Uprava lokalnih prihoda: Porast naplate po osnovu naknade za nelegalne objekte   

Uprava lokalnih prihoda u Opštini Herceg Novi je, po osnovu Odluke o godišnjoj naknadi za korišćenje bespravnog prostora za izgradnju nelegalnih objekata, od početka ove godine naplatila 261.326 eura, što je 143 odsto više, u odnosu na prošlu.

Prema riječima v.d. direktora Uprave lokalnih prihoda Milovana Baždara nije im prvenstveni cilj sankcionisanje vlasnika nelegalnih objekata, nego uvođenje u proces legalizacije:  

Milovan Baždar

– Osnovna svrha primjene odluke, koja je  stupila na snagu u maju – da se subjekti koji su obavili nelegalnu gradnju, privedu  postupku legalizacije u nadležnom organu, odnosno, Sekretarijatu za prostorno planiranje i izgradnju objekata. Do sada je obrađeno 228 predmeta, od čega je donijeto 59 rješenja, dok je značajan broj otpao u postupku obrade. Zakon o upravnom postupku jasno predviđa, koje sve elemente moraju da sprovedu da bi se postupak na adekvatan način priveo kraju za donošenje rješenja, odnosno, upravnog akta. Najčešće je bilo neophodno da inspekcija  utvrdi činjenično stanje i da se uporedi kompletna dokumentacija u katastru, ostalim registrima, eventualno, dokumentacijama koje ima stranka. Potom sačinimo Obavještenje o ispitnom postupku, shodno ZUP–u  i takav dokument se dostavlja stranci, sa određenjem roka za izjašnjavanje i eventualno dopunom dokumentacije, naveo je Baždar.

Značajan broj predmeta je otpao, odnosno, doneseno je rješenje o prekidu postupka obrade tog predmeta:

– Po toj Odluci u članu 3. obveznici  su subjekti, koji nisu podnijeli zahtjeve i čiji su predmeti odbačeni u Sekretarijatu za prostorno planiranje i izgradnju. Nije cilj naplata u vidu neke sankcije po rješenjima za godišnju naknadu, kod neregularnih subjekata. Cilj je te ljude privesti regularnoj proceduri legalizacije, shodno Zakonu o prostornom planiranju i izgradnji objekata i mislim da smo tu postigli solidan efekat, ocjenjuje Baždar.

Kako bi se pojačala dinamika legalizacije – Opština od prošlog maja primjenjuje Odluku o naplati naknade za nelegalne objekte:

– Prošle godine za urbanu sanciju, ukupno je naplaćeno 107.598 eura. Ove godine, do 24. oktobra, je naplaćeno 261.326 eura, indeks je 243, odnosno, 143 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. I ta dinamika je u rastu i mi tek očekujemo da će naredne godine biti još značajnija, potvrdio je Baždar.

Podneseno je oko 6 000 zahtjeva Sekretarijatu za prostorno planiranje i izgradnju za legalizaciju nelegalnih objekata:

– Nama je veoma važno da su ti subjekti, izradili elaborate izvedenog stanja, shodno, članu 156 Zakona o prostornom planiranju i da su eleborati  uknjiženi u katastru i nama je, samim tim, omogućeno da budu uneseni u našu bazu podataka, vezano za porez na nepokretnosti.

 Efekti koje ćemo dobiti kroz povećanu naknadu za porez na nepokretnosti i značajan rast naplate za urbanu sanaciju  je u duhu zakona. Stranke dolaze tek kada dobiju rješenje o godišnjoj naknadi, koje su drastične i kreću se do 5 000 eura.

Kada dođu ovdje mi im dajemo pravni savjet da shodno članu pet mogu da podnesu zahtjev za stavljanje van snage predmetnog rješenja. Ukoliko donesu potvrdu da su, shodno članu 156, prikupili sva neophodna dokumenta i podnijeli zahtjev za legalizaciju, mi tada uz taj dokaz obustavljamo postupak i donosimo rješenje o poništenju prethodnog rješenja i obustavljanju tog postupka. To je jedan od  razloga što nije ovdje ostvarena neka velika naplata, ona je ispod 10 000 eura u ovoj godini, ali smo 160 000 eura više naplatili u segmentu urbane sanacije, objašnjava Baždar.     

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here