СО ХН: УСВОЈЕН ЗАВРШНИ РАЧУН ЗА ПРОШЛУ И РЕБАЛАНС БУЏЕТА ЗА ОВУ ГОДИНУ

Почела је четврта сједница СО Херцег Нови а на дневном реду који је усвојен са 21 гласом за и 10 против, је 25 тачака.  

Дневи ред проширен је на предлог предсједника Општине ХН Стевана Катића . У оквиру избора  и именовања Мирко Мустур са листе  „Ни лијево ни десно, правац Нови“  предложен је за потпредсједика општине,  а предложени  су и чланови одбора директора Водовода, Чистоће, Друштва за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре,  Спортског центра и Градске библиотеке.

Јован Суботић (Новска листа) затражио је повлачење са дневног реда неколико предлога избора и именовања, јер су, како је образложио, одборници тек добили  материјал у којем су предложена  имена и зато што нема биографије ни за једног кандидата, а поготово за потпредсједника и чланове одбора директора ЈУ „Градска библиотека и читаоница“..

Одборници ДПС имали су примједбе на завршни рачун Општине Херцег Нови за 2020.  који је образложио секретар за финансије Стево Влаовић, а који је рекао да су укупни примици износили 14. 272. 902, док су издаци били за око 200 хиљада мање. Влаовић је казао да су сопствени приходи у буџету за 2020. износили 77%.

Бранко Црногорчевић (ДПС)  је прокоментарисао пар ставки и истакао да је општина морала да смањи зараде за 10%. Исплате за превоз, навео је он, нису биле у складу са законом и затражио од предлагача објашњење.

Владимир Косић из исте партије  је питао гдје су утрошена 2,7 милиона којима је општина кредитно задужена .

Милан Зарић (Права ЦГ) је констатовао да  су информације о рачуну одборницима касно предате.

Председник Катић је појаснио да је 2020. била пандемијска година, због чега су поједина умањења морала бити усвојена. Он је негирао повећања зарада, а у предлогу буџета за ову годину изгласана су иста умањења. Објаснио је да се зараде не повећавају, и да функционери у ОХН имају најмање зараде у односу на остале општине.

– То је континуитет који имамо у последње четири године, а кроз споразумне раскида радних односа настојимо да смањимо број запослених у локалној управи.

Катић је казао да током претходне године локална управа није била у могућности да уплаћује порезе и доприносе, да су те ставке сада измирене  због чега су у ребалансу за ову годину та средства повећана.

Тужбе су увијек ризик и годишње се за ту намјену издвоји од три до 10 милиона, казао је Катић и похвалио је Дирекцију за имовину која веома одговорно, како је рекао,  води послове од интереса за општину.

-По први пут имамо завршни рачун и ребаланс на истој сједници, а од 2008. и први пут ребаланс који је у плусу. Водимо одговорну политику, казао је Катић.  

Након што је усвојен завршни рачун Општине ХН за 2020. а након расправе, са 22 гласа за усвојен је и ребаланс Буџета који је образложио Стево Влаовић.

Буџет Општине Херцег Нови ребалансом ће бити увећан са 15.980.000 еура на 17.340.000, односно девет одсто. О предлогу одлуке о измјенама Основни разлог за доношење ребаланса је, како се наводи у образложењу предлога одлуке, повећање планираног прихода од пореза на непокретности и накнаде за комунално опремање.
-Приход од пореза на непокретност увећан је за 6 % услед отварања граница у току туристичке сезоне, па је значајан број нерезидената измирио своје пореске обавезе. Чињеница је да и они који то нису урадили прошле године сада су уплатили и дуговања и овогодишњи порез и очекујемо до краја године да тај износ премаши 6.000.000 еура обзиром да исти представља најзначајнији приход у нашем буџету, ланирано значајно повећање прихода по основу накнаде за комунално опремање грађевинског земљишта у износу од 900.000 еура, односно 50% од предвиђених Буџетом за 2021. годину, па је сада очекивани приход по том основу 2.700.000 еура.
До смањења прихода дошло је и код пореза на промет непокретности и пореза на доходак физичких лица, тзв. уступљених прихода.
-Сматрамо да је узрок томе неплаћање пореза и доприноса од великог броја привредних субјеката што је опет повезано са глобалном економском кризом изазваном пандемијом вируса Ковид 19. Већина осталих планираних прихода остала је на нивоу планираних Буџетом Општине Херцег Нови за 2021. годину, Планирани капитални Буџет, овом Одлуком, износи 3.502.000 еура, односно 20% укупно планираног Буџета, а најзначајнија су улагања у реконструкцију и санацију локалне путне и канализационе инфраструктуре.

Одлуком о измјенама и допунама Одлуке о Буџету Општине Херцег Нови за 2021.годину дошло је до измјене у структури планираних расхода у односу на раније планиране.
У плану расхода знатно су увећани издаци за поврат кредита, јер су у току 2021. год. репрограмирана два постојећа кредита, па је то привидно повећало, како приходну тако и расходну страну узетих кредита.

Усвојен је амандман Јована Суботића из Новске листе да се издвоји додатних 10.000 за ставку „дотације јавним предузећима“ у сврху субвенције два мјесеца закупа закупцима тезги и продајних простора на градским пијацама. Упутио је и још један амандман да се издвоји 15.000 еура за женско предузетништво, који није прихваћен већ је предложено да се средства за ту намјену увећају наредне године.

Весна Самарџић (СНП) наводи да је позитиван ребаланс резултат добре сезоне и позитивног рада локалне управе. Сагласна је са Суботићем да је потребна подршка женском предузетништву. Предлаже да се та ставка врати на рачун неке друге. Апеловала на будућег Секретаријата за друштвене дјелатности да поведе рачуна о одлукама, које морају бити у складу са законом.

Издаци за трансфере јавним предузећима биће умањени, настали грешком, објаснио је Влаовић и истакао да ће подршка женском предузетништву бити планирана наредне године, јер ове није било могуће остварити.

Председник Катић појаснио је да позив за женско предузетништво није упућен ове године, па ће у буџету за сљедећу бити удвостручен, односно биће планирано 30.000 за ту намјену.

Предлог одлуке о стипендирању је усвојен, са 26 гласова.

Секретарка за културу и образовање Ана Замбелић Пиштало казала је да се у одлуци мијења важећи члан везан за одређивање коефицијента за одређивање висине стипендије.

Одборница Весна Самарџић и клуб одборника СНПа и коалиције за Будућност ХН и Боке подржаће ову одлуку као и сваку која се тиче побољшања материјалног стања грађана, посебно студената, истакла је она.

Суботић испред клуба Новсе листе предложио је један амандман да се стипендија за студенте одобрава за једну студијску годину од једне минималне зараде у ЦГ коју прописује Вада ЦГ и истакао да је стратешко опредјељење да се стипендија значајно увећа.

Тамара Вујовић (Демократе) је казала да ће клуб одборника коалиције подржати предлог одлуке о стипендирању.

-Повећање са 63 на 90 је значајно за студенте. Средства утрошена на уџбенике за основце могу да се пренесу на увећање средстава за стипендије, казала је она.

И другом кругу Суботић је појаснио да управо од средстава за бесплатне уџбенике могу бити стипендирани студенти, али да критеријуми морају бити ригорознији.

Замбелић Пиштало је казала да је повећање примјерено за текућу годину, те да у буџету постоји линија за подршку младим и успјешним Новљанима.

Амандман Новске листе није усвојен, а након гласања за предлог одлуке одборници те партије су изашли из скупштинске сале.

На сједници је усвојена Одлука о иступању Општине Херцег Нови из заједничког услужног и координационог друштва за водоснабдијевање и одвођење отпадних вода за црногорско прморје и општину Цетиње, Водаком ДОО Тиват.

Права Црна Гора подржава раскид уговора, казао је Милан Зарић  који очекује да  ће надлежни бити процесуирани с обзиром на то да је та фирма наплатила огромна финансијска средства на годишњем ниову од локалне управе за имплементацију пројекта уградње колектора који није окончан.

Одборник Владимир Косић (ДПС) је казао да  није познато које су посљедице иступања из уговора, и шта ће бити са техничким пријемом колектора ако се  раскине  уговор. Он је питао и шта ће бити са изградњом  колекторске мреже у Игалу.

Тамара Вујовић  (Демократе) подсјетила је да су уложена огромна материјална средства у пројекат колектора али да је  квалитет радова упитан.   

-Годишње платимо више од 100 хиљада еура за њихове услуге. Тим средствима можемо и сами радити три канализациона крака, као што већ радимо крак Водице – Баошићи. Имамо лоше искуство за вођење пројекта и не желимо продубљивање трошкова, нарочито за фазу 5.2. – секундарна мрежа, а која подразумијева такође имплементацију преко Водакома. Показали су да су неспособни да воде овај велики пројекат, можемо да радимо и без њих – истакла је Вујовић.

Предсједник Општине Стеван Катић подсјетио је да су сви извјештаји Водакома  били једногласно одбијани, што је, како је истакао доказ како се Скупштина односила о извјештајима за пројекте који су се финансирали посредством КфW банке.

-Трошкови су изузетно велики, у овом моменту Општина нема потребе да буде у Водакому. Прошло је 17 година откад смо приступили том предузећу, мислим да је коначно требало рећи да је било доста, јер смо претрпили далеко већу штету од користи- рекао је Катић.

Он је истако да Општина не жели да користи кредит КфW банке од 2,7 милиона еура  јер средства могу обезбиједити кредитним задужењем  код неке комерцијалне банке и све лакше одрадити „без  уцјена бјелосвјетских мешетара“.

Усвојени су и предлог одлуке о оснивању ДОО Агенција за изградњу и развој Херцег Новог, више предлога одлука о објектима од локалног интереса, Предлог одлуке о висини власничког удјела Општине у СТК Нови. Секретар за друштвене дјелатности и спорт Дарко Класић каза је да би усвајањем ове Одлуке СТК Нови постао девети Клуб у власништву Општине.

Већином гласова за потпредсједника Општине изабран је Мирко Мустур одборник ГГ „Нови побјеђује“ са листе коалације „Ни лијево Ни десно правац Нови“

Током расправе о Предлогу Одлуке о утврђовања додатака на основу зарада запослених у ЈУ Дневни центар, одборница Милица Миловић из ДПС казала је да ће клуб одборника ове странке подржати ову Одлуку и затражила информацију о тренутним примањима запослених у Дневном центру.

Одборница Весна Самарџић похвалила је одлуку и истакла да је локална управа дужна да им обезбједи то повећање, с обзиром на посао којим се баве. Она је захвалила запосленима у Дневном центру на предано залагање и бригу о дјеци са сметњама и тешкоћама у развоју.

Усвојене су и Одлуке о стављању ван снаге Одлуке о изградњи грађевиских објеката и Одлуке о стављању ван снаге Одлуке о накнади за коришћење грађевинског земљшта и извјештај о ЈУ Градски музеј и галерија.

Одборница Самарџић је похвалила рад Градског музеја, посебно када је ријеч о сарадњи са Амбасадом САД-а. Она је информисала да је Општина код Владе конкурисала са 14 пројеката међу којима је и пројекат реконструкције музеј Штумбергера.

Усвојен су и извјештаји о раду библиотеке за 2020.године и Паркинг сервиса.

ЗА НОВСКУ ЛИСТУ РАЗОЧАРЕЊЕ ШТО НИЈЕ ПРИХВАЋЕН АМАНДМАН О ЗНАЧАЈНИЈЕМ ПОВЕЋАЊУ СТУДЕНТСКЕ СТИПЕНДИЈЕ

Након што није прошао амандман Новске листе да се студентска стипендија повећа на износ једне минималне зараде у ЦГ, одборници Новске листе су напустили сједницу и до краја се нису враћали у салу премда је Јован Суботић казао да су изашли на паузу. Казао је за РТХН да је најбитније да су оба амандмана Новске листе прихваћена, од којих један са одлагањем за Буџетску годину 2022.

– Ова трећа тачка захтјевала је политичку храброст и одговорност, нас који смо добили огромну подршку грађана на изборима у мају. Нисмо били спремни да расподјелимо буџетска средства на начин да их опредјелимо за наше најперспективније студенте, за нашу омладину који су највеће богаство овога града. Тај чин је разочаравајући и изненађујући за нас из Новске листе. Наставићемо да се боримо свим политичким средствима да ипак дођемо до сличних програма како би стимулисали наше младе. Ово повећање које би било све скупа у неком износу од око 50.000 морало је и требало изгласати, казао је Суботић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here