Jednoglasno usvojen Budžet Opštine za 2023. godinu

Predlog budžeta Opštine Herceg Novi za 2023. godinu sa deset amandmana i zaključkom da i građani koriste bazen PVK Jadran, usvojen je jednoglasno jer je za predlog glasalo svih 32 odbornika.

O krovnom dokumentu koji se tiče građana Herceg Novog, odnosno budžetu za narednu godinu koji je planiran na 21,88 miliona eura, odbornici su raspravljali više časova, a rezultat je deset amandmana i zaključak.

Najznačajnije učešće u ukupnim primanjima čini prihod od poreza na imovinu, planiran na iznos od 8,2 miliona, odnosno 37,48% ukupno planiranog budžeta, dok će iz Centralnog državnog trezora u biti ustupljeno 6,31 milion (28,4%), kazao je sekretar za finansije Opštine Nemanja Junčar, u ime predlagača.

– Sredstva po osnovu ustupljenih prihoda iz državnog budžeta planirana su u odnosu na ostvarenje tekuće godine i značajno su povećana u skladu sa zakonskom regulativom. U ukupnom iznosu, ovi prihodi iznode 6 310.000 i to prihod od poreza na dohodak fizičkih lica 3,55 miliona i prihod od poreza na promet nepokretnosti 2,7 miliona, kao i ustupljeni prihodi od koncesionih naknada za korišćenje prirodnih dobara, koji je ukupno planiran na 60 hiljada eura – naveo je on. Riječ je o ustupljenom prihodu, koji se Opštini uplaćuje iz državnog trezora svakodnevno, a prihod je na koji lokalna uprava ne može uticati, jer uplate zavise od priliva sredstava. Junčar je odbornike i građane upoznao sa svim stavkama u budžetu za narednu godinu.

Odbornica Demokrata Tamara Vujović kazala je da kada se poredimo sa prethodnim godinama imamo konstantan rast Budžeta.

-Što se tiče sopstvenih prihoda imamo 20 i po miliona sopstvenih prihoda bez kredita. Prije pet ili više godina sopstveni prihodi su bili 12 ili 13 miliona. Po budžetu se vidi da je popravljen investicioni ambijent u Herceg Novom, što potvrđuje i povećanje prihoda po osnovu komunalnog opremanja, tj. građevinskih dozvola. To je lokalnoj upravi omogućilo da povećava davanja prema raznim strukturama. U ovom predlogu predviđeno je poboljšanje gradske infrastrukture i imamo i nove stavke, kao što su biznis inkubator, poljoprivreda…

Odbornica Vujović je informisala i da su prihvaćeni amandmani koje je podnijela na Odboru za ekonomiju, a  tiču se kapitalnih projekata u Opštini HN i čiji je iznos nepravedno bio smanjen.

-Za rekonstrukciju šetališta od Galeba do Titove vile gdje su previdjeli 500.000 iznos je povećan na milion i 800.000 eura. Kada je riječ o autobuskoj stanici bilo je predviđeno 500.000 i povećano je na milion, putni pravac Monte rose sa 20.000 na 500.000. Škola u Igalu je sada posebni projekat i opredjeljeno je 500.000 eura.

Kako je istakla posebno je raduje amandman koje su podnijele poslanice  Božena Jelušić, Simonida Kordić i ona, a tiče se bolnice Meljine.

-Na veliko zadovoljstvo našao se kratkoročni plan da se bolnica stavi u sistem javnog zdravstva i da će ona biti dio Opšte bolnice Kotor. Međutim, naša pažnja tu ne prestaje jer neće moći država da ulaže u „tuđu imovinu“, jer postoje i dalje komplikovani pravni odnosi. Za sve to vrijeme neće moći Fond zdravstva da ulaže u onoj mjeri kao što bi trebalo jer se radi o spornom pitanju. Upravo zbog toga, da ne prepustimo ništa slučaju, a u skladu sa dogovorom predstavnika opštine sa premijerom i predstavnicima Radne grupe  mi smo kroz amandman napravili plan B i kao alternativu odredili lokaciju za novu bolnicu na državnoj imovini i da se za tu namjenu u 2023. izdvoji 400.000 eura jer se radi o višegodišnjem projektu. To je alternativa, ako se u dogledno vrijeme ne riješi komplikovano pravno pitanje koje imamo sa Duškom Kneževićem. Ako se riješi od ovog amandmana se može odustati, ali je važno da je država ovo prepoznala kao jednu alternativu. Ukupna vrijednost nove bolnice bi bila 12 milona eura, kazala je Vujović.

Odbornik Vlado Kosić (DPS) smatra da je budžet loše planiran i da je zaduženje od 1,65 miliona preveliko, jer predstavlja, kako je kazao, 50% bruto iznosa za plate. Takođe, smatra da je iznos od 25 hiljada za službena putovanja optimističan.

– Smatram da ćemo rebalansom biti na jednom ozbiljnom indeksu od približno 200, ako budemo poštovali praksu iz prethodnih godina, čini mi se da je bio nekih 57 hiljada, sada je planiran na 25 hiljada što je i dalje ozbiljan iznos – kazao je on.

Pohvalio je stavku od 200 hiljada za subvencije sportskim klubovima i najavio amandman u nastavku zasijedanja, ali i istakao da su izdaci za novorođenu djecu u visini od 100 hiljada nedovoljni. Kritikovao je i stavku, transferi za organizaciju kulturnih manifestacija u iznosu od 400 hiljada eura, jer nisu analitički razložene. Smatra da Sekretarijat za ekologiju nije opravdao svrhu postojanja.

Odbornik Marko Lučić (GG Novi pobjeđuje) je naglasio da je budžet za narednu godinu najveći do sada, a razlog za to je, kako je kazao, inflacija na svjetskom nivou i povećana stopa poreza na nepokretnosti. Konstatovao je da se sa 15 miliona u 2019. moglo uraditi mnogo više nego danas sa 22 miliona i pohvalio stavku od 6 miliona u kapitalnom budžetu.

Kritikovao je, međutim, izdatak od 3,5 miliona za plate i doprinose zaposlenih, jer smatra da Opština ima previše zaposlenih.

– Ako pogledamo stavku od 50 hiljada za otpremnine, vidi se da se ne planira neko umanjenje zaposlenih i profesionalizacija opštinske službe. Ne mislim ni na kakva masovna otpuštanja, ali moramo početi praviti planove za smanjene administracije, jer ćemo doći u situaciju da nećemo moći servisirati sve te obaveze – kazao je on.

Odbornik Demokrata Đuro Cvjetković je istakao da je budžet za 2023. jedan od najbolje planiranih, a u finansijskom smislu jedan od najvećih od 2017. godine, navodeći brojne uvećane izdatke za sport i kulturu, socijalno ugrožena lica, mjesne zajednice…

– Domaćinskim odnosom, radom i trudom iz godine u godinu lokalna samouprava ostvaruje prihode planiranim budžetom, te će iste kroz kapitalne investicije, ulaganja u infrastrukturu grada doprinijeti boljem životu naših građana i ambijentalnoj cjelini, poručio je Cvjetković, i dodao da je budžet i kapitalni i razvojni najboljem interesu za grad i građane.

Odbornik URE Nikola Radman smatra da su određene stavke u predlogu budžeta za nijansu bolje, ali svakako nedovoljne. Pošto je dosta stavki koje nisu najjasnije, predložio je izrađivaču budžeta da ubuduće, uz glavni dokument odbornicima, prilože  dodatni dokument sa jasnijom analitikom nekih stavki.

Predsjednik Opštine Stevan Katić odgovorio je na komentare odbornika na Predlog Budžeta OHN za 2023. godinu.

– Činjenica  da je ovo jedan od najvećih Budžeta u posljednjih desetak godina. Ono što je veoma važno planiran je na nivou onoga  što je ostvareno tokom 2022. godine, na osnovu Zakona o Budžetu i Zakona o lokalnoj samoupravi. Planirani Budžet nije nikakav spisak želja, nego što smo već negdje i ostvarili. Za 2022. godinu Budžet je ostvaren na nivou od 22 miliona eura i Budžet za 2023. godinu planiran je na tom nivou. Budžete planiramo na realnoj osnovi. Nismo imali situaciju da bi naduvali budžet da bismo ga kasnije smanjivali. U posljednjih dvije, tri godine imali smo rebalanse u plusu i to je dokaz kako se planiraju budžeti lokalne samouprave, kazao je Katić i obrazložio da su prikazane sve obaveze računajući i posljednju decembarsku platu za zaposlene, koja ulazi u ostale obaveze, kao i dug ka dobavljačima, zaključcima iz prethodnog perioda.

-Opština se može zadužiti samo kratkoročno za tekuću likvidnost na početku godine i taj kredit mora da vrati zaključno sa 31. 12. To što ste spominjali za zaduženje od 2,3 odnosno 2,7 miliona eura, to je sve vraćeno tokom 2022. godine. Što se tiče novog zaduženja možda nećemo da ga iskoristimo, jer imamo dobre prihode. Zaduženje je jedna od  stavki kada se planira Budžet, ako postoji neka  alarmantna situacija, kao što je ranije bilo oko led rasvjete, koju su vaši prethodniici ugovarali pa smo morali da se kreditno zadužimo da bi to ispeglali. Tu stavku moramo imati ukoliko bude i sudskih presuda da bi spremno dočekali takvu situaciju. Ostavljeno je samo bilo za kredit KFV banke 6, 5 miliona iz 2017. godine. Danas je dug prema KFV banci, odnosno, obaveza prema Ministarstvu finansija oko 8 miliona eura i isplatili smo ministarstvu ove godine 500 000 eura. To se ne vodi kroz budžet kao obaveza, nego  se vodi kao  dugoročna mjera. Dogovaramo se sa državom o reprogramu duga, s obzirom da nije ni tehnički prijem izvršen za kolektor. Ostale obaveze nisu dospjele. Sljedeća je obaveza za javnu garažu, koja će dospjeti tokom juna, jula i avgusta 2023. godine, rekao je Katić i istakao da je tokom 2022. godine došlo do značajnih pomjeranja na bolje.

-Vidi se da nije stabilna situacija na nivou države, ali su se stabilizovale finansije  na nivou lokalne samouprave. Brojnim amandmanima u prethodnom periodu od strane poslanika iz HN i ostalih doprinijeli su da ne samo HN nego i ostale lokalne samouprave imaju stabilne finansije. Ranije je DPS vlast držala lokalne uprave u dužničkom ropstvu, vrlo malo su prihoda usmjeravali ka lokalnim samoupravama. Lokalne samouprave nisu bile održive zbog tog podatka da se punio državni budžet i finansirali su projekte u opštinama, gdje je DPS držao vlast, kazao je Katić.  

Naveo je da je situacija dobra i stabilna. Objasnio je da porez na dohodak fizičkih lica plaćaju sve kompanije u našem gradu i da je do jula 12 odsto išlo opštini, a otkada je Skupštini CG  donijela odluku, od tog prihoda pola ide opštinama.

-I mi smo tri puta povećali prihod, nego što je bio do sada, po toj osnovi. Za rekonstrukciju groblja imamo odluku, koja je donesena na Skupštini. Imamo tu planirani iznos od 50 000 eura za pješačku komunikaciju. Imamo dodatnih oko 1,4 miliona eura, koji idu kroz transfere kao kapitalni izdaci. Ove preporuke smo ispoštovali od strane DRI, naveo je, između ostalog, Katić.

On je dodao da je za sve kulturne manifestacije na teritoriji Opštine, planiran iznos od 400 000 eura. Nisu posebno izdvojeni festivali. Iz tog iznosa, opredjeljena su sredstva i za Praznik mimoze, za koji se očekuje da će privući dosta posjetilaca u naš grad.

U drugom krugu rasprave odbornik DPS, Borivoje Vuković zatražio je od predsjednika Katića informaciju o ukupnom dugu Opštine Herceg Novi, kao i da se amandmanski poveća stavka o finansiranju kulturnih i zabavnih manifestacija i u nju uvrsti Hajp festival, jer smatra da ta manifestacija može postati brend Crne Gore u narednim godinama.

Kako zapaža, finansiranje ovog festivala izbačeno je i iz budžeta Turstičke organizacije, ali će za jedan dan Egzit festivala u okviru Praznika mimoze biti izdvojeno 120 hiljada.

Vuković je kazao da će ostati i pri amandmanu za Savinsku Dubravu, kojoj je hitno neophodno uređenje i konstantno održavanje, a predaće i amandman za pokretne stepenice.

Koalicija Crno na bijelo zatražila je amandmanom 40 000 eura kojim bi Sekretarijat za ekologiju i energetsku efikasnost obezbjedio bolje uslove zaštite i razvoja potencijala Parka prirode Orjen, a potom, kako je rekao odbornik Nikola Radman, i da se posebnom odlukom tačno definišu granice parka.

Marina Vukalović, odbornica Prave Crne Gore podnijela je amandman kojim traže 10% od planiranog budžeta za finansiranje rada Komunalne policije jer rade u lošim uslovima i nemaju adekvatnu opremu.

Odbornik Kosić je mišljenja da je pristup rješavanju problema groblja na Savini pogrešan, s obzirom da već postoji projekat koji je isplativ, pa se sredstva ne moraju trošiti na to. Kako objašnjava, lokaciju može urediti neko od javnih preduzeća koja se bave takvim djelatnostima, a po završetku posla može i naplatiti i ostvariti zaradu od projekta.

Za njega je nejasna i stavka od 150 hiljada eura za rješavanje stambenih pitanja raseljenih lica, odnosno rješavanje takvog problema sa tim iznosom sredstava, a zatražio je i razjašnjenje u stavci za proslavu Dana grada u kojoj je 80 hiljada opredjeljeno za „ostale usluge“.

Jovan Subotić, odbornik Novske liste, predložio je da i sanacija stepeništa Iva Andrića uđe u kapitalni budžet za narednu godinu pošto je riječ o frekventnom stepeništu i potrebno je revitalizovati ga radi pješačke komunikacije ali i projekta muzeja na otvorenom.

Marko Lučić je istakao da je GG Novi pobjeđuje podnio zaključak da je potrebno uputiti PVK Jadran zahtjev da se obezbjede uslovi da bazen koriste i građani Herceg Novog.

U završnoj riječi predsjednik Opštine Stevan Katić obrazložio je odborniku Kosiću da je dugovanje Opštine Herceg Novi 9,6 miliona, od kojih je 8 miliona reprogram duga ka KFV banci.

– Predviđeno je 20 000 eura za subvencionisanje kredita i kamata za stambene kredite za mlade bračne parove, ako projektna dokumentacija za sanaciju stepeništa Iva Andrića bude završena do kraja budžetske godine, ući će u budžet. Za sanaciju stepeništa opredijeljeno 250 000 eura. Za kulturne manifestacije planirano 400 000 eura, za sada nema zahtjeva organizaciju Hajp festivala, ali s obzirom na to da je pozitivan efekat festivala za turističku privredu grada, Opština ima spremna sredstva. Iznos sredstava za izgradnju kapele povećan je sa 50 na 80 hiljada, projekat je napravljen i iznosi 70 hiljada bez PDVa. Po pitanju projekta pokretnih stepenica, potrebno je uraditi promjenu planske dokumentacije što je moguće završiti do aprila, a prije toga biće upriličena prezentacija mogućih rješenja. Našli smo i način da se opredijele sredstva za Park prirode Orjen po amandmanu odbornika Radmana, pojasnio je Katić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here