PRIVREDNA KOMORA: IZLETNIČKI TURIZAM OBUHVATITI PODRŠKOM, UGOSTITELJE SNAŽNIJE POMOĆI

Optužbe da su ugostiteljski objekti glavni izvor zaraze su neprimjerene, ocjenjeno je na radnim sastancima predstavnika Privredne komore i  turističkih agencija i ugostitelja.

Kako je saopšteno iz Privredne komore, zaključak sastanka je da se na dijalog pozovu predstavnici Ministarstava ekonomskog razvoja, Ministarstva zdravlja kao i Investicionog razvojnog fonda kako bi se zajednički došlo do predloga pravih mjera za podršku ovoj djelatnosti.

Sastanci u Privrednoj komori organizovani su u cilju prevazilaženja izazova vezanih za korišćenje paketa podrške i novim epidemiološkim mjerama koje važe do 10. marta.

Sastanak je vodio predsjednik OU turizma i ugostiteljstva Ranko Jovović, a u radu su učestvovali i direktorica sektora udruženja Slavica Pavlović, sekretarka Odbora turizma i ugostiteljstva, Sanja Marković i predstavnici turističkih agencija i ugostitelja.

U četvrtom paketu pomoći Vlade turističkoj privredi, značajan dio turističkih agencija nije obuhvaćen mjerama, jer su se na Javni poziv mogle prijaviti samo turističke agencije koje prodaju paket aranžmane. Veliki dio turističkih agencija i subagenata koji se bave organizacijom izleta i prodajom avio karata su diskriminisani pa je traženo da se ovaj javni poziv vremenski produži, uz prošireni opseg koji bi obuhvatio sve turističke agencije.

Božidar Vujičić, NVO “Crnogorske Turističke Agencije”, smatra da je pohvalno što je Vlada obezbijedila sredstva u iznosu od 150.000 eura, ali da se ona odnose samo na one operatore koji su organizovali paket anranžmane, dok su oni koji se bave izletničkim turizmom zapostavljeni.

Prvenstveno treba pomoći turističke agencije koje ostvaruju promet u Crnoj Gori i servisiraju turiste iz inostranstva, naglasio je Goran Čolović iz agencije Gorbis Travel iz Herceg Novog.

Zaključeno je da bi, ako je moguće javni poziv trebalo, vremenski produžiti i proširiti i na turoperatore koji organizuju izlete kao i da  samo noćenje nikako ne može biti uslov već ostavareni promet u 2019. godini. Ukoliko se ne bude mogao javni poziv izmijeniti, potrebno je da turoperatori koji organizuju izlete budu predmet podrške u sledećem paketu mjera.

Tokom drugog sastanka koji je organizovan sa predstavnicima ugostitelja, razmatrano je na koji način pomoći ovoj djelatnosti da opstane, s obzirom da su jedna od najpogođenijih djelatnosti tokom pandemije KOVID-19. 

Nikola Buzdovan, predstavnik ugostitelja iz Budve smatra da i država i Investicioni razvojni fond umjesto najavljenih blokada, treba da imaju razumijevanja za njihov položaj i da se ne može od njih očekivati da ispunjavaju svoje obaveze vezano za plaćanje kamata a da još nijesu dobili subvencionisanje istih, a istovremeno im je zabranjeno obavljanje djelatnosti.

Igor Goranović iz kompanije Savana continental property management & loding doo , istakao je da su mala i srednja preduzeća takođe izuzetno pogođena, da subvencije na kamate uveliko kasne, i da je ključno pronaći rješenje sa poslovnim bankama, da bi se barijere u poslovanju izbjegle.

Ovo se posebno odnosi na odobravanje kredita za likvidnost i obrtna sredstva kod IRF-a i poslovnih banaka, kao i na odobravanje subvencija kamate na reprogram kredita, dodao je on.

Željko Vlaović iz hotela Lajthaus, istakao je da subvencije samo na zarade nisu dovoljne, jer one čine svega 30% ukupnih troškova.

Usvojen je predlog da se ubrzo održi tematski sastanak Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva na temu ‘’Izazovi u primpremi ljetnje sezone” sa učešćem svih nadležnih institucija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here