STRATEGIJA PREDVIĐA VEĆI BROJ DJECE U VRTIĆIMA, PROBLEMI SU KAPACITET I KADAR

фото: илустрација

Strategija ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Crnoj Gori do 2025. godine sa akcionim planom, koji je prethodnog mjeseca usvojila Vlada, predviđa povećanje obuhvata djece u vrtićima, unapređenje i obezbjeđivanje kvaliteta vaspitno-obrazovnog procesa kao i šansi za rani razvoj djece iz osjetljivih grupa. Osnovni problemi prilikom primjene strategije biće kapaciteti vrtića i nedostatak kadra.

Strateški cilj je obezbjeđivanje jednakih šansi za rani razvoj sve djece u Crnoj Gori kroz jačanje dostupnosti, kvaliteta i pravednosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja. Obuhvat djece do 2025. godine  trebao bi biti 60%, umjesto sadašnjih 52%, objasnila je Tamara Živanović, v.d. direktorica JPU „Naša radost“.

Planirano je da obuhvat djece uzrasta do 3 godine bude 30% (28%), a od tri do šest sa sadašnjih 77% na 90%. U principu, trude se da taj broj bude kao i u zemljama Evropske unije.

Jedan od problema, koje takođe tretira Strategija, je pitanje nedovoljnih kapaciteta vrtića, a broj djece još veći nego sada, istiće direktorica Živanović.

I sada nam vaspitno-obrazovni rad pati zbog velikog broja djece u grupama. Oni Strategijom planiraju povećanje kapaciteta. Za sada je to sigurno opština Podgorica ali u narednom periodu će gledati da po pitanju kapaciteta budu obuhvaćene i ostale regije u Crnoj Gori.

Objašnjava da će u vaspitno obrazovni rad uključiti akcioni plan i strategiju koja pruža podršku djeci iz osjetljivih grupa, odnosno iz jednoroditeljskih porodica kao i sa socijalnim ili materijalnim nedostacima.

Direktori centralne i primorske regije su na zajedničkom sastanku sa predstavnicima nadležnog Ministarstva, iznijeli problem nedostatka kadra, posebno u situacijama poput kovid epidemije.

Ako zaposleni ode na bolovanje ili u samoizolaciju, dođete u situaciju da nemate koga da primite, a onda su oni vaspitači i medicinske sestre koji rade sa djecom, dodatno opterećeni, duže im je radno vrijeme. Bude im nadoknađeno kasnije, ali nedostatak kadra nam otežava organizaciju rada i vaspitno obrazovnog procesa. Tražili smo i pripravnike i nadam se da će ih biti ove godine. 

Plan o zapošljavanju novog kadra mora biti pravljen na nivou državnih instanci, objašnjava Živanović.

-Kada neko tek izađe sa fakulteta, mora mu se riješiti problem putovanja do posla, stanovanja, a to mi kao direktori ne možemo obezbjediti jer iziskuje dodatna finansijska sredstav koja nemamo.

Strategija planira i razvoj kvaliteta vaspitno obrazovnog rada, što će biti ostvareno obučavanjem kadra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here