Rješenje nadležnih ministarstava za finansiranje OB Meljine možda već naredne sedmice

Krivični, parnični i arbitražni postupci koji se trenutno vode u vezi OB Meljine, ograničenje raspolaganja imovinom, zakonska nemogućnost da država pomogne ustanovi koja nije u sistemu javnog zdravstva, opterećuje želju Vlade da na zakonski način pomogne funkcionisanje Bolnice Meljine, kazao je ministar finansija Aleksandar Damjanović za Boje jutra Televizije Vijesti. Istakao je da su finansijska sredstva obezbjeđena rebalansom budžeta ali da se traži zakonski model za isplatu kao i za uvođenje te ustanove u sistem javnog zdravstva.

-Dosadašnji stečajni postupak koji je sprovođen da bi se sačuvao proces rada u bolnici do maja 2021. godine koštao je dva miliona eura, obaveze do oktobra ove godine su 1, 7 miliona i ako se ovako nastavi za godinu, dvije, bolnica će koštati više mjesečnim dodavanjem nego da se ona kupi na tržištu, kazao je Damjanović.

On je istakao da su stavovi odbornika SO Herceg Novi identični sa njegovim da bolnica mora da nastavi sa radom.

-Krećemo se  u okviru zakonskih ograničenja koje imamo i želje da se uz sredstva koja su obezbjeđena rebalansom nađe zakonski  model da se bolnica uvede u sistem javnog zdravstva i pruži građanima Herceg Novog i Crne Gore zdravstvenu zaštitu. Naći ćemo način poštujući zakon da se bolnici pomogne i da ona bude centar kojem će gravitirati ne samo građani Herceg Novog veći i CG.

Damjanović navodi da je urgentno naloženo Fondu zdravstva da se obaveze koje ima Fond a tiču se jednog dijela izmirivanja redovnih obaveza za usluge koje bolnica pruža, da se čak skrati valuta plaćanja ili avansno izdvoje sredstva.

-U komunikacija sa Agencijom za zaštitu konkurencije ćemo da vidimo da li ima zakonskog osnova da se obaveze plate od strane države i rado bi to uradili ukoliko dobijemo odgovor da je to zakonski moguće. To je ono što ćemo raditi dok ne riješimo problem, rekao je Damjanović.

Predsjednik Opštine Stevan Katić očekuje da se to pitanje što prije riješi jer je alarmanta situacija u Bolnici Meljine.  Podsjetio je da je lokalna samouprava pozvala privrednike da do kraja mjeseca pomognu bolnici uplatom sredstava za nabavku kiseonika goriva i ostalih potrepština.

-Problem se mora urgentno rješavati posebno iz ugla Agencije za zaštitu konkurencije. Sve je sporo a to ne traje od juče i dugo se čeka mišljenje Agencije. Mislim da je riječ o jednom birokratskom stavu  jer ne možete Bolnicu Meljine sa aspekta zaštite konkurencije porediti sa nekom trgovinskom radnjom ili trgovinskim lancem jer je Bolnicu država pod određenim uslovima dala jednom neodgovornom investitoru još 2008. godine.  Odavno su se stekli uslovi za raskid ugovora a da je prethodna vlast koja je trajala 30 godina na vrijeme odradila sve što je trebalo, da  je pratila investiconi ciklus vidjeli bi da se ništa nije dešavalo i da je situacija bila sve teža. Država je privatizovala tu bolnicu i ne može se u istom košu posmatrati ta ustanova i neke privatne firme koje pružaju usluge, ocijenio je Katić.

SO je zauzela stav o blokadi graničnih prelaza, objašnjava on, jer je novi stečajni upravnik dao rokove od 1. novembra za postepeno zatvaranje bolnice ukoliko država ne riješi problem finansiranja.

Luka Đukanović, direktor Direktorata za projekte, zdravstveni turizam i inovacije u Ministarstvu zdravlja i član Vladine komisije, kazao je da traže najbolji model za vraćanje ustanove u sistem javnog zdravstva. Najavio je ubrzo rješenje u dogovoru sa ministrom finansija, a konačan predlog, kako je rekao, možda tokom sljedeće nedelje.

-Nije jednostavno jer imamo mnogo pravnih ograničenja, a finansijski aspekt nije toliko problematičan – kazao je Đukanović, uz objašnjenje da model o zakupu Bolnice, koji je predložen na lokalnoj Skupštini, ima previše pravnih prepreka.

Ipak, kako je dodao, na dobrom su putu da za dva preostala modela nađu dobru zakonsku osnovu i dugoročno riješe status ustanove, te da će o tome biti danas riječi i na Vladi. Zbog tajnosti postupka nije precizirao koja su to dva modela ali je istakao da novac nije problem i da je javni interes preči od finansijskog.

On je kazao da je potpuno nejasno da je 2008. godine prodata jedina bolnica na teritoriji opštine Herceg Novi a da se ne obezbijedi alternativno rješenje.

-Punih sedam godina se bolnica urušavala, da bi 2015. godine bio pokrenut postupak za raskid ugovora koji nije okončan, a 2019. godine uvodi se stečaj. Po Zakonu o stečaju, ukoliko se u roku od 30 dana ne podnese inicijativa za Plan reorganizacije donosi se rješenje o bankrotstvu. Tadašnji menadžment to nije uradio što je bila poslednja pravna mogućnost da bolnicu vratite u funkcionisanje. Sada imamo privatnu kompaniju čija imovina je trebalo da se prodaje po zakonu o stečaju ali nije jer je SDT stavilo zabranu, objasnio je Đukanović.

Kazao je i da je nejasno zašto niko do sada nije odgovarao za stanje bolnice u kojem se sada nalazi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here