraju postići određen uspjeh i istaći se u vladanju.

Ova i ostale priče iz obrazovanja sabrane su u emisiji „Tv učionica“ RTHN urednice Drinke Krivokapić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here