Савјет за приватизацију мора да преиспита одлуку о приватизацији Института Игало

Савјет за приватизацију и капиталне пројекте у вријеме Владе премијера Душка Марковића донио је незаконито рјешење у вези с приговором чешко-црногорског конзорцијума којим је оспорена одлука тадашње извршне власти да обустави продају већинског пакета акција државе у Институту “”Др Симо Милошевић”, пресуда је Управног суда од 15. септембра ове године, пишу Вијести.

Савјету је наложено да  доносе ново законито рјешење.

Црногорско-чешки конзорцијум који су чинили Philibert.a.s.. и компаније Виле Олива привредника Жарка Ракчевића био је једини понуђач на тендеру расписаном у октобру 2018. године и чија је понуда проглашена исправном и да задовољава тендерске услове. Конзорцијум је понудио 10 милиона еура за 56,48 одсто државних акција Института и 27,94 милиона еура за инвестиције, у наредних пет година, уз социјални програм.

Владин Савјет за приватизацију и капиталне пројекте, којим је предсједавао Душко Марковић, одбио је крајем јануара 2020. године предлог Тендерске комисије да се потпише уговор са чешко-црногорским конзорцијумом.

-Савјет је задужио Тендерску комисију да донесе одлуку о проглашењу тендера неуспјелим, што је био плод дуге и конструктивне дискусије на сједници. Констатовано је да једна доспјела понуда за куповину акција није обезбиједила конкуренцију, те да је дошло до значајних промјена како на глобалном тржишту тако и у економском, финансијском и правном систему Црне Горе које отварају нове могућности за валоризацију неспорног ресурса Института,  наведено је тада у саопштењу за јавност Савјета за приватизацију.

Након одлуке да се обустави тендер и не потпише уговор, конзорцијум је Савјету поднио приговор на ту одлуку, који је савјет одбацио, након чега је услиједила тужба Управном суду.

Подсјећамо, Ракчевићево хотелско-туристичко предузеће Виле Оливе посједује око 28 одсто акција Института Игало.

Држава је власник 56, 48 одсто акцијског капитала. У власништву Владе ЦГ је 19,19 %, Инвестиционо развојног фонда ЦГ 23, 65 %, Фонда здравственог осигурања 10, 23 % и ЗЗЗЦГ 3, 4 %.

Институт Игало је данас у великим финансијским проблемима, дугује 33 милиона еура, од којих је око пет дуг према радницима на основу тужби због неусклађивања коефицијента, док је девет милиона  достигао дуг према Југобанци АД Београд у стечају. Због вишемилионског дуга, уколико држава не нађе рјешење, Институту пријети стечај.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here