ЦК ЦГ: СВЈЕТСКИ JE ДАН БОРБЕ ПРОТИВ СИРОМАШТВА

Свјетски je дан борбе против сиромаштва, који се обиљежава са циљем подизања свијести о потреби искорјењавања сиромаштва глобално, а нарочито у земљама у развоју.  Током протекле године скоро једна милијарда људи је гладовала, док је једна четвртина укупног становништва живјела од једног долара дневно. Забрињава податак да од посљедица неухрањености годишње премине 2,6 милиона дјеце, саопштено је из Црвеног крста Црне Горе.

Протекле године је Свјетска банка предвиђела пораст екстремног сиромаштва као посљедицу пандемије корона-вируса, а према њихових процјенама између 143 и 163 милиона људи је принудно доспјело у категорију сиромашних људи.

 У Црној Гори, такође, као посљедица пандемије, велики број људи је остао без сталних мјесечних примања, што значи да се и број становништва у стању социјалне потребе веома повећао.

-По подацима којима располаже Црвени крст Црне Горе, од марта протекле до октобра текуће године, подијељено је 107,297 пакета основних животних намирница и беби-пакета. У поређењу са претходним годинама, потражња за помоћи Црвеног крста током пандемије је порасла готово десет пута више.  Најугроженије категорије становништва, као и раније су локално социјално урожено становништво, мигранти, Роми и Египћани, старије особе, особе са инвалидитетом, али и дјеца и самохране мајке. Поред наведених категорија, појавом вируса се најугроженијима нажалост, придружила и категорија становништва која је у међувремену остала без посла.

Црвени крст Црне Горе користи прилику да скрене пажњу јавности на овај датум и да позове све заинтересоване стране да дају допринос смањењу сиромаштва у Црној Гори.

-У циљу смањења посљедица сиромаштва, Црвени крст Црне Горе пружа помоћ свим наведеним циљним групама кроз: редовне подјеле хуманитарне помоћи за локално социјално угрожено становништво и остале наведене групе; економско оснаживање Рома и Египћана (РЕ) кроз обуке за занатска занимања и отварање тзв. бизнис инкубатора, подршку дјеци РЕ популације да уђу и заврше барем основно образовање; оснаживање миграната и особа са одобреном међународном заштитом кроз инклузивне активности у Црној Гори као што су посредништво са потенцијалним послодавцима и набавке алата за започињање самосталних бизниса; програм помоћи у кући за старија лица и особе са инвалидитетом у 14 општина коју пружају обучене геронто-домаћице; програм кеша и/или ваучера за старије особе у руралним подручјима и набавку лијекова; кроз програм подршке за живот у заједници за особе са инвалидитетом у оквиру којег 9 персоналних асистената пружа подршку корисницима, саопштено је из Црвеног крста.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here