SLAB ODZIV ZA VAKCINACIJU MMR-OM

Svjetska zdravstvena organizacija, UNICEF i Institut za javno zdravlje pozvali su roditelje da provjere da li su njihova djeca primila MMR i druge vakcine prema kalendaru rutinske imunizacije i da ih hitno vakcinišu, ako do sada nisu.

Prema posljednjim podacima, do 1. februara ove godine, djeca rođena tokom 2020. trebalo je da prime prvu dozu vakcine protiv morbila, zaušaka i rubeole, ali je vakcinisano samo 12 odsto od njih, odnosno 7.086.

Uz ocjenu da je većina najmlađe djece u Crnoj Gori iz tog razloga u ozbiljnoj opasnosti od hospitalizacije ili čak i smrti u slučaju da dođe do izbijanja epidemije malih boginja, iz SZO, UNICEF-a i Instituta su upozorili da ne smijemo dozvoliti da jedna zdravstvena kriza dovede do druge, jer pad stope imunizacije može voditi samo ka novoj epidemiji među najugroženijima, a ovog puta to bi bila djeca.

-Niska stopa imunizacije zabilježena je i kod djece rođene 2019. godine – samo 34 odsto njih je do sada primilo prvu dozu vakcine protiv morbila, zaušaka i rubele. To znači da je većina najmlađe djece u Crnoj Gori u ozbiljnoj opasnosti u slučaju da dođe do izbijanja epidemije malih boginja, istaknuto je u zajedničkom saopštenju Svjetske zdravstvene organizacije, UNICEF-a i Instituta za javno zdravlje.

Podsjećaju da je vakcinacija protiv malih boginja spriječila preko 23 miliona smrtnih slučajeva širom svijeta od 2000. do 2018. godine.

-Učinimo ono što je najbolje za našu djecu – pridržavajmo se rutinske imunizacije kako bismo zaštitili ne samo sopstvenu djecu, već i svu djecu iz našeg okruženja, poručio je šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander.

Uz podršku UNICEF-a i EU, Institut za javno zdravlje vodi nacionalnu kampanju za hitno povećanje stope imunizacije protiv malih boginja u Crnoj Gori. Jedan od ciljeva je i upoznavanje roditelja sa rizicima od nepravovremene vakcinacije protiv morbila, zaušaka i rubele, da bi oni informisano i savjesno donosili odluke.

-Apelujemo na roditelje da sve dileme koje imaju u vezi sa MMR vakcinom rješavaju s izabranim pedijatrima, a Institut za javno zdravlje stoji na raspolaganju za sve dileme u vezi s ovom vakcinom, rekao je dr Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

Prema SZO, mnoge zemlje i dalje prijavljuju ozbiljne poteškoće u sprovođenju rutinskih imunizacionih aktivnosti zbog pandemije COVID-a-19, čime se otvara put budućim epidemijama i dovode u opasnost rezultati decenija napretka ostvarenih u zaštiti zdravlja djece i novorođenčadi.

-SZO snažno podržava sve napore da svako dijete dobije potpunu zaštitu koju vakcine pružaju, kazala je dr Mina Brajović, šefica Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori.

Prema istraživanju Ipsosa iz novembra prošle godine, čak 78 odsto građana Crne Gore nedvosmisleno smatra da djecu treba vakcinisati i zaštiti od malih boginja, zaušaka i rubele.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here