САРАДЊА ХЕРЦЕГ НОВОГ И ПЕТРОГРАДА – ОБРАЗОВАЊЕ И КУЛТУРА У ФОКУСУ ДВА ГРАДА

Општина Херцег Нови и Петроград (Санкт Петербург) би у наредном периоду требало да потпишу Споразум о сарадњи у области културе и образовања.
Савјетник Предсједника општине за међународну сарадњу Јован Суботић, навео је да је то следећи корак у процесу успостављања званичних односа и братимљењу два града који је прије три године покренуо потпредсједник општине Милош Коњевић.
У склопу те иницијативе два града већ су потписала Споразум о сарадњи између Туристичких организација Петрограда и Херцег Новог. Током учешћа делегације Општине Херцег Нови на међународном Конгресу “Петроград и словенски свијет” договорено је да наредни корак буде управо потписивање споразума и развој сарадње у области просвјете и културе, са акцентом на учење руског језика. Суботић додаје да су то први од великог броја споразума који нас очекују и које ће потписати двије општине у циљу унапређења сарадње и братимљења два града.
Како је информисала секретарка за културу и образовање Општине Херцег Нови, Ана Замбелић Пиштало, прошле седмице су одржана два састанка, са петроградским Комитетом за културу и Комитетом за образовање, којем су присуствовали представници Секретаријата. У циљу систематичнијег приступа примјени самог споразума, обје стране су се сагласиле да је неопходно усвојити Акциони план дјеловања за период од 2021. до 2023. године.
Епилог тих састанака је широка лепеза могућности које треба искористити, а међу њима се истичу сарадња са Академијом за таленте, промоција руског језика у Херцег Новом, као и сарадња са Педагошком академијом Петрограда. Замбелић Пиштало је истакла да ће посебна пажња бити посвећена успостављању сарадње са Академијом за таленте која би се огледала у прилици да се млади и успјешни Новљани и Новљанке, који су остварили значајне резултате на пољу науке додатно усавршавају, кроз програм стипендирања или размјеном ђака средњих школа два града.
Како је Замбелић Пиштало појаснила, с обзиром да се руски језик не изучава у васпитно-образовним установама на територији Херцег Новог, важан сегмент активности ће се односити и на промоцију руског језика. Прва таква активност је најављена за 6. јун, Дан руског језика. Већина ових активности била би реализована у склопу центра за младе који би требало да буде отворен. Цијенећи значај цјеложивотног образовања, учесници састанка су исказали интересовање за додатно усавршавање васпитача који раде са дјецом са посебним потребама. Замбелић Пиштало вјерује да би остварена сарадња са Петроградском Педагошком академијом било од значаја за запослене у Дневном центру, али и Дјечијем дому „Младост“.
Што се тиче културе, широк је распон креативних идеја како је унаприједити и подићи на виши ниво – од сарадњи градских библиотека и могуће размјене фондова, до уврштавања руских опера у програм Опероса Монтенегро Опера Фестивала који се одржава у нашем граду.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here