ZAVRŠENA MARATONSKA SJEDNICA SO HERCEG NOVI

U nastavku šeste redovne sjednice SO Herceg Novi, odbornici su usvojili predlog Odluke o utvrđivanju cijene usluga dnevnog boravka u JU „Dnevni centar za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju Herceg Novi“.

Odbornica Vesna Samardžić je pozvala državu da participira jer je porodicama koji se bore sa ovakvim problemima potrebna podrška.

-Mislim da država može da participira sa makar 150 eura po korisniku, kao i do sada, jer ako opština Herceg Novi može da iz budžeta izdvoji 145 000 eura za rad Dnevnog centra, može i država 20 000 eura godišnje, kada je u pitanju Opština Herceg Novi. Usvajanjem odluke u parlamentu, ispunjavamo obećanje dato roditeljima koji su nam se obratili kada su tražili servios za korisnike 27+. Nadamo se i saradnji sa državnim institucijama i organizacijama, kazala je Samardžić.

Usvojen je i predlog Odluke o donošenju Lokalnog akcionog plana za postizanje rodne ravnopravnosti u Opštini Herceg Novi za period 2021-2025.godine.

Koristeći instituciju slobodne stolice predsjednica NVO Ksena, Sanja Crnić, koja je osnovala Centar za psiho-socijalnu  i pravnu podršku osobama sa iskustvom prodičnog nasilja, danas je govorila na sjednici Skupštine Opštine Herceg Novi. Objasnila je da je bilo neophodno otvoriti ovakav centar za južni dio Crne Gore, te on pokriva potrebe za Herceg Novi, Kotor, Tivat i Budvu. Ukazala je na neophodne korake koje dalje treba preduzeti da bi ovaj servis funkcionisao kako treba, a istakla je i da je otvoreno sklonište koje se, prema propisima, nalazi na tajnoj lokaciji.

Ona je istakla da  nisu uvršteni u lokalni  Akcioni plan  za rodnu ravnopravnost, iako su imali u prošloj godini   46 osoba sa iskustvom porodičnog nasilja,  koji su  potražili  pomoć, a ove godine ta brojka je i veća.

NVO Ksena je osnovana uz  podršku Juendipija (UNDP)  koji je reagovao po republičkom nacionalnom planu  za unapređenje servisa podrške  osobama sa iskustvom nasilja. Nemaju stabilan izvor finansiranja već novac dobijaju od projekta do projekta.

Usluga iz socijalne i dječije zaštite mora imati licencu i u suprotnom ne može da se pruža, kazala je odbornica Vesna Samardžić. On aje predložila da NVO Ksena ubrza proceduru za dobijanje licence a da se resorni sekretarijat bliže upozna sa tematikom i dogovore načine za pomoć žrtvama nasilja u porodici. Samardžić je istakla i da Komisija za raspodjelu razmotri i ima u vidu da je ovakva pomoć potrebna i neophodna.

Jovan Subotić kazao da je LAP u oblasti rodne ravnopravnosti dobro napisan ali da ima malo predviđenih konkretnih aktivnosti i mjera.

Amandman Novske liste odnosi se na zaštitu prava žrtava nasilja, i podrazumjeva pokretanje kriznog centra podrške žrtvama nasilja. Kako je objasnio odbornik Subotić, tu bi bila pružena prva pomoć žrtvama nasilja, a kao izvor finansiranja naznačen je budžet opštine i donatori. Predlagač je odbio amandman obrazlažući da nemaju finansijskih mogućnosti da planirano sprovedu u dijelo, a nisu ga prihvatili ni odbornici.

Jasmina Konjević je istakla da je ovdje riječ o formiranju Kriznog centra a ne o dodjeljivanju sredstava iz budžeta bilo kojoj nevladinoj organizaciji.

U okviru 13 i 14 tačke dnevnog reda, odbornici su usvojili predlog Odluke o davanju saglasnosti na Statut Društva sa ograničenom odgovornošću „Agencija za izgradnju i razvoj Herceg Novog“ Herceg Novi, kao i predlog Odluke o raspodjeli dobiti i pokriću gubitka ovog društva.

Bez rasprave je usvojen i predlog Programa rada Skupštine opštine Herceg Novi za 2022.godinu.

Takođe, bez rasprave, odbornici su usvojili predlog Odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmjenama i dopunama Finansijskog plana Turističke organizacije Herceg Novi za 2021.godinu, a potom i predlog Odluke o davanju saglasnosti na Program rada i Finansijski plan Turističke organizacije za narednu godinu.

U okviru naredne tačke – predlog Programa rada sa Finansijskim planom DOO „Vodovod i kanalizacija“ Herceg Novi za 2022. godinu, čule su se pozitivne ocjene na rad i izvještaj ovog preduzeća. Direktorica Olivera Doklestić istakla je u uvodnom dijelu, da je Vodovod i kanalizacija samoodrživo preduzeće, ali je veoma puno problema koji se stalno otvaraju.

-Dobit je dovoljna da možemo da ispoštujemo sve naše zahtjeve koji su zasnovani na „benč marketingu“. Oni koji su u ovoj struci znaju da je ovo sada mnogo složenija priča od one koja je počinjala vodomjerom a završavala plaćanjem. Naš procenat popravki je iznad 85% , ekipe su operativne, ali naravno da ne možemo sve da popravimo. Vodovod ima problema i prinuđeni smo da svu dobit koju ostvarimo u ovoj godini,  reinvestiramo, postravljamo nove cjevovode, pumpne stanice i slično, kazala je Doklestić

Kako je istakla, stalni su problemi na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Nemiloj, a troškove popravke i rješavanja problema snosi Vodovod, kao i troškove zarade za deset radnika.

-Iznos od 150 000 eura, koliko je potrebno samo za njihove godišnje zarade, Vodovod vuče u minus. Predlažem skupštini i odbornicima da apeluju na regulatornu agenciju za energetiku da preuzme ove troškove, kazala je Doklestić.

Ona je najavila da će cijene vode, od naredne godine vjerovatno biti manje, što novski Vodovod opet čini jedinim u državi koji će to uspjeti.

Apelovala je na odbornike da pomognu raspetljavanje vodovodne mreže i ukazala na još jedan akutan problem, a to je nemogućnost ekipa da u ljetnjem periodu pravovremeno izađu na mjesto kvara duž rivijere, zbog saobraćajnih gužvi.

Odbornica Dragana Stanišić postavila je pitanje zašto projekti Vodovoda i kanalizacije koje su kandidovali za kapitalni budžet Opštine Herceg Novi, nisu prihvaćeni u poslednje tri godine.

-Popravku cjevovoda kroz Konavle nisu prepoznali kao važnu, a toliko je bitno da bi kvar prouzrokovao da Herceg Novi ostane bez vode a Konavle poplave. Ni to ni još petnaestak projekata, nisu uzeli u obzir za kapitalni budžet. Pošto nije bilo interesovanja, Vodovod je sam ušao u posao znajući koliko je važno da se to riješi, završena je prva faza, a druga će vjerovatno početi početkom februara, kada se obezbjede ostala novčana sredstva od oko 180 000 eura, kazala je između ostalog Stanišić.

Predlog da regulatorna agencija preuzme troškove za radnike postrojenja, smatra dobrim i podržava i odbornik DPS Borivoje Vuković. On je i zapitao koliko je potrebno da se obnovi stanje u postrojenju koje je narušeno ulaskom morske vode i uništavanjem potrebnih bakterija.  

Usvajanju predloga Programa rada sa Finansijskim planom DOO „Čistoća“ Herceg Novi za 2022. godinu, prethodilo je obrazloženje predlagača, v.d. direktora Milovana Benderaća koji je između ostalog kazao da je problem neodgovornoponašanje građana po pitanju odlaganja otpada.

-Plan je da nabavimo „kese“ za selektivno odlaganje otpada što će i biti jedan od uslova za odvoz na regionalnu deponiju koja će biti otvorena u Nikšiću.

Na pomen ove, Miloš Konjević, odbornik Novske liste je postavio pitanje da li to znači da se odustaje od deponije Tisove grede, na šta je Benderać obrazložio da su Tisove grede privremena deponija, a da nade polažu u Duboki do.

-Tražene promjene projekta se rade i nadam se da ćemo u skorijoj budućnosti imati sanitarnu deponiju Duboki do, kazao je Benderać.

Uslijedila je rasprava o predlogu Programa rada sa Finansijskim planom DOO „Komunalno stambeno“ Herceg Novi za 2022.godinu, nakon koje su odbornici prihvatili program.

Branko Crnogorčević, odbornik DPS, kazao je da plan za narednu izgledao ka „modifikovani plan iz 2021. godine“ da je razvučen, tehnički loše izveden i neke stvari su morale bolje biti predstavljene. Uputio je sugestiju da se oformi posebna Služba za održavanje vodotokova i kanala.

-Predlažem da se napravi „kost benefit“ analiza i vidi koliko bi sve to koštalo. Mislim da je Služba za održavanje puteva previše opterećena i da ne može postići da se bavi vodotokovima i kanalima, kazao je Crnogorčević i postavio pitanje da li ovo preduzeće i dalje održava zelene površine ispred vjerskih objekata jer nije naznačeno u planu.

Direktor Komunalno stambenog Boris Seferović je obrazložio da je održavanje zelenih površina ispred vjerskih objekata i dalje u nadležnosti ovog preduzeća te da je to i navedeno u planu u segmentu održavanja zelenila.

Žustra rasprava povela se oko Predloga Programa rada sa Finansijskim planom DOO „Sportski centar Igalo“ za 2022.godinu, ali je nakon sugestija i predloga, kao i obrazloženja direktora Sportskog centra Radovana Ralevića, predlog usvojen sa 15 glasova za, četiri protiv i osam uzdržanih.

Nedostatke plana iznio je odbornik DPS Vladimir Kosić, koji je naglasio da su obiluje nelogičnim i kontradiktornim podacima.

-U vašem uvodnom obraćanju, čuli smo pozitivne stvari, a mislim da nije usaglašen sa onim što vidimo u planu, kazao je Kosić i zatražio obrazloženje, a na manjkavosti plana ukazao je i Borivoje Vuković, takođe poslanik DPS.

Odbornik Novske liste Jovan Subotić, kazao je da, kao sportista razumije rad, trud i entuzijazam sportskog radnika kakav je direktor Ralević, ali da je plan loše urađen.

-Tekstom dominira apologetski stav da se nešto moralo, pravi se otklon od onoga šta se dešava, da nije Sportski centar kriv već je morao da uradi određene stvari. Projekti koji su planirani su vrlo izvodljivi i realni, i oni za koje su obezbjeđena sredstva i dva projekta koja su planirana budžetom. Tu je i veleiki broj onih koje možemo svrstati na listu želja i nadati se podršci ministarstva i slično, kazao je odbornik Subotić.

Odbornik Prave Crne Gore, Milan Zarić, dao je podršku planu uz konstataciju da je problem konstrukcije krova, grijanja i ventilacije veliki, a sanacija zahtjevna i skuplja nego da je odmah urađena.

Najveći problem iznjedren je tokom same izgradnje Sportskog centra, kazao je odbornik liste Herceg Novi pobjeđuje, Marko Lučić.

U planu su naznačeni projekti koje je potrebno realizovati jer je u Sportskom centru mnogo problema, kazao je direktor Ralević i istakao da uspijevaju dio po dio da koriguju, ali da su željeli da svima ukažu na ono što je potrebno uraditi.

-Problemi su brojni, i sada je sve skuplje uraditi nego da je pravilno urađeno u startu. Parket je taj koji je preduslov da ozbiljne ekipe dođu na pripreme. Imamo dvoranu koja je prokišnjavala sa vrha dvorane, tek kada izađemo na vrh i sagledamo šta se može uraditi. Jedan dio smo uradili ali to nije bilo trajno rješenje. Stručnjaci moraju da procijene šta je uzrok i šta može da se uradi, a to je ozbiljnija investicija, kazao je Ralević.

Odgovarajući na pitanja odbornika, objasnio je da postoji 31 sistematizovano radno mjesto, da rade sve što je moguće da obezbjede uslove za rad sportista iz grada i onih koji dođu na pripreme, a sve to pobroje u planu rada. Prilagođavamo se onom što imamo.

-Teško je iz onoga što je zastarjelo napraviti neki odličan rezultat. Imamo realne planove i pokušaćemo da ostvarimo još bolje rezultate u narednoj godini, kazao je direktor Ralević.

Sa 19 glasova za, po dva protiv i uzdržanih odbornika, prihvaćen je predlog Programa rada sa Finansijskim planom DOO „Parking servis Herceg Novi“ za 2022.godinu.

Nije usvojen predlog Plana rada DOO „Društvo za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Opštini Herceg Novi“ za 2022. godinu. Zbog zdravstvenih razloga, predlagač nijed bio prisutan na sjednici.

Odbornica Jasmina Konjević, kazala je da je riječ o preduzeću koje troši 10% budžeta Opštine, a plan i program je zapisan na dvije strane, taksativno pobrojanih stavki.

-Pobrojane su samo stavke a nije ni sabrano koliko je to novca. Ja sam sabrala za one stavke koje su poznate, ali dosta je onih koje nisu naznačene. Molim vas da povučete tačku sa dnevnog reda, sramota su dva papira stavki za preduzeće koje troši 10% budžeta Opštine kao predlog plana rada, između ostalog je istakla odbornica Konjević.

I odbornica Dragana Stanišić ukazala je na loš plan i manjkavosti, a predlog da se povuče ova tačka sa dnevnog reda podržao je i odbornik Marko Lučić.

Odbornik Milan Zarić je istakao da je projekat izgradnje kolektora do sada trebao biti završen četiri puta, ali do toga nije došlo.

-Oni koji su izvodili projekat su napravili kardinalne greške. Turski izvođač je otišao a da nije uključen sud. Dražava je mogla da reaguje, strancima smo dali da „kolo vode“ i onda se pitamo kako ovolike milionske štete. Kao predsjednik UO Vodovoda, 2019. godine je donijeta jednoglasna odluka da se ovaj predmet preda sudu, što sam i uradio, i naznačeni su svi imenom i prezimenom od početka projekta do trenutka podnošenja tužbe, uključujući i moje ime, alo do danas niko nije reagovao iz tužilaštva, kazao je odbornik Zarić.

U ime kluba DPS, odbornik Branko Crnogorčević je ukazao da su saglasni da se tačka povuče sa dnevnog reda jer je dostavljen plan koji to faktički nije.

Odbornik Krunić, kazao je da je osnovni problem taj što „nismo dorasli pitanju fidik-ovog ugovora“ a angažujući advokatsku kancelariju za pravnu pomoć, došlo je do dodatnog opterećenja aneksom ugovora.

Glavni administrator Opštine Herceg Novi Nenad Đorđević, kazao je da je dosta problema u ovom međunarodnom ugovoru, a da pregovori teku u tri smjera.

-Prvi podrazumjeva pravne i faktičke radnje, drugi je izlazak Opštine Herceg Novi iz Vodakoma, što je u toku ali još uvijek nije završeno jer su takvi akti privrednog društva, a treći je zaštita imovinskih prava Opštine Herceg Novi. Sa svim učesnicima se pregovara, ali je procedura veoma komplikovana. Ovoj problematici biće posvećena posebna tematska sjednica Skupštine, kazao je Đorđević.

Odbornici su usvojili i predlog Plana aktivnosti Agencije za razvoj i zaštitu Orjena – Herceg Novi DOO kao upravljača PP „Orjen“ za 2022.godinu sa ciljem i vizijom razvoja.

Bez rasprave je usvojen Predlog Plana i programa rada sa Finansijskim planom JU „Dnevni centar za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju“ Herceg Novi za 2022. godinu.

Odbornica Vesna Samardžić prenijela je informaciju da je u Skupštini Crne Gore usvojen amandman kojim je određeno 200 000 eura za proširenje Dnevnog centra u Sutorini za korisnike starije od 27 godina. Amandman koji je predložio klub poslanika SNP a će ući u predlog Budžeta Crne Gore.

Postignut je dogovor na kolegijumu Skupštine, da se organizuje posebna sjednica na kojoj će biti raspravljano o kompleksnoj i teškoj situaciji u kojoj se nalazi bolnica u Meljinama. Shodno tome, kako je kazao odbornik Subotić, ova tačka je povučena sa dnevnog reda.

Odbornici su dali saglasnost na predlog odluke o imenovanju Vesne Samardžić za potpredsednicu Opštine.

Za odlučivanje o predlogu odluke o imenovanju Dušana Tadića za člana Savjeta JRDS RTHN nije bilo kvoruma.

Jovan Subotić je kazao da do rasprave o imenovanju člana savjeta JRDS RTHN nisu dobili dokumentaciju, između ostalog i kada je raspisan konkurs, što su tražili na početku sjednice  uz predlog da se ova tačka povuče sa dnevnog reda. Odbornik Vladimir Kosić je rekao da neće učestvovati u radu SO ukoliko se nastavi praksa da se ne dostavi biografija kandidata za člana nekog tijela.

Predsednik SO Ivan Otović  je rekao da je u pitanju  dopuna postojećeg Savjeta i da nije bilo potrebno raspisivanje konkursa. On je takođe rekao da će svu dokumentaciju dostaviti odbornicima naknadno.

Sjednica je prekinuta nakon izlaska odbornika Novske liste i DPS-a, a nakon pauze, u drugom nastavku sjednice, odbornici su izglasali predlog odluke da Dušan Tadić bude peti član Savjeta JRDS RTHN.

Potom su, bez rasprave, usvojili i ostale predloge za imenovanja. Poslednja, 29. tačka dnevnog reda, bila su odbornička pitanja, a ovo pravo iskoristio je odbornik Prave Crne Gore Milan Zarić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here