U Gradskoj galeriji izložba posvećena kamenu – Kamen ima dušu ljudskog bića utkanu u sebe

Da u dodiru umjetnika i kamena zaista nastaje magija pokazuju mozaici, skulpture i druga djela koja su uvrštena u Desetu međunarodnu izložbu „Kamen u arhitekturi i umjetnosti“ u Gradskoj galeriji Josip Bepo Benković.

Najznačajnije dostignuća u modernoj savremenoj umetnosti vezana su za kamen, kazao je Vasilije Ćuković, sekretar za društvene djelatnosti i međunarodnu saradnju otvarajući izložbu. Kako je kazao, kamen je materijal koji je podsticaj za oblikovanje, a umjetnik stvarajući u njemu uspjeva da ukaže na njegovu vanvremenost. 

– Deseta međunarodna izložba “Kamen u arhitekturi i umjetnosti” jedinstvena je u regionu. Izložba okuplja najznačajnije savremene umjetnike koji su svoj likovni izraz ostvarili u kamenu te predstavlja radove dvojice velikana koji su svojim stvaralaštvom obilježili skulupturu 20. veka, a stvarali su u Herceg Novom – vajara Luke Tomanovića i mozaičara Borislava Nježića.  Tokom izložbe posjetioci imaju priliku da pogledaju video produkciju autora Dragana Milovanovića i serijala Čovek i kamen i panoe i fotografije autorke Kristine Šarić u okviru projekta “U kamenu svetlosni trag”. Kao i prateća manifestacija izložbe u Herceg Novom organizovana je umjetnička kolonija Okamenjena sjećanja – Stone memories Herceg Novi 2022 na kojoj grupa vajara i mozaičara stvaraju umjetnička dela. Kolonija će se održati na otvorenom prostoru pored mora na Šetalištu Pet Danica od 20. do 30. juna uz interakciju sa prolaznicima, kako stanovnicima tako i gostima koji borave u Herceg Novom. Iako asocira na hladnoću, nepristupačnost oštrinu, težinu, kamen je u karakteru i temelju sveprisutan, kazao je Ćuković.

Gradska galerija Josip Bepo Benković, poštujući tradiciju hercegnovske Umjetničke škole, otvorila je vrata upravo jednoj ovakvoj izložbi, kazala je direktorica Galerije i muzeja Gordana Krunić.

– Tu se nalaze skulpture, mozaici ali i umjetnička djela iz oblasti arhitekture i dizajna. Izložba u našoj galeriji već je viđena u većim gradovima u regionu, a ovo je deseta jubilarna izložba koju Udruženje kamena kolonija iz Beograda organizuje. Svaki kamen bio on po dimenzijama veliki ili minijaturni, dio je mozaika i ima svoju istoriju, nastanak  i priču vještine rukama umjetnika utkanu u umjetnička djela. Jedan dio posebno odabranih ali nagrađenih radova možete vidjeti u našoj galeriji, kazala je direktorica Krunić.

Od 20. do 30 juna Šetalište Pet Danica biće mjesto na kojem će se održati umjetnička kolonija na kojoj će grupa vajara i mozaičara stvarati umjetnička djela koja će biti dio budućih izložbi.

Da li bi zaista postojao ijedan drevni grad sa svim svojim slojevima bez kamena, zapitala je kustos galerije Jasmina Žitnik.

– Cijelo jedno doba nazvano je „kamenim“, jedno primardijalno vrijeme čovječanstva kada je kamen bio osnovni materijal. Pa, od kamenog doba, preko antike, renesanse, baroka, do modernizma i minimalizma. Kamen nas uvijek zove ponovo i ponovo, prenosi svoju žilu-kucavicu blago ugrijan na suncu, njemu se uvek ponovo obraćamo. Kamen djeluje nadasve zaštitnički. U kamenu se ponovo i ponovo gradi, u njemu se vaja, ili se rade slike-mozaici. Kamen djeluje na prvi pogled hladno, ali zapravo to nije: iz njega izbija praiskonska toplina, on je zaštita od kiše i vjetra. U praistoriji čovjek je na njemu, u magijske svrhe -kako se vjeruje, slikao, kazala je Žitnik.

Podsjetila je na Umjetničku školu u Herceg Novom, koja je trajala i istrajavala u neka bolja vremena ovog grada.

– Zavještanje Umjetničke škole jeste da je Herceg Novi ostao grad umjetnosti i umjetnika. Stoga je pravo mjesto da postane kolijevka umjetnosti u kamenu. Za kamen važi i da je, zbog solidnosti, nelomljiv. U dodiru čovjeka-umjetnika sa kamenom događa se neka magija: Duša oblikuje kamen, i nemoguće je reći da kamen nema dušu – kamen ima dušu ljudskog bića utkanu u sebe a završeno djelo odlazi na putovanje kroz vrijeme, poput piramida, kazala je kustos Žitnik.

Zoran Đajić, diplomirani inženjer geologije i višegodišnji stručnjak za kamen kao materijal, predsjednik Udruženja kamena kolonija, dodjelio je nagrade u ime umjetničkog savjeta.

– Za najbolji mozaik nagrađene su Snežana Jovčić Orđi, Bisenija Tereščenko, Ana Miljković, Tatjana Tanja Vojinov, Bojana Pavlović. U kategoriji sklupture nagrađeni su Nevena Milosavljević i Nebojša Savović.  Za najbolji portret  Luka Radojević i Andrej Mitevski koji će biće učesnici kolonije.

Kako je kazao, na izložbi i koloniji je prisutna i direktorica najstarije klesarske škole u Evropi, a Herceg Novom poželio da, u ime vremena kada je radila Umjetnička škola, svake godine pošalje jednog umjetnika na školovanje.

Uz zahvalnost Galeriji i Opštini Herceg Novi na podršci, istakao je i da su obezbjedili donacije kamena za koloniju za šta su zahvalni kompaniji Šišković iz Trebinja i rudniku mermera Visočica iz Danilovgrada.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here