Vukašinović: Defektolozima u školama smanjene plate, nastavljaju borbu za svoja prava

Фото: Светлана Вукашиновић, дефектолог олигофренолог

Defektolozima koji u školama rade sa djecom sa poteškoćama u psihomotornom razvoju, intelektualnim i drugim smetnjama, smanjene su plate. Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta odlučilo je da im zarade od 4. marta budu obračunate sa umanjenim koeficijentom, sa 8,43 na 7,67.

U Crnoj Gori sedam redovnih škola ima integrisana odjeljenja u kojima defektolozi rade sa djecom. Odskoro, njihove plate su smanjene, za razliku od kolega zaposlenih  u resursnim centrima. Predsjednica Društva defektologa Crne Gore Svetlana Vukašinović, defektolog – oligofrenolog, ovu odluku vidi kao grubo kršenje zakona i njihovih prava. 

– Radimo pod istim uslovima i po istim planovima kao resursni centri, a uz to smo i ekspoziture resursnbih centara. Niko nam iz škole ništa nije javio, a pošto sam u Društvu defektologa, dobila sam informacije od drugih koleginica. U računovodstvu škole sam dobila informaciju da je gđa Ratka Đurović Jovanović pozvala i kazala da ukoliko se ne smanje koeficijenti, da će blokirati račun škole. Bile smo u šoku, nema nikakvog razloga da se ovako nešto dešava.  Jedna od koleginica se nekoliko puta čula sa gđom Ratkom, pokušala da joj objasni šta mi sve radimo, koji posao obavljamo, ali nije uspjela. Ona je tražila dokumentaciju na osnovu koje imam toliki koeficijent. To je tumačenje Granskog kolektiovnog ugovora iz 2006. jer se isti ovakav problem i tada desio. Ona prije toga nije vidjela taj dokument, rekla je da će ga pogledati i provjeriti, ali do danas se to nije desilo, objašnjava Vukašinović.

Kako je objasnila, pored svog matičnog posla u učionicama sa djecom, rade i podršku inkluziji u cijelom gradu kao što su radionice, eldukacije, rade u okviru mobilnih timova i sve se to dešava izvan radnog vremena i besplatno. Ističe da su od momenta smanjenja koeficijenata u više navrata pokušali da isprave učinjenu nepravdu.

– Obratili smo se krovnom ministarstvu i drugim institucijama, koordinatorki koja vodi referat za djecu sa smetnjama u razvoju, u inkluziji, integrisanim odjeljenjima. Rekli smo da se obraćamo u skladu sa zakonom, da smo u pravu, ali ništa se nije desilo. Obratili smo se i Sindikatu prosvjete, razgovarala sam sa predsjednikom Božovićem, on je i dao nekoliko izjava da je sadašnje tumačenje Komisije potpuno dijametralno različito od onog iz 2006. godine, s tim što se naš radni angažman nije promjenio. Naš posao je ostao isti ali sa nižim koeficijentom. U mišljenju, u zadnjem dijelu tumačenja stoji da nisu nadležni i taj dio mi je bio potpuno nerazuman, neozbiljan. Znate, sastanu se tri člana iz ministarstva i tri iz sindikata, odluku donesu koncenzusom… Rekla sam im da je bolje da nisu donosili odluku. Ministarstvo je tražilo da se smanji koeficijent, a razlozi ostaju nepoznati.

Trenutno očekuju razgovore sa novim ministrom prosvjete a obratili su se i Ombudsmanu.

– Njemu smo poslednjem pisali jer smo htjeli da prikupimo ostalu dokumentaciju. Sigurno da ćemo se boriti za naša prava, na legitiman način, sudskim putem ili kako god jer smatramo da su naša prava i profesionalna i lična i ljudska povrijeđena bez ikakvog objašnjenja, kazala je Vukašinović.

Sve je veći broj djece kojima je njihova pomoć potrebna, pa se nadaju da će država imati sluha za specifičnost njihovog posla s obzirom na to da rade sa najosjetljivijom kategorijom društva, te da je riječ o deficitarnoj struci.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here