УРА ИНИЦИРАЛА ГЛАСАЊЕ О НЕПОВЈЕРЕЊУ ВЛАДИ

Посланици Грађанског покрета УРА и опозиционих партија иницирали су данас гласање о неповјерењу 42. Влади Црне Горе. Иницијативу су потписали посланици коалиције „Црно на бијело“, Социјалдемократске партије (СДП), Социјалдемократа (СД), Бошњачке странке (БС), Албанске листе и Албанске коалиције, Либералне партије (ЛП) и 16 посланика Демократске партије социјалиста (ДПС), преносе медији.


Разлози, како преноси РТЦГ, да се гласа о провјери повјерења Влади су:

-да су на Петој сједници Другог редовног засиједања Скупштине Црне Горе 29.12.2021. године изгласане Интерпелације министру вањских послова, министру пољопривреде, шумарства и водопривреде, министарки просвјете, науке, културе и спорта чиме је постало јасно да поменута три министра немају подршку парламентарне већине;

-Да је предсједник Владе Здравко Кривокапић најавио да ће одбити да поступи по Интерпелацијама за смјену три министра чиме је показао да не поштује Устав и законе Црне Горе али ни основне демократске принципе поштовања Парламента као највећег законодавног дома који је бирао састав 42. Владе Црне Горе;

-Да је на Четвртој сједници Првог редовног (прољећњег) засиједања у 2021. години, 17.06.2021. године смијењен министар правде и људских и мањинских права, а да до данас предсједник Владе није предложио Парламенту новог министра чиме је директно угрозио реформе у кључним погљављима 23 и 24 а која су најважнија за напредак на путу ка чланству у Европску унију у области владавине права.

-Да је предсједник Владе својим дјеловањем више пута у претходном периоду угрозио и отежао сарадњу између законодавне и извршне власти што је директно произвело институционалну и политичку кризу у земљи. Овакво стање довело је до блокаде Парламента, па чак и до бојкота од стране једног дијела посланика париаментарне већине, што је директно утицало да се велики број закона и подзаконских аката не разматра у скупштинској процедури. Све ово довело је у питање ефикасан рад Парламента чији је основни задатак да служи јавном интересу и интересима грађана, а не партикуларним интересима било које политичке групације или појединца.

-Да су политичка криза, неадекватна сарадања законодавне и извршне власти, неусаглашавање законске регулативе са законском регулативом Европске уније, као и неактивност појединих министара довели до успоравања европских интеграција што се одразило на оцјене у годишњем извјештају Европске комисије везаном за процес напретка Црне Горе у европским интеграцијам.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here