Влада ће се са сваким видом насиља над женама знати обрачунати

Фото: илустрација

Међународни је дан борбе против насиља над женама и почетак глобалне кампање „16 дана активизма против родно заснованог насиља“. Циљ је информисање јавности о проблему насиља над женама и дјевојчицама, као и посљедицама здравственим, социјалним и економским на жртве, породице и друштво у цјелини.

Влада Црне Горе ће се потрудити да развије све механизме за постизање нултог степена толеранције према свим облицима насиља, саопштила је Министарка рада и социјалног старања Наида Нишић на првом у низу догађаја у оквиру Разговора о родној равноправности које Канцеларија УНДП Монтенегро организује у оквиру кампање „16 дана активизма борбе против родно заснованог насиља“.

-У Министарству рада и социјалног старања ћете увијек имати партнера и неког ко се неће либити да дигне глас. Позивам жене да буду јаке и одважне, а Влада Црне Горе ће се са сваким видом насиља над женама знати обрачунати, истакла је министарка Нишић.

У Црној Гори родно засновано насиље спада у скривене и високо стигматизоване теме јер је насиље дубоко укоријењено у патријархалној култури подржано културом некажњивости и нормализације насиља. Савјесно пријављивање насиља и ефикасно процесуирање чинилаца насиља кључни су корак за успјешан одговор друштва према насиљу над женама, које је према свим показатељима и даље забрињавајуће присутно у Црној Гори.

Насиље у породици, као и други облици насиља се обично прећуткује и ријетко пријављује. Недостатак информација о томе коме жена или дјевојчица треба да се обрати када доживи насиље, недостатак подршке, страх од одузимања дјеце и губитка финансија, стид и уцјене фотографијама неки су од разлога због којих се одустаје од пријављивања насилне особе.

-Улога здравственог система је веома важна како у превенцији тако и у пружању помоћи особама које су преживјеле насиље. Здравствени радници имају обавезу да пријављују насиље надлежним службама уз обавезно докуметовање физичких и психичких повреда и упућују ка специјализованим сервисима за подршку, као што су социјалне службе и организације за заштиту жртава насиља, које им омогућавају боравак, третман и бесплатну правну помоћ. Веома важно је и јачање успостављених сервиса психосоцијалног третмана за починиоце насиља на примарном нивоу здравствене заштите. Циљ тих сервиса је да помогну починиоцима да промијене понашање, уз усвајање правилних ставова о родним улогама у породици, или партнерском односу и да прихвате одговорност за своје понашање, информишу из Института за јавно здравље.

У Херцег Новом од 2019. године активна је НВО Ксена која тренутно спроводи пројекат „Нови за жене“ , а циљ  је да пружи подршку и унаприједи заштиту жртава насиља у новској општини. Пројекат је резултат  сарадње са свим институцијама система које се баве санацијом проблема породичног насиља. У оквиру пројекта промовисали су и спот који сликовито објашњава и подстиче како и гдје да се пријави насиље.

-Спот је намјењен жртвама насиља.  Сликовито се односи на Херцег Нови , али може да се примјени у било ком граду. Пут је отприлике исти. Почиње се од Дома здравља уколико постоје неке видљиве повреде и оне су врло важан доказ за све што се буде касније дешавало. Послије тога треба дати изјаву у полицији и да се обавезно тражи записник јер је он темељ на којем се све процесуира. Жртве могу да се ослоне на инспекторе у полицији и у споту је приказано да у институцијама постоје вриједни људи који заиста желе да помогну, објашњава Црнић.

Опширније погледајте у видеу:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here