U OŠ „Orjenski bataljon“ upisano više prvačića nego prošle godine

Фото: ОШ "Орјенски батаљон"

Upis prvaka u OŠ „Orjenski bataljon“ je završen, a od prvog septembra u klupe će sjesti 80 prvaka, što je više nego prošle godine. Upravu škole posebno raduje dobra popunjenost područnih odjeljenja.

U toku je testiranje učenika, a krajem maja biće poznat i konačan broj prvačića, kazala je direktorica škole Nataša Franić.

– Upisano je 80 prvaka do 15. aprila do kada je trajao upis. U matičnoj školi je 53 učenika, 23 u PU Baošići – Đenovići i četiri u Kamenarima. Veći je broj djece, prošle godine su bila upisana 63 učenika. Vidjećemo da li je to konačan broj, testiranje traje do kraja maja i ostaje da vidimo da li će se neko naknadno upisati.

Posebno zadovoljstvo predstavlja broj upisane djece u područnim odjeljenjima, premda je praksa da roditelji, zbog organizacije života ili nekih drugih ličnih razloga, dijecu češće upisuju u matične škole.

Foto: Nataša Franić, direktorica OŠ „Orjenski bataljon“

– Kao prosvjetni radnik koji je 11 godina radio u PU Kamenari, moram da istaknem da su ta djeca na dobitku. Možda će neko reći da ih malo razmazimo jer je manji broj djece u odjeljenju, ali oni imaju sve aktivnosti, lakše ih je i organizovati i pokrenuti, motivisati, prikazati im i pokazati nešto, mnogo bolje nego kada je broj djece veći u odjeljenju.

Zanimljivo je da su prije pet godina školu u Kamenarima pohađale tri učenice koje inače ne žive u tom mjestu.

– Bake dvije učenice žive u Kamenarima i roditelji su, radi lakše organizacije, djecu upisali u tu školu. Treća učenica je bila iz Bijele. Raduje podatak da nije prekidan rad ove područne ustanove i vjerujem da će broj djece rasti u narednim godinama. Ako se jednom zatvori škola, teško da će opet biti otvorena. Mislim da roditelji treba da upišu djecu u školu u mjestu u kojem žive, gdje im je društvo. Tako je njima lakše, ne moraju da pješače dugo ili da mjenjaju prevoz. Naravno, svak ima pravo da upiše dijete tamo gdje smatra da će mu biti bolje, kazala je Franić.

Škola se nalazi u zgradi Mjesne zajednice Kamenari i saradnja sa njima je veoma dobra.

– Oni su sredili krov zgrade. Učenici imaju dvije svijetle, prostrane učionice. U narednom periodu potrebno je obnoviti elektroinstalacije i kupiti jača grejna tijela, a na tome se radi i nadam se da ćemo posao završiti do kraja ove da bi narednu školsku godinu dočekali spremni.

Foto: PU Baošići – Đenovići

U Područnoj ustanovi Baošići – Đenovići radi pet odjeljenja i ona nisu kombinovana, objašnjava direktorica Franić.

– U Baošićima imamo nevjerovatno jedinstvo zajednice i roditelje koji su uvijek spremni da sarađuju i pomognu školi. Odlična je saradnja i sa mjesnom zajednicom uz čiju pomoć smo sredili dvorište a pokušaćemo i da uredimo igralište jer uvijek treba nešto popraviti i doraditi. Nadam se da će i u ovoj ustanovi broj đaka rasti jer se povećava i broj stanovnika Baošića.

U ovoj školi je troje djece sa područja Rusije i Ukrajine, obezbjeđeni su im udžbenici iz školske biblioteke i dobro su se uklopili u zajednicu.

– Ako postoji neko ko je već sa njihovog govornog područja, vodimo računa da ih smjestimo u isto odjeljenje. Djeca se brzo uklapaju, druže, uče jezik, tako da nemamo problema, zaključila je direktorica Franić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here