Малишани вртића Наша радост модном ревијом скренули пажњу на проблем породичног насиља

Хуманитарна модна ревија коју су организовали ЈПУ Наша радост и НВО Ксена, у сарадњи са модним студиом Анекс, одржана је у вртићу на Савини. Прикупљена средства опредјељена су за жртве породичног насиља.

Уз малишане из вртића, пистом су прошетали и најмлађи чланови ВК Бијела, а све како би послали поруку да нико не смије остати неосјетљив на дјецу која трпе породично насиље, занемаривање и немар.

Како је за РТХН казала директорица ЈПУ Наша радост Тамара Живановић, у овој установи сваке године организују хуманитарне акције у којима средства прикупљају за одређене угрожене групације, а најчешће су то дјеца. Ове године удружили су се са НВО Ксена, како би скренули пажњу и подигли свијест грађана да су дјеца жртве породичног насиља.

 

Тамара Живановић, директорица ЈПУ Наша радост

– Заиста је то страшна слика која се све чешће дешава у нашем друштву, тако да смо препознали и да су дјеца коју срећемо вртићу жртве у породици. Као професионалци долазимо у контакт са том дјецом, међутим, морамо бити веома суптилни код откривања самог узрока, гдје постоје одређене процедуре – наводи она.

Управо је то био разлог сарадње са НВО Ксена у организовању акције чији је циљ заштита дјеце, казала је Живановић и додала да ће сва прикупљена средства бити уплаћена на рачун те организације.

Предсједница НВО Ксена Сања Црнић прича да није тешко на дјеци у вртићу уочити да су жртве породичног насиља, али да реакције морају бити суптилне, а ситуација у таквој породици подробно испитана.

Сања Црнић, предсједница НВО Ксена

– Кораке које бих препоручила у таквој ситуацији ниси стандардна пријава насиља, јер то може имати велике последице на дјецу. У нашем тиму постоји психолошкиња која ради са дјецом жртвама породичног насиља, тако да то дијете полако отварамо и припремамо за пријаву, уколико насиље постоји. Ту треба бити врло обазрив и пажљив, а требало би да сарађујемо сви, односно педијатријске службе, школе, вртићи, центри безбједности и центри за социјални рад – истиче она.

Бројке нису правило и не показују стварно стање, јер на њих утичу различити фактори, сматра Црнић.

– Уколико имамо повећан број пријава, то не мора да значи и да имамо више насиља, већ да је дошло до освјешћивања грађана да пријављују. Колики је стварни број, плашим се, није могуће сазнати, али треба се борити и тражити начина да се дође до правих бројки  – казала је она.

Црнић оцјењује да у Херцег Новом ситуација није алармантнија него у другим градовима Црне Горе, али да се град, због два фемицида од 2019. године налаз на црној листи.

Малишани су на ревији носили моделе и детаље са празничним и мотивима анђела, креиране у модној кући Анекс.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here