U Herceg Novom manje slučajeva vršnjačkog nasilja u odnosu na druge gradove

Početak školske godine još jednom je aktuelizovao problem vršnjačkog nasilja u crnogorskim osnovnim i srednjim školama. Službenici centra bezbjednosti Herceg Novi u okviru akcije „Mladost“ aktivno rade na suzbijanju maloljetničke delikvencije, a slučajevi vršnjačkog nasilja u našem gradu su kažu sporadični. 

I tema vršnjačkog nasilja aktuelizovana je kroz kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja“, a šef stanice kriminalistike Centra bezbjednosti Mitar Tadić, za RTHN kaže da je broj prijavljenih slučajeva vršnjačkog nasilja u Herceg Novom nešto manji u odnosu na druge crnogorske gradove.

-Imamo sreću da u našem gradu nemamo pojavnih oblika vršnjačkog nasilja, osim kada su registrovani slučajevi pojedinačnih događaja na školskim igralištima, vannastavnih aktivnosti na igralištima ispred stambenih zgrada, gdje dođe do sukoba maloljetnika u smislu nerazumijevanja u tom sportskom domenu.

Kada je riječ o praćenju problematike vršnjačkog nasilja, službenici Centra bezbjednosti Herceg Novi su sertifikovani i obučeni da rade sa maloljetnicima.

-Takođe, postoji i Jedinica za suzbijanje maloljetničke delikvencije koja prati tu problematiku u svim oblastima, koja je povezana i sa upotrebom alkohola, kockanjem, uličnom prodajom droge i slično. Kroz sve te aktivnosti je koordinisana akcija “Mladost” koja se sprovodi  shodno problematici i pravovremeno, i koja je upravo osmišljena za suzbijanje bilo koje vrste nasilja i štetnosti maloljetnika na sredinu.

Odjeljenje bezbjednosti Herceg Novi redovno realizuje edukauciju učenika u hercegnovskim školama, koja obuhvata više oblasti.

-Regionalni Centar bezbjednosti Jug, odnosno odjeljenje bezbjednosti Herceg Novi, konstantno svojim planskim aktivnostima sprovodi mjere i radnje na edukaciji maloljetnika kroz razne vidove bezbjednosti saobraćaja, zloupotrebe narkotika, pravilnog korišćenja interneta i ponašanja na internet platformama i zaštite u slučaju elementarnih nepogoda, tako da opet radimo sve na dobrobit društvene zajednice, poručio je Tadić.

Ministarstvo prosvjete je analizom situacija vršnjačkog nasilja na osnovu podataka iz Informacionog sistema crnogorskog obrazovanja mapiralo 80 škola u kojima će biti uveden preventivni program za spriječavanje takvih incidenata. Najavljeno da će započeti edukaciju u tim školama u četiri grupe posvećene prevenciji vršnjačkog nasilja, upravljanju nekim nepoželjnim oblicima ponašanja i drugim problemima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here