СЛАБ ОДЗИВ ЗА ВАКЦИНАЦИЈУ ММР-ОМ

Свјетска здравствена организација, УНИЦЕФ и Институт за јавно здравље позвали су родитеље да провјере да ли су њихова дјеца примила ММР и друге вакцине према календару рутинске имунизације и да их хитно вакцинишу, ако до сада нису.

Према посљедњим подацима, до 1. фебруара ове године, дјеца рођена током 2020. требало је да приме прву дозу вакцине против морбила, заушака и рубеoле, али је вакцинисано само 12 одсто од њих, односно 7.086.

Уз оцјену да је већина најмлађе дјеце у Црној Гори из тог разлога у озбиљној опасности од хоспитализације или чак и смрти у случају да дође до избијања епидемије малих богиња, из СЗО, УНИЦЕФ-а и Института су упозорили да не смијемо дозволити да једна здравствена криза доведе до друге, јер пад стопе имунизације може водити само ка новој епидемији међу најугроженијима, а овог пута то би била дјеца.

-Ниска стопа имунизације забиљежена је и код дјеце рођене 2019. године – само 34 одсто њих је до сада примило прву дозу вакцине против морбила, заушака и рубеле. То значи да је већина најмлађе дјеце у Црној Гори у озбиљној опасности у случају да дође до избијања епидемије малих богиња, истакнуто је у заједничком саопштењу Свјетске здравствене организације, УНИЦЕФ-а и Института за јавно здравље.

Подсјећају да је вакцинација против малих богиња спријечила преко 23 милиона смртних случајева широм свијета од 2000. до 2018. године.

-Учинимо оно што је најбоље за нашу дјецу – придржавајмо се рутинске имунизације како бисмо заштитили не само сопствену дјецу, већ и сву дјецу из нашег окружења, поручио је шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуан Сантандер.

Уз подршку УНИЦЕФ-а и ЕУ, Институт за јавно здравље води националну кампању за хитно повећање стопе имунизације против малих богиња у Црној Гори. Један од циљева је и упознавање родитеља са ризицима од неправовремене вакцинације против морбила, заушака и рубеле, да би они информисано и савјесно доносили одлуке.

-Апелујемо на родитеље да све дилеме које имају у вези са ММР вакцином рјешавају с изабраним педијатрима, а Институт за јавно здравље стоји на располагању за све дилеме у вези с овом вакцином, рекао је др Игор Галић, директор Института за јавно здравље Црне Горе.

Према СЗО, многе земље и даље пријављују озбиљне потешкоће у спровођењу рутинских имунизационих активности због пандемије ЦОВИД-а-19, чиме се отвара пут будућим епидемијама и доводе у опасност резултати деценија напретка остварених у заштити здравља дјеце и новорођенчади.

-СЗО снажно подржава све напоре да свако дијете добије потпуну заштиту коју вакцине пружају, казала је др Мина Брајовић, шефица Канцеларије Свјетске здравствене организације у Црној Гори.

Према истраживању Ипсоса из новембра прошле године, чак 78 одсто грађана Црне Горе недвосмислено сматра да дјецу треба вакцинисати и заштити од малих богиња, заушака и рубеле.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here