Uprkos problemima zaposleni u Bolnici Meljine istrajavaju u procesu rada

Problem bolnice u Meljinama traje već duže vrijeme i poprima ozbiljne konotacije. Zaposleni još uvijek uspijevaju da održe bolnički sistem i pruže građanima potrebne usluge, ali vrlo teško i uz veliki nedostatak kadra, koji popunjavaju konsultantima iz drugih ustanova. Nadaju se da će Vlada pokrenuti postupak rješavanja nagomilanih problema, a to je potvrdio ministar finansija Aleksandar Damjanović, na jučerašnjoj konferenciji povodom 100 dana Vlade, kao i ministar zdravlja Dragoslav Šćekić koji je na 15. sjednici delegirao formiranje radne grupe, koja bi se bavila ovim pitanjem.

Kako je za RTHN kazala izvršna dirketorica dr Olivera Elez, ostalo je malo osnovnog kadra koji je uslovno u stalnom radnom odnosu, jer je bolnica u stečaju, zbog čega većina zaposlenih  radi prema  ugovoru na ograničeno vrijeme. Angažovano je 13 ljekara u stalnom sastavu.

– Ovog ljeta smo se organizovali i održavamo dva krucijalna odjeljenja za prihvat hitnih stanja, a to su Interno i Hirurgija. Pored svih teškoća, uspjeli smo da održimo naše Porodilište sa ginekologijom. Posla ima, grad je pun, imamo jako puno hitnih slučajeva  – priča ona.

Riječ je uglavnom o ljudima sa strane, turistima, a značajan je broj utopljenika, čak jedan do dva slučaja sedmično. Hirurgija ima povećan broj povreda, kao i svakog ljeta, ali zaposleni za sada uspjevaju da zbrinu sve pacijente, a suočavaju se i sa pojačanim obolijevanjem od korone i nedostatkom kadra.

– Među nedostajućim specijalistima na prvom mjestu su anesteziolozi, koje ne posjedujemo u svom sastavu i stalno dolaze na ispomoć. Takođe, tu je i dio hirurške grupe koja nam dolazi, ginekologija odnosno porodiljstvo, radiologija i na internom odjeljenju. Zbog malog broja zaposlenih, mora doći zamjena čim neko odsustvuje zbog bolesti ili godišnjeg odmora, kako bismo održali odjeljenje – navodi dr Elez.

Laboratorijske usluge koje su rađene do sada za građane po uputnici Doma zdravlja, najčešće su to bili hormoni, tumor markeri i De dimer, građani više ne mogu da obavljaju u Bolnici.

– Sada se uzorci uzimaju u Domu zdravlja i upućuju u Kotor. Tu, kako sam shvatila, neće biti nikakvog pomaka. Na nivou bolnice dogovorili smo se, pošto sam čula da se građani žale da se nalazi dosta čekaju, da te usluge i dalje radimo s tim što će morati da ih plate, ali po fondovskim cijenama –  kazala je ona.

Hospitalizovani pacijenti i dalje mogu dobiti punu bolničku uslugu na svakom odjeljenju. Od ambulatnih pregleda su zadržani konsultativni pregledi ORL i ginekologije, preko uputa Doma zdravlja, međutim pregledi endokrinologa i kardiologa sa kardiološkom obradom nisu mogući.

Dr Elez kaže da nema objašnjenje kako njihovi zaposleni ostaju i opstaju u bolnici, iako su im plate neuporedivo manje u odnosu na kolege koji su u sistemu javnog zdravstva.

– Više povećanja u javnom zdravstvu nismo ispratili, i to je već sada značajna razlika između plata naših i ljekara u javnom zdravstvu, i teško to više neko na svom privatnom i ličnom nivou može da prevaziđe – navodi ona.

Zaposleni su proteklih godina imali ogromno strpljenje, bolnica je, kako ističe dr Elez, upravo opstajala zahvaljujući tim ljudima.

– Zdravstveno osoblje u trenutnoj situaciji kakva jeste, ne samo u državi nego i u regiji, jednostavno može da nađe posao u svojoj struci na drugom mjestu, zbog čega ne mogu da garantujem šta će se dogoditi u narednom periodu -kazala je ona.

Trenutno je u Bolnici oko 160 zaposlenih po ugovoru u stečaju, a uz to još najmanje 30-ak ljudi koji rade kao ispomoć, odnosno konsultanti, najviše ljekari, ali ima i drugog osoblja, kazala je Elez, i dodala da, po njenoj informaciji, država radi na obezbijeđivanju nedostajućih 100 000 eura koliko im je potrebno za normalno funkcionisanje na mjesečnom nivou.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here