Ukoliko država ne obezbijedi novac bolnici Meljine prijeti zatvaranje

Odbornici SO Herceg Novi 10. redovno zasijedanje počeli su informacijom o statusu Opšte bolnice kojoj od 1. novembra prijeti postepeno zatvaranje. To je saopštila dr Olivera Elez, izvršna direktorica bolnice koja je pročitala pismo stečajnog upravnika Miloša Popovića.  Državni sekretar u Ministarstvu finasija Miloš Medenica je kazao da su svjesni situacije i kompleksnosti problema u kojem se nalazi OB Meljine, očekuje da će vrlo brzo naći zakonsko rješenje za finansiranje, a kako je poručio, krajnji cilj je uvođenje te ustanove u sistem javnog zdravstva. Predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić istakao je da će, ako se odmah ne odreaguje, grad nepovratno izgubiti bolnicu. Pozvao je sve odbornike da danas pošalju jasnu poruku svim nadležnim institucijama koliko je bitno i hitno rješiti problem statusa ove zdravstvene ustanove.

Dr Elez je podsjetila da je u OB Meljine uveden stečaj u septembru 2019. godine a da je država u cilju obezbjeđivanja minimuma procesa rada od dana uvođenja stečaja,  23. 09. 2019. do 19. 05. 2021. na teret budžetskih sredstava  uplatila 2, 1 milion eura, a nakon toga nije bilo uplata.

dr Olivera Elez, direktorica OB Meljine

Stečajni upravnik se obratio nadležnim institucijama da je neophodno da država obezbjedi dodatna sredstva kako bi bolnica mogla da funkcioniše i pruža zdravstvenu zaštitu građana Herceg Novog. Period u kome bi se uplaćivala dodatna sredstva, kako je naglasio, zavisila bi od stečajnog postupka, a trajao bi do momenta unovčenja imovine stečajnog dužnika ili prodaje istog kao pravnog lica.

Stečajni upravnik je naveo da postoji limitirajuća odluka Višeg suda privremena mjera obezbjeđenja koja je i dalje na snazi.

-Bolnica je prepuštena da se snalazi sama za dalje poslovanje, što je nemoguće. Nema daljih mogućnosti zaduženja, a od komercijalnog poslovanja ne može samostalno da se finansira uz činjenicu da postoji rizik upravljanja bez nedostajućih sredstava, neophodno je da ovaj zahtjev  hitno razmotrite i sagledate mogućnost nedostajućih sredstava u roku od osam dana. U suprotnom od 1. 11. naložiću postupak postepenog zatvaranja bolnice u skladu sa praksom, naveo je Popović u dopisu koji je upućen Vladi i resornim ministarstvima.  

– Sasvim je jasno u kakvom se finansijskom stanju nalazimo, ostali smo bez pedijatra neonatologa u porodilištu, nismo u mogućnosti ni da obezbjedimo naknade onima koji dođu na ispomoć i prekovremeni rad. Sa više kolega smo razgovarali, ne možemo da obezbjedimo ispomoć. Nije samo pedijatar u pitanju, kolege su izgubile strpljenje, čekaju najduže 15 do mjesec i potom će potražiti posao dalje, što je sasvim razumljivo, kazala je na kraju obraćanja dr Elez.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Miloš Medenica je kazao da je Vlada i resorno Ministarstvo svjesno problema koji ima Herceg Novi i bolnica Meljine.

Miloš Medenica, državni sekretar u Ministarstvu finansija

-Ograničenje koje je Ministarstvo finansija imalo je i ograničena budžetska rezerva, koja je bila predviđena budžetom za 2022., a koja je usvajanjem rebalansa u ovom trenutku riješena. Svjesni smo da je bolnica Meljine privatna zdravstvena ustanova. Samim tim je i djelovanje Ministarstva finansija, iako posjedujemo sredstva, veoma ozbiljno ograničena. Svjesni smo problema,  Vlade Crne Gore je formirala radnu grupu, sastavljenu od predstavnika svih relevantnih institucija, koja intenzivno radi na iznalaženju problema, odnosno finansiranja bolnice Meljine.

Dodaje da je inzenzitet rada grupe maksimalan, ali zbog kompleksnih procesa, zaključci su označeni kategorijom interno.

-Ograničen sam u iznošenju informacija sa sjednica radne grupe. Namjera je da dođemo do idealnog rješenja, a to je povratak bolnice u sistem javnog zdtravstva. Bolnica ima ugovor sa Fondom javnog zdravstva, koji uredno izmiruje obaveze. Paralelno se traže i alternativna rješenja da bi se zadovoljile potrebe građana. Sredstva postoje, ali ministarstvo finansija želi da nađe zakonski okvir kako da se taj problem riješi. Očekujemo da će se u veoma kratkom roku doći do rješenja, zaključio je Medenica.

Predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić istakao je da će, ako se odmah ne odreaguje, grad nepovratno izgubiti bolnicu. Pozvao je sve odbornike da danas pošalju jasnu poruku svim nadležnim institucijama koliko je bitno i hitno rješiti problem statusa ove zdravstvene ustanove.

Stevan Katić, predsjednik opštine Herceg Novi

Kako je kazao, sa jedne strane ministarstva su ograničena u pružanju finansijske pomoći bolnici zbog odluke Agencije za zaštitu konkurencije, a sa druge već godinama je na snazi odluka Višeg suda o ograničavanju raspolaganja stečajnom imovinom.

– Taj postupak u Višem sudu traje nedopustivo dugo jer tri, četiri godine istražuju. Mislim da se i njima trebamo obratiti i pozvati ih na hitnu reakciju.

Podsjetio je da ima obećanje ministra finansija Aleksandra Damjanovića nakon poslednjeg sastanka, da će do kraja ovog mjeseca imati rješenje za bolnicu Meljine, te podsjetio da su uz pomoć privrednika prethodnih dana obezbjedili osnovna sredstva za rad bolnice.

– Neka od rješenja koje smo ponudili je da bolnica bude u zakupu neke druge opšte bolnice iz susjednih gradova ili da se uvećaju troškovi koje bi Fond za zadravstveno osiguranje uplaćivao kroz pružanje usluga koje bolnica nudi građanima. Fond je u proteklom periodu smanjio sredstva, ograničio određene usluge na koje su građani imali pravo, a sada ih moraju ostvarivati u kotorskoj bolnici. Potrebno je kroz ugovor sa Fondom preciznije definisati davanja ka bolnici. Ako ne bude reakcije izgubićemo bolnicu, nepovratno , kazao je predsjednik Katić.

Dodao je da je kadar taj koji je bolnicu održavao u životu i svim građanima pružao pomoć i na tome im zahvalio.

Odbornik DPS-a Predrag Dabović je podjestio na istorijat i tradiciju bolnice i važnost „zlatnog sata“ za pacijente.

-To je vrijeme koje spasava živote. Tu su akutna hirurška stanja, koja zahtijeva intervenicju u toku prvog zlatnog sata. Prva bolnica je kotorska bolnica do koje ne možete često stići u roku tog jednog sata, pogotovo u ljetnjem periodu. Gdje su ostala hirurško internistička stanja  koja se zbrinjavaju u našoj bolnici, porodilište? Kako smo ranije govorili kad se otvaralo porodilište, da se Novljani rađaju u Novome, istakao je Dabović.

Odbornik Demokrata Đorđe Vasilevski smatra da bi najbolje bilo da bolnica uđe u sistem javnog zdravstva, ali ako nije moguće „Herceg Novi zaslužuje da se izgradi nova bolnica i od toga se ne smije odustati“. 

Odbornik DPS-a Vladimir Kosić predstavio je zaključak kroz četiri stava koji bi mogli pomoći rješavanju bolnice.

-Treba formirati međustranačku komisiju, kou bi sačinjavali politički prestavnici svih odborničkih klubova SO HN da u roku od pet dana obavi razgovor sa predsjednikom  CG, predsjednicom Skupštine CG i Vlade CG, sa zajedničkim ciljem da bolnica Meljine podhitno uđe u sistem javnog zdravstva Crne Gore, kako bi nesmetano pružala usluge  građanima Herceg Novog, a sve do okončanja sudskog spora sa Atlas grupom, nakon čega bi se riješio i njen trajni status. U roku od deset dana, zakazati vandrednu sjednicu SO HN na kojoj bi se iznijeli rezultati razgovora. Ako nema uspjeha u hitnom uvođenju bolnice u sistem javnog zdravstva  organizovati protestni skup ispred Vlade, na kojem bi bilo prisutno svih 35 odbornika lokalnog parlamenta sa zahtjevom – prekinuti sve odnose i obaveze opštine Herceg Novi prema Vladi i zahtjevati da se sve finansijske obaveze koje pripadaju državi preusmjere ka bolnici Meljine, dok bi međustranački tim pratio realizaciju navedenog, predložio je Kosić.

Odbornica Demokrata Tamara Vujović istakla je da je optimistična u rješavanju problema bolnice Meljine i ne sumnjaju da će uspjeti, a u prilog tome je i njen amandman koji je usvojen i iz budžetskih državnih rezervi kojim je opredjeljeno 250 000 eura za nabavku novog CT skenera za bolnicu.

– Kada se god pruži prilika za javni prostor pitam za status bolnice Meljine ministra zdravlja ili državnog sekretara, a puno ih se promjenilo. Ministar finansija Damjanović mi je pojasnio da je 25 miliona opredjeljeno za povećanje učešća države u državnim preduzećima, a na moje pitanje da li su tu Institut i bolnica Meljine, rekao je da je taj dokumen sa oznakom interno, ali da misle na obje ove ustanove, što daje ohrabrenje da se razmišlja o rješenju, kazala je dr Vujović i dodala da javnosti oznaka interno uvijek pobuđuje sumnju da se nešto ne radi kako treba i zatražila da se što prije pojasni o čemu se radi. 

Odbornik Novske liste Jovan Subotić je naglasio da onoga trenutka kada su suštinski problem Vlade CG prebacili u administrativno polje, kada se o ljekovima i brzini intervencije, počeli da odlučuju ljudi koji kažu ne može Ministarstvo da finansira bolnicu koja je tu odavno, tada se ovaj problem pretvorio u ono što imamo danas.

Jovan Subotić, Novska lista

-Dok je pitanje bolnice nama urgentan problem, Vladi očigledno nije. Glavna informacija, po meni, je da nije došlo do bitnih promjena u pogledu rješavanja problema bolnice. Jedino novo što će se desit5i je da će predjsednik Opštine i predsjednik SO uputiti novi dopis, a u vladi će biti zavedeno kroz isti broj predmeta, ali ako vi kao predstavnik Ministarstva preneste informaciju to će biti nešto novo. Rekli ste da se intezivno radi na rješenju, ako može malo intenzivnije , mi bismo zaista bili zahvalni, poručio je Subotić.

Smatra da u okviru evropske agnende Crne Gore ne postoji interes da se obnovi ili da se finansira bolnica Meljine, već da se ide ka tome da se kao na zapadu sve privatizuje i da se liječimo dok imamo novca.

„Stvar je jasna, dogorjelo je“, kazao je odbornik Marko Lučić i kazao da nemaju zakonsku osnovu da djeluju, ali imaju najveći alat i snagu a to je narod,.

Marko Lučić, Novi pobjeđuje

– Dajmo rok do 1. novembra da se nađe rješenje, a ima ih, iznio je predsjednik Opštine. Ako se ne odluči, svi zajedno na čelu sa predsjednikom Skupštine i Opštine, uz poziv narodu, odemo i blokiramo, ne pred Vladom nego da blokiramo Crnu Goru jer ćemo zatvoriti magistralni put kod Debelog brijega dok se ne rješi pitanje života ovog grada!, kazao je Lučić.

Odbornik GG Novi pobjeđuje Zoran Lazarević kazao je da postoje dvije stvarnosti – važnost opstanka bolnice i pravni postupci, a te stvarnosti su u sukobu. Ustvrdio je da je dvije, tri godine dovoljno vremena da se istražna radnja obavi i donese zaključak da li se podiže optužnica protiv određenih lica, te ni da parnični postupci ne bi trebalo da dugo traju.

Zoran Lazarević, Novi pobjeđuje

– Znajući efikasnost Privrednog suda u poslednje dvije godine, a posebno od hapšenja predsjednika suda, bojim se da predmet oko raskida ugovora nije završio u nekoj ladici. Vrlo često se dešavalo da sudije tog suda bježe iz teških predmeta. Predlažem da se obratite Ministarstvu pravde ili direktno Privrednom sudu i tužilaštvu i da tako saznamo sve o pravnoj situaciji u tužilačkom postupku sa jasnim pitanjem da li će i kada biti podignut optužni akt. Ne moraju da se izražavaju činjenicama, ali moramo znati šta se u tom postupku dešava. Ako se to prolongira, mi smo onemogućeni da radimo išta po ovom pitanju, kazao je Lazarević.

Nema više odugovlačenja, kazao je odbornik DPS Slobodan Radović i zahvalio svim odbornicima što po pitanju regulisanja statusa bolnice Meljine nastupaju jedinstveno.

Slobodan Radović, DPS

– Nema posustajanja, nastavljamo dalje. Klub odbornika DPS je dao predloge. Hvala što smo po ovom pitanju jedinstveni, bez korišćenja ovog pitanja u svrhu populizacije i politizacije, kazao je Radović.

Potpredsjednik Opštine HN Miloš Konjević

Ukoliko država ne odgovori kako rješiti status Bolnice Meljine u najkraćem roku, potpredsjednik Opštine Miloš Konjević pozvao je na blokadu graničnih trajektnog prelaza.

– Tada treba blokirati i dio kod GP Sitnica i kod GP Debeli brijeg i magistralu u Kamenarima, kazao je potpredsjednik Konjević.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here