ТРГ ОД ЋИРИЛИЦЕ: БЕЗ СВЕТОГ ВАСИЛИЈА НЕ БИ БИЛО НИ СРПСKЕ ТРАДИЦИЈЕ

Централна тема пете вечери Трга од ћирилице, уприличеног у порти цркве Светог Спаса на Топлој био Свети Василије Острошки и Тврдошки. Вече је било посвећено 350. годишњици од упокојења овог великог светитеља, под насловом „Свети Василије и његово вријеме – митрополит захумски и скендеријски, духовни отац и заточник светосавске вјере праве у окупираном Захумљу и скадарској области у 17. вијеку“.

Програм је започет благословом архијерејског намјесника херцегновског Обрена Јовановића и пројекцијом филма о Светом Василију, у продукцији београдске телевизије Храм. Протојереј ставрофор проф. др Дарко Ђого (Фоча), протојереј ставрофор Гојко Перовић (Подрогица), протосинђел и намјесник манастира Острог Сергеј Рекић и писаци и новинар Жељко Пржуљ (Источно Сарајево) били су гости пете вечери Трга од ћирилице.

У уводном дијелу говора проф. др Дарко Ђого говорио је о упокојеном архимандриту Лазару, игуману манастира Заграђе. Он је казао да правда и истина божија врло често долази прикривено и полако, али кад се јави, то буде у пуној жестини.

– Сви који смо икада били везани за Светог Василија Острошког, а сви јесмо и сви који смо осјетили тананост божијег присуства у Светом Василију, знамо да је његово присуство, као и божије, такво да он ходи у вуненим чарапама, али када засвједочи своје присуство, то бива силовито – казао је Ђого.

Он је истакао да је тема о овом великом светитељу значајна, те да се о њему мора непрекидно причати.

Писац и новинар Жељко Пржуљ ставља Светог Василија у историсјки контекст. Он објашњава да велики дио српске историје народ са ових простора не познаје, због чега остају непознате и историјске чињенице везане за великог светитеља.

Протојереј ставрофор Перовић се надовезује на историјски контекст приче. Он је објаснио да је рођењу Светог Василија у 16. вијеку претходио устанак који је Синан Паша угушио и спалио мошти Светог Саве на Врачару.

– Хоћу да укажем на тај историјски детаљ, да није прошло ни 15 година од спаљивања моштију Светог Саве, родио се један који је потпуно исту анђеоску и светачку висину досегао као и Свети Сава. Умјесто моштију које су спаљене, данас имамо мошти за које знају све четири стране свијета – истакао је Перовић.

Он се осврнуо на световни живот Светог Василија и испричао да је у манастиру Хиландар провео један период, али о том манастиру бринуо до краја живота.

Намјесник манастира Острог Сергеј Рекић причао је о савременим догађајима везаним за манастир, анегдотама са посјетиоцима, људима којима је молитва у овом манастиру помогла. Он је казао да ову светињу посјећује све више људи, који никада нису видјели православну цркву, ни чули православно учење, али да свједоче да су у манастиру доживјели тренутке истинске среће и благостања.

– Знајући цијелу историју његовог дјеловања у нашем народу и цркви, закључио бих да није било Светог Василија, на првом мјесту, па светитеља и људи сличних њему, али прије свега њега, пошто је он најјаче оружје јер је Бог са њим, што је на Богу то је вјечно, сигуран сам да данас не би било ни овог трга, вјетоватно би другачије изгледао, а не би било ни ових крстова изнад нас, а не би било ни ћирилице – казао је Рекић.

Kултурно-умјетнички дио програма употпунили су чланови KУД Kопаоник из Лепосавића са народним пјесмама и играма.

Програм Трга од ћирилице биће настављен вечерас под насловом “Ћирилица – српски знак”, такође у порти цркве Светог Спаса на Топлој. Биће приказан филм православне фондације“Пријатељ Божији” из Београда. Почетак је заказан за 21 сат.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here