Za kompletiranje Postrojenja u Meljinama nedostaje oko 2 miliona eura

Постројење за пречишћавање отпадних вода Мељине

Postojerenje za prečišćavanje otpadnih voda u Meljinama radi u otežanim okolnostima i još uvijek nije prošlo tehnički prijem. Institut za građevinarstvo angažovan je kako bi bio urađen presjek situacije. Uprava javnih radova opredjelila je oko 600 hiljada eura za ovaj posao.

Izrada elaborata je bila otežana jer je snimanje stanja dugo trajalo, a nedostajala je i uplata avansa, koja je trebalo da pokrene ovaj postupak, priča za RTHN v.d. direktor  Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture, Milan Zarić.

On informiše da je održan prvi sastanak sa predstavnicima Instituta, gdje su naznačeni nedostaci elaborata, pa će biti potrebno još neko vrijeme da taj posao bude priveden kraju.

v.d. direktor  Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture, Milan Zarić

– Uz pomoć elaborata koji je urađen i naših sugestija napravićemo predlog šta je to što je potrebno uraditi za ta novčana sredstva, kako bi Postrojenje moglo da radi nesmerano, ali na žalost, već kasnimo, jer je turistička sezona već počela. Ne znam koliko će biti moguće završiti određeni dio posla sada, a najbitnije je da sprečimo havariju u ekološkom i svakom drugom smislu. Radiće se ono što bude dopuštala trenutna situacija – navodi on.

Zarić smatra da je tehnologija postrojenja zastarjela, ali da se sistem može srediti da nesmetano radi.

– Najvažnije nam je da naše sugestije budu uvažene i da se tender objavi po tom predlogu i da izvođač, koji bude izabran, posao završi prema tim sugestijama. Imaćemo nadzor koji će voditi računa da se ti radovi urade kako treba, da ne bi došli u situaciji u kojoj smo bili kada je postrojenje rađeno, kada je turski izvođač radio kako je radio, a njemački Dalem to tolerisao, što je i doveo do situacije u kojoj smo danas – istakao je Zarić.

Kako je kazao, postrojenje čeka puštanje u rad još jednog tanka, jer dva koja su u funkciji, nisu dovoljna za ljetnju sezonu, radiće se na aeraciji vode, odnosno ubacivanju vazduha, kako bi bakterije koje sprečavaju neprijatne mirise živjele, kao i na difuzorima, a vrijeme je za mijenjanje potrošnih dijelova poput sondi.

Cifra od 600 hiljada eura biće dovoljna za ljetnju sezonu, ali za rješavanje svih problema na postrojenju biće potrebno oko dva miliona. Zainteresovanih ima i ponude nisu male, informiše Zarić.

– Imamo ponude mađarskih kompanija, koje su dolazile i snimale stanje na postrojenju. Jedna od ponuda je 2,8 miliona plus PDV, ali da sve bude dovedeno u red po sistemu „ključ u ruke“. Naravno, potrebno je više ponuda, jer moramo pokušamo da napravimo zdravu konkurenciju, da bi dobili dobar kvalitet, a nižu cijenu – kazao je Zarić.

Podjsećamo, u Postrojenje za preradu otpadnih voda uloženo je oko 10 miliona, izgradnja je započeta 2013. godine, ali radovi nikad nisu privedeni kraju, ugovor sa izvođačem radova turskom firmom Mas gintaš raskinut je 11. novembra 2017. godine, kada je postrojenje bilo u fazi funkcionalnog testiranja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here