TRG OD ĆIRILICE: BEZ SVETOG VASILIJA NE BI BILO NI SRPSKE TRADICIJE

Centralna tema pete večeri Trga od ćirilice, upriličenog u porti crkve Svetog Spasa na Toploj bio Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški. Veče je bilo posvećeno 350. godišnjici od upokojenja ovog velikog svetitelja, pod naslovom „Sveti Vasilije i njegovo vrijeme – mitropolit zahumski i skenderijski, duhovni otac i zatočnik svetosavske vjere prave u okupiranom Zahumlju i skadarskoj oblasti u 17. vijeku“.

Program je započet blagoslovom arhijerejskog namjesnika hercegnovskog Obrena Jovanovića i projekcijom filma o Svetom Vasiliju, u produkciji beogradske televizije Hram. Protojerej stavrofor prof. dr Darko Đogo (Foča), protojerej stavrofor Gojko Perović (Podrogica), protosinđel i namjesnik manastira Ostrog Sergej Rekić i pisaci i novinar Željko Pržulj (Istočno Sarajevo) bili su gosti pete večeri Trga od ćirilice.

U uvodnom dijelu govora prof. dr Darko Đogo govorio je o upokojenom arhimandritu Lazaru, igumanu manastira Zagrađe. On je kazao da pravda i istina božija vrlo često dolazi prikriveno i polako, ali kad se javi, to bude u punoj žestini.

– Svi koji smo ikada bili vezani za Svetog Vasilija Ostroškog, a svi jesmo i svi koji smo osjetili tananost božijeg prisustva u Svetom Vasiliju, znamo da je njegovo prisustvo, kao i božije, takvo da on hodi u vunenim čarapama, ali kada zasvjedoči svoje prisustvo, to biva silovito – kazao je Đogo.

On je istakao da je tema o ovom velikom svetitelju značajna, te da se o njemu mora neprekidno pričati.

Pisac i novinar Željko Pržulj stavlja Svetog Vasilija u istorisjki kontekst. On objašnjava da veliki dio srpske istorije narod sa ovih prostora ne poznaje, zbog čega ostaju nepoznate i istorijske činjenice vezane za velikog svetitelja.

Protojerej stavrofor Perović se nadovezuje na istorijski kontekst priče. On je objasnio da je rođenju Svetog Vasilija u 16. vijeku prethodio ustanak koji je Sinan Paša ugušio i spalio mošti Svetog Save na Vračaru.

– Hoću da ukažem na taj istorijski detalj, da nije prošlo ni 15 godina od spaljivanja moštiju Svetog Save, rodio se jedan koji je potpuno istu anđeosku i svetačku visinu dosegao kao i Sveti Sava. Umjesto moštiju koje su spaljene, danas imamo mošti za koje znaju sve četiri strane svijeta – istakao je Perović.

On se osvrnuo na svetovni život Svetog Vasilija i ispričao da je u manastiru Hilandar proveo jedan period, ali o tom manastiru brinuo do kraja života.

Namjesnik manastira Ostrog Sergej Rekić pričao je o savremenim događajima vezanim za manastir, anegdotama sa posjetiocima, ljudima kojima je molitva u ovom manastiru pomogla. On je kazao da ovu svetinju posjećuje sve više ljudi, koji nikada nisu vidjeli pravoslavnu crkvu, ni čuli pravoslavno učenje, ali da svjedoče da su u manastiru doživjeli trenutke istinske sreće i blagostanja.

– Znajući cijelu istoriju njegovog djelovanja u našem narodu i crkvi, zaključio bih da nije bilo Svetog Vasilija, na prvom mjestu, pa svetitelja i ljudi sličnih njemu, ali prije svega njega, pošto je on najjače oružje jer je Bog sa njim, što je na Bogu to je vječno, siguran sam da danas ne bi bilo ni ovog trga, vjetovatno bi drugačije izgledao, a ne bi bilo ni ovih krstova iznad nas, a ne bi bilo ni ćirilice – kazao je Rekić.

Kulturno-umjetnički dio programa upotpunili su članovi KUD Kopaonik iz Leposavića sa narodnim pjesmama i igrama.

Program Trga od ćirilice biće nastavljen večeras pod naslovom “Ćirilica – srpski znak”, takođe u porti crkve Svetog Spasa na Toploj. Biće prikazan film pravoslavne fondacije“Prijatelj Božiji” iz Beograda. Početak je zakazan za 21 sat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here