СТРУКА УПОЗОРАВА: ОПРЕЗНО ИЗАБРАТИ НАЧИН КАКО ПРЕМОСТИТИ ЗАЛИВ

ФОТО: Монтепут

Премда одлуке још нису донијете, стручњаци за заштиту културних добара упозоравају да би градња моста на Веригама могла условити да Котор буде избрисан са листе свјетске баштине Организације Уједињених нација за образовање, науку и културу (UNESCO), али да треба бити опрезан и око градње подводног тунела до Луштице јер се и тај дио налази у заштићеној зони. Из Министарства капиталних инвестиција, Центру за истраживачко новинарство (ЦИН) саопштили су да одлуку још нису донијели, а предсједници бокешких општина поручују да не желе да угрозе статус који Котор има.

Комитет за Свјетску баштину 2005. први пут помиње проблематику везану за Вериге, а 2007. захтијева од Црне Горе да позове мисију Међународног савјета за споменике и локалитете (ICOMOS) како би испитала одрживост предложеног пројекта и утицај на културне и пејзажне вриједности заштићеног подручја.

Стручњаци истичу да је основни проблем то што би мост пресјецао најважнију визуелну осу залива, мјења визуру из било које перспективе, те да до сада није урађена озбиљна интегрална студија саобраћаја за Боку Которску која би нашла адекватна саобраћајна рјешења за овај изузетно комплексан и осјетљив културни пејзаж. Такође, процијењени утицаји на културну баштину и пејзаж Боке, оцјењени су са Д и Е, оцјенама које су неприхватљиве, наводе стручњаци.

СТАВ МИНИСТАРСТВА КАПИТАЛНИХ ИНВЕСТИЦИЈА

Одлука о повезивању двију страна Боке још није донијета, казали су за ЦИН-ЦГ представници Министарства капиталних инвестиција (МКИ), у чијем портфолију је и област саобраћаја.

-Још увијек нисмо добили довољно материјала и студија на основу којих бисмо дали предлог Влади за коначну опцију. Мост Вериге је био предмет више студија као и премошћавање подморским тунелом од Луштице ка Херцег Новом. Још увијек интензивно прикупљамо мишљења стручних лица из више области, као и коначну финансијску елаборацију пројекта, навели су из ресора министра Младена Бојанића.

Министарство ће, истичу у одговору, поштовати став струке и подржати реализацију варијанте пројекта која испуњава све прописане националне и међународне услове и стандарде.

МИШЉЕЊА ПРЕДСЈЕДНИКА ОПШТИНА ХЕРЦЕГ НОВИ И ТИВАТ

Предсједник Општине Херцег Нови Стеван Катић казао је за ЦИН-ЦГ да ће тај град подржати само оно рјешење које је прихватљиво за УНЕСKО, наводећи да је изградња моста на Веригама “оспорена од стране те организације ”, али и да је од “неупитног значаја за цијелу Боку и Црну Гору сачувати статус Котора као града на Листи свјетске културне баштине”.

-У главну путну инфраструктуру у Боки се није озбиљније улагало од изградње Јадранске магистрале шездесетих година, због чега сваке године имамо саобраћајне чепове, вишесатна чекања која блокирају функционисање цијелог једног региона, незадовољне грађане и туристе, рекао је предсједник Катић.

Управо из тог разлога из Херцег Новог се залажу за спајање обала залива на потезу између Зеленике и Кумбора ка Луштици, гдје су могуће обје опције – изградња тунела или моста, истакао је Катић. Он је казао и да је висок степен сагласности међу предсједницима општина Херцег Нови, Котор, Тиват и Будва да је баш то оптимално и одрживо рјешење. Поручује и да би то рјешење требало да буде и државни приоритет.

И из тиватског Секретаријата за уређење простора за ЦИН-ЦГ казали су да је став те Општине да је умјесто Верига потребно проналажење алтернативног рјешења, “имајући у виду негативне ефекте које би мост произвео нарушавајући интегритет и визуелни идентитет културног пејзажа Боке Которске”.

-Појачаном инвестицијском активношћу на полуострву Луштица појавила се потреба директне путне везе између Херцег Новог и полуострва Луштица”, наводи за ЦИН-ЦГ предсједник тиватске Општине Жељко Комненовић.

Заједничка идеја је, појашњава он, да се размотри изградња подморског тунела између предјела Зеленика у Херцег Новом и предјела Шпиљице на полуострву Луштица. На оба краја тунел би се преко кружних токова спајао са будућим и постојећим путевима.

Из тиватског Секретаријата поручују да би се финансијска средства за изградњу наведених путева и подводног тунела обезбиједила из капитаног буџета Владе Црне Горе или повољним кредитним аранжманом.

Не треба журити ни са тунелом, упозоравају из невладине организације Експедитио, наводећи да околина Херцег Новог и полуострво Луштица представљају дио заштићене околине (buffer zone) Природног и културно историјског подручја Котора.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here