Mještani podorjenskih sela najavljuju tužbu protiv Opštine

Mještani hercegnovskog zaleđa anagžovali su advokata kako bi zaštitili imovinu koja je obuhvaćena Studijom revizije zaštićenog područja Parka prirode Orjen. I dalje su spremni za dogovor, ali i za podnošenje tužbe ukoliko budu spriječeni da raspolažu svojom imovinom.

Mještani Kruševica, Vrbanja, Mokrina, Kamenog, Žlijeba i Ubala, koji su od opštine tražili da se iz granica zahvata Parka prirode Orjen izuzme njihova privatna imovina, odlučili su da svoja prava potraže na sudu. Na ovaj korak odlučili su se  jer za mjesec nije realizovan usmeni dogovor sa lokalnom samoupravom o izuzimanju parcela iz zaštićenog pojasa, kazao je predsjednik Odbora mještana Rade Milošević.

-Otprilike je 28. aprila isteklo 30 dana za ispunjenje obećanja i mi smo onda, kako smo i najavili, uzeli advokata da nas zastupa kako bi pred sudom vratili ono što je naše. Advokatu smo predali svu dokumentaciju za pokretanje postupka i očekujemo da ćemo tužbu podnijeti odmah poslije praznika, kazao je Milošević.

Podsjeća da su pisali peticije, preko medija upoznali građane o ovom slučaju, nadali se da će ipak doći do dogovora, ali se nadležni nisu oglasili.

-Neki mještani su predlagali i da idemo u neki vid opomene, ja nisam lično bio za to jer idu praznici i otvaranje sezone… Ja se još uvijek nadam da ima prostora za dogovor, ali mi moramo zaštiti naše i niko nema pravo da upravlja našom imovinom.

Mještani su ranije Opštini Herceg Novi uputili zahtjev da se granice Parka prirode Orjen pomjere na granice sa  državnim zemljištem. Milošević kaže i da je Studijom revizije Parka priprode Orjen trebalo izuzeti i njihovu imovinu.

-Od sela Kamenog pa do sela Bjelotina revizijom parka su izuzeti samo kamenolomi i deponija na Ublima. Ako je neko pogriješio 2009. godine to se sada moglo ispraviti ali neko nije imao sluha za nas, kazao je Tomašević i kao primjer naveo da samo njegova porodica ima 260 000 kvadrata u parku, od čega je veliki dio na dobrim lokacijama.

-Ja sam 29 godina bio podstanar i nisam prodao ništa da bi riješio svoj status. I sad oni donose odluku da ja nešto ne mogu prodati. Ono što piše u elaboratu je da mi, ukoliko želimo da prodamo imovinu, moramo prvo da je ponudimo opštini po cijeni koju oni odrede, a ako oni neće mi je ne smijemo prodati po drugoj cijeni, objašnjava Milošević.

Redakcija Radio televizije Herceg Novi uputila je pitanja lokalnoj samoupravi i nadležnom sekreterijatu, i očekujemo odgovore.

 

 

 

2 COMMENTS

  1. I ona pređašnja država se mačehinski odnosila pri plaćanju ekspropisanog zemljišta. Moja tetki je prije više decenija bilo ponuđeno za „otkup“ njene naslijeđene zemlje u Grbaljskom polju radi gradnje Tivatskog aerodroma toliko novca da je sa njim mogla kupiti pakpapir te površine. Ona je sa ponosom odbila taj novac, pa je džabe pripao državi. Je li danas možda bolje? Može li se sada kupiti više pakpapira?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here