Ljekar obrazovanjem i obrazom vrijedi mnogo više od najavljenog umanjenja zarade

Фото: др Марија Станишић, "Новско поподне" РТХН

Izmjenama Granskog kolektivnog ugovora, ljekari porodične medicine i opšte prakse, koji su stub institucije izabrani doktor, imaće znatno niže zarade jer će im biti ukinuta kapitacija – osnovni dio po kojem se obračunava zarada. Visina ovog dodatka zavisila je od broja pregledanih pacijenata. Najviše ih, kako kažu, boli što ih niko nije konsultovao već su o promjenama saznali iz medija. Za zdravstveni sistem Crne Gore ovo znači uništavanje primarne zdravstvene zaštite u naredih tri do pet godina, kazala je dr Marija Stanišić, specijalista porodične medicine u hercegnovskom Domu zdravlja i predsjednica Udruženja ljekara opšte i porodične medicine Crne Gore, gostujući u emisiji „Novsko popodne“ RTHN urednice Danijele Đonović.

O našem zdravlju brine 500 doktora porodične medicine u Crnoj Gori, ljekara koji u timovima sa medicinskim setrama predstavljaju instituciju Izabrani doktor uvedenu reformom prije 14 godina. Njihove zarade će od 1. januara biti umanjene.

– Bili smo iznenađeni jer smo za ovu odluku saznali iz medija. Potpisnici takve izmjene granskog kolektivnog ugovora – Ministarstvo zdravlja kao krovna institucija i Sindikat, nisu pozvali nikoga od ljekara sa primarnog nivoa ni da nas pitaju, niti da obrazlože već donešeno rješenje. Nije to prva odlčuka u kojoj se specijalisti, ljekari opšte i porodične medicine nisu pitali ništa, ali je kap koja je prelila čašu, kazala je dr Stanišić.

Svaki sindikat zdravstva koji postoji u Crnoj Gori treba i dalje da postoji, smatra dr Stanišić, ali se nijedan nije potrudio da zastupa interese primarne zdravstvene zaštite onako kako bi trebalo.

– Ne radi se samo o zaradama već i o mnogim drugim aspektima. Od početka reforme primarne zdravstvene zaštite napravljena je institucija izabrani doktor, gdje je nosilac izabrani ljekar u timu sa medicinskom sestrom, a tada su i određeni načini obračuna naših zarada. To je podrazumjevalo kapitaciju i ostvarene usluge. Ako ukidate kapitaciju, onda obesmišljavate instituciju izabranog doktora i dovodite u pitanje ono što redovno rade a to su preventivni pregledi, vakcinacija, praćenje hronične bolesti pacijenata. Demotivisanost ljekara će biti sve veća, naročito mlađih ljudi koji treba da „osvježe“ primarnu zdravstvenu zaštitu jer je vrlo teško da nađete ljekara mlađeg od 50 godina u domovima zdravlja u Crnoj Gori. U budućnosti to će biti još teže. Prema ovoj odluci, nagrada za vaš rad sada je mnogo manja, negdje ste poniženi i načinom kako je ta odluka donešena i onda bih ja pitala institucije koji je to novi način motivisanja mojih mlađih kolega da ostanu u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.

Iz Ministarstva zdravlja obrazlažili su da su izmjene uveli jer obračun kapitacije nije u skladu sa važećim zakonskim propisima, na šta dr Stanišić kaže da onda i sve zemlje regiona i Evrope imaju isti nezakonit akt.

– Nisam pravnik, ni ekonomista, ali bih pitala zašto se dopustilo da se izabranim ljekarima zarade u prethodnih 13,14 godina obračunavaju na nezakonit način. Ne bavim se time koji su eksperti radili na izmjenama, ali u zdravstvu nisu dobre ishitrene odluke i svaka koja je tako donijeta može da se loše odrazi na ambijent u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Zarade mojih kolega na sekundarnom i tercijalnom nivou možda nisu vrednovane na pravi način, ja sam specijalista porodične medicine i nikada mi ne bi smetalo da kolega neurohirurg bude bolje plaćen od mene, ali mi smeta što se iznova primarna zdravstvena zaštita marginalizuje i stavlja u ćošak, a nemate razvijen zdravstveni sistem ako ovaj nivo nije razvijen.

Umanjenje zarada ovim rješenjem iznosiće oko 300 eura, ali kako pojašnjava dr Stanišić, nije samo to problem, već se dovodi u pitanje čitav sistem i vrlo brzo ćemo ostati bez ljekara u primarnoj zaštiti.

– Ljekar obrazovanjem i obrazom vrijedi mnogo više od 300, 500, 1000 eura. Nije u pitanju koliko će biti niža zarada koliko je u pitanju čitav sistem. Ovom izmjenom postaje nebitno da li ste ljekar koji ima 500 pacijenata ili 1500, da li ste kroz svoje usluge uradili zavidan broj preventivnih pregleda, vakcinacija… sve to postaje nevažno. Stvoriće se stihijsko stanje. Po prirodi sam optimista i vjerujem da ćemo u narednim sedmicama još razgovarati jer kada nanovo budu raspisani konkursi za ljekare porodične i opšte prakse i ta mjesta ponovo ostanu prazna, neko će se zapitati kud plovi ovaj brod i zaista mislim da je bolje spriječiti nego liječiti.

Entuzijazam, altruizam, ljubav prema profesiji, želja da se naprave promjene imaju takođe rok trajanja, kazala je dr Stanišić i dodala da se boji da brojne njenekolege iz primarne zaštite već razmišljaju o odlasku.

– Nije samo promjena granskog ugovora, nije ni smanjenje zarade, možda neki među nama ni za 3000 eura mjesečno ne mogu više da rade u uslovima u kojima radimo. Niko ko je upisao medicinu nije je izabrao da bi se obogatio, onda bismo radije birali da budemo brokeri. Za zdravstveni sistem Crne Gore ovo znači uništavanje primarne zdravstvene zaštite u naredih tri do pet godina, zaključuje dr Stanišić.

Pogledajte kompletnu emisiju „Novsko popodne“ koleginice Danijele Đonović sa dr Marijom Stanišić.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here