Ученици СМШ „Иван Горан Ковачић“ приредили јавни час у част Алфреда Нобела и Марије Кири

Поводом Дана додјеле Нобелове награде у СМШ „Иван Горан Ковачић“ организован је јавни час, а ученици су добили прилику да покажу знање и вјештине којима су овладали током школовања.

Како је за РТХН казала професорица хемије Саша Вулетић, битно је ученике од најранијег доба упутити на важност прирoдних наука, као и на Алфреда Нобела и награду која се, између осталог, додјељује за достигнућа на пољу физике, хемије и медицине.

Саша Вулетић, професорица хемије

– Ученици свакако знају за Нобела, али увјек може и више да се зна, да се познају важни научници који су освојили Нобелову награду, као што је Марија Кири. Она је интересантна као научница која је два пута освајала то признање. Сам Нобел је познат по томе што је измислио динамит. Можда се не говори у довољној мјери, колико би требало, али свакако кроз наставни процес покушавамо да ученике и шире едукујемо, него што захтјевају предмети и планирани исходи – наводи она.

Јавни час, како информише Вулетић, био је посвећен управо пољској физичарки Марији Кири и шведском хемичару Алфреду Нобелу, а ученици су припремили програм који је обједино глуму, хемијске огледе и репродукције филмова које су сами снимали.

– Дјеца воле да раде, нису били у обавези, сами су се одазвали. Требало би им чешће дати више простора да се сами јаве, изразе, изаберу усмјерење. На нама је да им будемо подстрек, смјерница и узор да у томе буду што успјешнији – казала је Вулетић.

Ученица другог разреда гимназије Милица Шекуларац са својим тимом представила је пројекат на тему вируса у којем су се осврнули и на ХИВ, као и на ковид, због научника Дру Вајсмана и Катлин Карико који су добили нобелову награду због открића лијека против ове болести.

Милица Шекуларац, ученица

Она сматра да је важно подизати свијест ученика о значају Нобела и његове награде, али и организовати јавне часове.

– Ово треба практиковати сваке године и свим будућим генерацијама, јер што више знамо, више ћемо се пазити. Мислим да је биологија врло битна тема, конкретно вируси. Можда следеће године неће бити, али је врло битно да се што више дјеце образује и информише – истакла је Шекуларац.

Гимазијалац Павле Ђуровић прича да неки ученици нису довољно информисани, што је још један од повода за организацију јавних часова, јер је потребно подизати свијест о Нобелу као важном научнику.

Павле Ђуровић, ученик

Он је са својим тимом урадио огледе из хемије, који су иначе обухваћени градивом.

– Радили смо доказивање протеина, приказали принцип рада алко-теста, доказивање пе-ха вриједности, да ли је неки раствор кисео или базан и то су неке стандардне реакције. Занимљиво је што сад стварно имамо прилике да све оно што практично радимо и препознамо, урадимо, покажемо другима и на тај начин набоље памтимо, можда чак и за читав живот.

Обиљежавањем Дана додјеле Нобелове Награде и организацијом јавног часа уједно се промовишу природне науке и њихов значај.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here