Zaštitu na internetu učiti od najranijeg doba

U eri interneta i digitalnih tehnologija veoma je važno voditi računa o digitalnoj bezbjednosti, odnosno poželjno je izbjegavati sumnjive linkove i djeljenje ličnih podataka.

Na radionici pod nazivom „Zaštita podataka na internetu“, koju je za hercegnovske đake i studente u velikoj sali Skupštine opštine organizovao Sekretarijat za kulturu i obrazovanje, specijalista za pravne poslove u kompaniji DoMEn, Anita Ljuljđurović upoznala je mlade o važnosti sajber bezbjednosti.

Specijalista za pravne poslove u kompaniji DoMEn, Anita Ljuljđurović

Kako je kazala za RTHN, preventivni koraci su najbolji način zaštite privatnosti na internetu, ne samo kod mladih već i kod starijih korisnika, jer postoje razni načini zloupotrebe podataka na internetu.

– To može biti kroz takozvani „Fishing mail“, sumnjive linkove ili podjelu ličnih podataka. Edukacija je jedan od osnovnih koraka koje treba preduzeti, kako bi znali kome treba ili ne dijeliti lične podatke. Prioritet je sačuvati privatnost. Osnovne preporuke su instaliranje novih operativnih sistema, kreiranje kompleksnih lozinki, pažljivo biranje djeljenja svakodnevnice na društvenim mrežama – navodi ona.

Korisnici moraju poznavati koji je to minimum podataka koji je moguće dijeliti putem interneta, a edukacija od samog početka upoznavanja sa internetom veoma je važna, napominje Ljuljđurović.

Interaktivna radionica plod je saradnje Ministarstva sporta i mladijh, NVO Centra za omladinsku edukaciju i Opštine Herceg Novi, dok je kompanija DoMen podrška realizaciji. Radionicu prati i „Vodič za roditelje i staratelje: Bezbjednost djece na internetu i društvenim mrežama“.

– Kompanija DoMen već dugo ulaže u društveno odgovorno poslovanje. Vodič za roditelje i staratelje je produkt dostupan od skoro. Može se preuzeti na našem sajtu stemedukacija.me. Riječ je o uputstvu kako roditelji treba da se postave i uče djecu o važnosti sigurnosti na internetu, koliko vremena će provoditi na društvenim mrežama, šta mogu dijelti, šta ne. Mislim da je jako korisno da se djeca već od ranog perioda upoznaju sa osnovnim stvarima – kazala je Ljuljđurović.

Radionica u skupštinskoj sali okupila je učenike OŠ „Dašo Pavičić“ i OŠ „Ilija Kišić“, kojima je podjeljen promo materijal namjenjen kako njima, tako i njihovim roditeljima ili starateljima.

Vodič za roditelje i staratelje: Bezbjednost djece na internetu i društvenim mrežama možete preuzeti na linku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here