PREDSTAVLJENO IDEJNO RJEŠENJE ZAVJETNE BIBLIOTEKE MITROPOLITA AMFILOHIJA

U manastiru Stanjević, nadomak Budve, sinoć je u prisustvu brojnih crkvenih velikodostojnika i zvaničnika iz javnog i društvenog života, a u okviru manifestacije “Dani Mitropolita Amfilohija Radovića” i obilježavanja godišnjice od upokojenja, predstavljeno idejno rješenje njegove zavjetne biblioteke i duhovno prosvjetnog centra. Skupu su između ostalih prisustvovali ministar Aleksandar Stijović, predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić, konzul Republike Srbije u Herceg Novom Zoran Dojčinović i ministar savjetnik u Ambasadi Republike Srbije u Podgorici, Mićo Rogović.

U legatu bi prema planu i idejnom rješenju projekta koji je blagoslovio Mitropolit Joanikije trebalo da bude sabrano oko 25 hiljada naslova, među kojima su i publikacije i naslovi iz bogatog stvaralaštva blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija ali i djela drugih autora koje je on godinama prikupljao.

Finansiranje projekta trebalo bi da djelimično podrže opštine, Budva, Tivat, Kotor i Herceg Novi u skladu sa svojim mogućnostima.

Skup je prigodnom besjedom otvorio Mitropolit Joanikije i naveo da je „blaženopočivši Mitopolit bio čovjek knjige, molitve, truda, rada i stvaranja sve službe Božije zbog čega smo dužni da njegovo bogato nasljeđe čuvamo“.

-Po Mitropolitovom zavještanju a uz veliku podršku igumana Jefrema i obnovitelja ove svetinje ispunjavamo njegovu želju da se biblioteka ovdje pohrani. Planirano je da se ovdje ujedno osnuje i naučno istraživački centar koji će biti vezan za njegovu biblioteku i za ovaj sveti manastir, čime će ustvari biti zaokuružena njegova potpuna obnova, kazao je Mitropolit Joanikije.

On je podsjetio da je manastrir Stanjević poznat po Petrovićima, ljudima knjige, slova i duha Božijeg, kao mjesto u kojem su napisane poslanice i velika djela.

-Osnivanjem ove biblioteke u prvi plan stavlja se duhovni značaj manastira Stanjević a za realizaciju projekta trebaće velika podrška svih dobronamjernih ljudi, a prije svega predstavnika opštinskih vlasti u Budvi, Kotoru, Tivtu i Herceg Novom, zaključio je mitropolit Joanikije.

Svojim prisustvom veče je uveličao i slavni srpski pjesnik Matija Bećković, dugogodišnji prijatelj i plemenik blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija. On je  kazao da manastir Stanjević “nije bez neke izabran da bude mjesto u kom će biti pohranjena njegova biblioteka”.

-Ko je to više zaslužio nego manastir čiji je ktitor bio pjesnik “Slova ljubve”, despot Stefan Lazarević. Na obližnjem brdu Đurđevac, Đurađ Crnojević je podigao utvrdu Svetom Đorđu a Stanjevići su bili rezidencija mitropolita Petrovića i prestonica Crne Gore, tako da nije slučajno što je mitropolit Amfilohije sa igumanom Dimitrijem, monahom Jefremom i ostalom bratijom obnavljao svetinju i pripremao je za nešto veliko. To znači da se ne pretuli svijeća koja je ovdje gorjela vjekovima, i ne prekine tradicija kao lanac koji ne okiva, nego ljepotu čuva, a manastir ostane ono što je vjekovima bio – duhovna tvrđava Srpske pravoslavne crkve”, kazao je Bećković podsjećajući na veliki istorijski značaj svetinje u kojoj su svojevremeno boravili i Vuk Karadžić i Dositej Obradović.

Danas je Mitropolija crnogorsko primorska, koju je po riječima Bećkovića mitropolit Amfilohije „iz groba podigao“, jedna, jedina, univerzalna, višenacionalna institucija u Crnoj Gori čiji su duhovnici Hristovi vojnici iste vjere a različitih nacija.

Otac Pavle Kondić, doktor crkvene istorije i sabrat manastira Stanjević kome je blaženopočivši Mitropolit Amfilohije povjerio brigu o svojim rukopisima, neobjavljenim i objavljenim spisima i književnim djelima iz njegove biblioteke kazao je da su te knjige svjedoci duhovnog, mentalnog i intelektualnog profila našeg vladike.

 -Svjedok sam da tokom godina koje sam kao monah proveo pored njega, na putovanjima u svojim koferima nije nosio ništa osim arhijerejske odežde i knjiga koje su zavještane ovdje. U toj bogatoj zaostavštni od oko 25 hiljada naslova su knjige na svim svjetskim jezicima koje će formiranjem biblioteke i duhovno prosvjetnog centra biti opšte duhovno blago svih nas, kazao je Kondić.

On je podsjetio na činjenicu da su brojni rukopisi i djela uništeni tokom brojnih stradanja i ratova koji su se vodili na ovim prostorima i da počevši od Hilandarske, Studeničke i Žičke biblioteke imamo samo neke mučne tragove srednjevjekovnih rukopisa.

-Zahvalan sam jer nas je zapalo da knjževni fundus biblioteke Mitropolita Amfilohija načinimo opštim blagom srpskoga naroda, poručio je otac Pavle.

Idejni projekat i uređenje Zadužbine Mitropolita Amfilohija, biblioteke i duhovnog centra osmislili su arhitekte Stanko i Dejana Lovrić.

Nakon besjeda upriličen je i kulturni program u kom su učestvovali mladi guslar iz Nikšića Nikola Kalezić, dramski umjetnik Simo Trebješanin i pojci hora manastira Stanjević.

Izvor: Mitropolija crnogorsko – primorska

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here