Međunarodni je dan borbe protiv nasilja nad ženama i početak globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“. Cilj je informisanje javnosti o problemu nasilja nad ženama i djevojčicama, kao i posljedicama zdravstvenim, socijalnim i ekonomskim na žrtve, porodice i društvo u cjelini.
Vlada Crne Gore će se potruditi da razvije sve mehanizme za postizanje nultog stepena tolerancije prema svim oblicima nasilja, saopštila je Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić na prvom u nizu događaja u okviru Razgovora o rodnoj ravnopravnosti koje Kancelarija UNDP Montenegro organizuje u okviru kampanje „16 dana aktivizma borbe protiv rodno zasnovanog nasilja“.
-U Ministarstvu rada i socijalnog staranja ćete uvijek imati partnera i nekog ko se neće libiti da digne glas. Pozivam žene da budu jake i odvažne, a Vlada Crne Gore će se sa svakim vidom nasilja nad ženama znati obračunati, istakla je ministarka Nišić.
U Crnoj Gori rodno zasnovano nasilje spada u skrivene i visoko stigmatizovane teme jer je nasilje duboko ukorijenjeno u patrijarhalnoj kulturi podržano kulturom nekažnjivosti i normalizacije nasilja. Savjesno prijavljivanje nasilja i efikasno procesuiranje činilaca nasilja ključni su korak za uspješan odgovor društva prema nasilju nad ženama, koje je prema svim pokazateljima i dalje zabrinjavajuće prisutno u Crnoj Gori.
Nasilje u porodici, kao i drugi oblici nasilja se obično prećutkuje i rijetko prijavljuje. Nedostatak informacija o tome kome žena ili djevojčica treba da se obrati kada doživi nasilje, nedostatak podrške, strah od oduzimanja djece i gubitka finansija, stid i ucjene fotografijama neki su od razloga zbog kojih se odustaje od prijavljivanja nasilne osobe.
-Uloga zdravstvenog sistema je veoma važna kako u prevenciji tako i u pružanju pomoći osobama koje su preživjele nasilje. Zdravstveni radnici imaju obavezu da prijavljuju nasilje nadležnim službama uz obavezno dokumetovanje fizičkih i psihičkih povreda i upućuju ka specijalizovanim servisima za podršku, kao što su socijalne službe i organizacije za zaštitu žrtava nasilja, koje im omogućavaju boravak, tretman i besplatnu pravnu pomoć. Veoma važno je i jačanje uspostavljenih servisa psihosocijalnog tretmana za počinioce nasilja na primarnom nivou zdravstvene zaštite. Cilj tih servisa je da pomognu počiniocima da promijene ponašanje, uz usvajanje pravilnih stavova o rodnim ulogama u porodici, ili partnerskom odnosu i da prihvate odgovornost za svoje ponašanje, informišu iz Instituta za javno zdravlje.
U Herceg Novom od 2019. godine aktivna je NVO Ksena koja trenutno sprovodi projekat „Novi za žene“ , a cilj je da pruži podršku i unaprijedi zaštitu žrtava nasilja u novskoj opštini. Projekat je rezultat saradnje sa svim institucijama sistema koje se bave sanacijom problema porodičnog nasilja. U okviru projekta promovisali su i spot koji slikovito objašnjava i podstiče kako i gdje da se prijavi nasilje.
-Spot je namjenjen žrtvama nasilja. Slikovito se odnosi na Herceg Novi , ali može da se primjeni u bilo kom gradu. Put je otprilike isti. Počinje se od Doma zdravlja ukoliko postoje neke vidljive povrede i one su vrlo važan dokaz za sve što se bude kasnije dešavalo. Poslije toga treba dati izjavu u policiji i da se obavezno traži zapisnik jer je on temelj na kojem se sve procesuira. Žrtve mogu da se oslone na inspektore u policiji i u spotu je prikazano da u institucijama postoje vrijedni ljudi koji zaista žele da pomognu, objašnjava Crnić.
Opširnije pogledajte u videu: