Učenici SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ priredili javni čas u čast Alfreda Nobela i Marije Kiri

Povodom Dana dodjele Nobelove nagrade u SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ organizovan je javni čas, a učenici su dobili priliku da pokažu znanje i vještine kojima su ovladali tokom školovanja.

Kako je za RTHN kazala profesorica hemije Saša Vuletić, bitno je učenike od najranijeg doba uputiti na važnost prirodnih nauka, kao i na Alfreda Nobela i nagradu koja se, između ostalog, dodjeljuje za dostignuća na polju fizike, hemije i medicine.

Saša Vuletić, profesorica hemije

– Učenici svakako znaju za Nobela, ali uvjek može i više da se zna, da se poznaju važni naučnici koji su osvojili Nobelovu nagradu, kao što je Marija Kiri. Ona je interesantna kao naučnica koja je dva puta osvajala to priznanje. Sam Nobel je poznat po tome što je izmislio dinamit. Možda se ne govori u dovoljnoj mjeri, koliko bi trebalo, ali svakako kroz nastavni proces pokušavamo da učenike i šire edukujemo, nego što zahtjevaju predmeti i planirani ishodi – navodi ona.

Javni čas, kako informiše Vuletić, bio je posvećen upravo poljskoj fizičarki Mariji Kiri i švedskom hemičaru Alfredu Nobelu, a učenici su pripremili program koji je objedino glumu, hemijske oglede i reprodukcije filmova koje su sami snimali.

– Djeca vole da rade, nisu bili u obavezi, sami su se odazvali. Trebalo bi im češće dati više prostora da se sami jave, izraze, izaberu usmjerenje. Na nama je da im budemo podstrek, smjernica i uzor da u tome budu što uspješniji – kazala je Vuletić.

Učenica drugog razreda gimnazije Milica Šekularac sa svojim timom predstavila je projekat na temu virusa u kojem su se osvrnuli i na HIV, kao i na kovid, zbog naučnika Dru Vajsmana i Katlin Kariko koji su dobili nobelovu nagradu zbog otkrića lijeka protiv ove bolesti.

Milica Šekularac, učenica

Ona smatra da je važno podizati svijest učenika o značaju Nobela i njegove nagrade, ali i organizovati javne časove.

– Ovo treba praktikovati svake godine i svim budućim generacijama, jer što više znamo, više ćemo se paziti. Mislim da je biologija vrlo bitna tema, konkretno virusi. Možda sledeće godine neće biti, ali je vrlo bitno da se što više djece obrazuje i informiše – istakla je Šekularac.

Gimazijalac Pavle Đurović priča da neki učenici nisu dovoljno informisani, što je još jedan od povoda za organizaciju javnih časova, jer je potrebno podizati svijest o Nobelu kao važnom naučniku.

Pavle Đurović, učenik

On je sa svojim timom uradio oglede iz hemije, koji su inače obuhvaćeni gradivom.

– Radili smo dokazivanje proteina, prikazali princip rada alko-testa, dokazivanje pe-ha vrijednosti, da li je neki rastvor kiseo ili bazan i to su neke standardne reakcije. Zanimljivo je što sad stvarno imamo prilike da sve ono što praktično radimo i prepoznamo, uradimo, pokažemo drugima i na taj način nabolje pamtimo, možda čak i za čitav život.

Obilježavanjem Dana dodjele Nobelove Nagrade i organizacijom javnog časa ujedno se promovišu prirodne nauke i njihov značaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here