VUJOVIĆ: INICIJATIVA ZA SMJENU VLADE JE IZDAJA NARODNE VOLJE

Današnja inicijativa za glasanje o nepovjerenju Vlade, nije u potpunosti neočekivana za Demokratsku Crnu Goru, kazala je poslanica Tamara Vujović gostujući u emisiji „U četiri oka“ RTHN. Ona je iznijela stav da je to, po mišljenju Demokrata, izdaja izborne volje naroda i kukavičluk.

-Za nas to predstavlja izdaju izborne volje naroda. Danas su svi potpisnici inicijative potrudili, prevenstveno URA, da nam objasne da je to jedan najlogičniji, najlegitimniji potez, da će se na taj način odblokirati proces ulaska u EU, da ćemo imati besplatan roming i ostale interesanne argumente. Ni roming, pa čak ni ubrzavanje procesa pridruživanja EU nisu bili osnovni prioriteti za 208 000 ljudi koje je 30. avgusta glasalo isključivo sa željom da DPS ne učestvuje u kreiranju bilo kakvih odluka vezanih za državu. Ono što smo gledali od njih 30 godina – povećavanje etničke distance, diskriminacija, zloupotreba, loše privatizacije , tome su građani rekli ne. Za nas je teško pomisliti i povjerovati da će DPS, koji je potpisnik inicijative i čiji će glasoviti biti važni, glasati za promjene u pravosuđu i na primjer za Zakon o porijeklu imovine a on se praktično odnosi na neke od njih i treba direktno da istraži imovinu nekih od njih.

Kako ističe, DPS i dalje bilježi pad rezultata na lokalnim izborima i građani i dalje izražavaju neslaganje sa njima.

-Ovo „mješanje karata“ za nas je uvođenje DPS-a na mala vrata i snažno smo protiv toga. Manjinska Vlada koju podržava i DPS je izdaja izborne volje naroda i to ne smatramo ni politički korektnim, pa čak ni ustavnom kategorijom. Poznavaoci prava kažu da manjinska vlada nije u korelaciji sa pojedinim članovima Ustava, a posebno onim koji kaže da se ne može priznati vlast koja ne proizilazi iz slobodne volje građana na demokratskim izborima.

Dr Vujović je istakla da ako dođe do manjinske Vlade, ne očekuje da ona bude stabilna. Smatra da su izbori jedino čisto rješenje za izlazak iz ovakve političke situcije ali da predstavljaju trošenje vremena i energije i odvlačenje od fokusa u kojem je ekonomsko osnaživanje građanina.

-Mislim da smo u Skupštini donijeli neke revolucionarne stvari, hrabre, kao što je Evropa sad, za koji je potreban temeljan rad, stabilnost svih segmenata u sistemu. Nismo se sada nadali ovome jer je sada vrijeme kada trebamo ekonomski osnažiti građanina, izvući ga iz nacionalnih priča, krenuti u ekonomsku i moralnu obnovu. U izbornom procesu i kampanji izgubili bi dosta vremena i energije koja nam je potrebna za ostvarivanje svega ovoga što smo planirali. Potrebno je pojačanje i rekonstrukcija Vlade u okviru postojeće većine i uz pridruživanje partija manje brojnih naroda, što je svakako bila naša težnja. Što se tiče Demokratske Crne Gore, ona učestvuje u izborima u svim gradovima, bori se za svakog građanina, vidjećemo kako će se sve odvijati, ali ako su izbori rješenje, zašto da ne.

Kako je kazala, presedan je i za anale, da potpredsjednik ekspertske Vlade u kojoj jedini participira od političara, podnosi inicijativu za njeno rušenje.

-A onda kaže i da ako inicijativa ne prođe, on ostaje na toj poziciji do 2024. godine. Zato nije čudo što je premijer podnio inicijativu za njegovo razrješenje. Očekujem po nekom moralnom kodu da to potpredsjednik sam uradi.

Objašnjava da je znakovita bila i današnja konferenicja za novinare SNP koji su istakli da neće biti 41. što je sasvim izvjesno, ali je upitno hoće li biti na nekom od 45. mjesta pa na više.

-Svi smo u prethodnom periodu mogli biti presudan 41. glas, ali nismo se vodili matematikom. Sada vidimo da je matematika ipak postojala.

Podsjetila je da su prilikom potpisivanja memoranduma nakon izbora tražili da se u tekst doda i da takvo objedinjavanje ne podrazumjeva neku bližu vezu ili saradnju sa DPS.

-Prvi smo iskazali sumnju i bili na stubu srama zašto smo protiv takvih, proklamovanih vrijednosti, ali upravo izostanak te rečenice je nama ličio na „pojas za spasavanje“ bivšeg režima. Tada smo bili demantovani, da tako ne stoji, da to ne može biti i nedugo zatim vidimo da su potpisnici memoranduma podnijeli inicijativu za interpelaciju Vlade.

Kako objašnja, nakon dugogodišnjeg partijskog jednoumlja, stvorena je višepartijska većina, eksperstka Vlada i bilo je realno podvući crtu i analizirati u kojem segmentu je potrebno napraviti određena poboljšanja te su s toga i predlagali rekonstrukciju Vlade.

Podsjećamo, poslanici Građanskog pokreta URA i opozicionih partija (DPS, SD, SDP, Liberalna partija, albanske stranke) inicirali su danas glasanje o nepovjerenju 42. Vladi Crne Gore. Kako se navodi u inicijativi, koju je potpisao 31 poslanik, smatraju „jednim od osnovnih postulata savremene demokratije“ da se Vladi provjeri podrška u parlamentu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here