Pravoslavni vjernici proslavljaju Svetog Jovana Krstitelja 

Jovandan je povezan sa Bogojavljenjem kao uspomena na krštenje Isusa Hrista. Zato je i dan poslije Bogojavljenja posvećen ovom svetitelju mada ima više dana u Pravoslavnom kalendaru koji slave uspomenu na Svetog Jovana Krstitelja. Mnoge porodice slave Svetog Jovana Krstitelja kao krsnu slavu!

Svetog Jovana Preteču Crkva svetkuje kao „najčasnijeg posljednjeg proroka“. Nazvan je Pretečom jer se pojavio prije nego što je Isus Hristos počeo da priprema ljude za svoj dolazak, ali i Krstiteljem jer je krstio Hrista u rijeci Jordan.   Poznata je za ovaj događaj izreka Svetog Kirila Jerusalimskog “Početak svijeta voda, početak Jevanđelja Jordan”. 

Danas, 20. januara slavi se jedan od najvećih hrišćanskih praznika Jovandan, kao uspomena na Svetog Jovana Krstitelja. Jovandan je jedna od najčešćih krsnih slava.

U Opštini Herceg Novi  hramovi posvećen ovom svetitelju  nalaze se u Sutorini, na Kamenom, Bjelskim Kruševicama i na Žanjicu. 

Desna ruka Sv. Jovana Krstitelja, velika hrišćanska relikvija, nalazi se u Cetinjskom Manastiru.

Tri velike svetinje: čestica Časnoga Krsta, čudotvorna ikona Presvete Bogorodice Filerimosa i desnica Sv. Jovana Krstitelja su prešle dug istorijski put do danas: od Jerusalima, preko Carigrada su stigle u posjed krstaških vitezova Sv. Jovana Krstitelja koji su ih prilikom krstaških pohoda zaplijenili. U početku su se nalazile na Rodosu, a zatim od sredine 16. vijeka na Malti. To je razlog što su vitezovi Sv. Jovana prozvani Malteškim. U vrijeme Napoleonovih ratova general Malteškog reda je predao svetinje na čuvanje pravoslavnom ruskom caru Pavlu Prvom Romanovu. Od 1799. godine čuvane su na dvoru Romanovih u Petrogradu sve do Boljševičke revolucije u Rusiji 1918. 

Tada su predate na dar Kralju Aleksandru Karađorđeviću u znak blagodarnosti ruskog naroda i Ruske crkve za prijem velikog broja izbjeglica iz Rusije. Svetinje su čuvane u kraljevskom dvoru na Dedinju do 1941, kada su predate Upravi Manastira Ostroga na čuvanje. Ruka Sv. Jovana Krstitelja i dio Časnog Krsta Hristovog su iz trezora predate tadašnjem Mitropolitu Danilu Dajkoviću u Cetinjski manastir. Pohranjene su u paraklisu (kapeli) posvećenoj Sv. Jovanu Krstitelju  u Cetinjskom Manastiru.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here