REGIONALNO SVEOBUHVATNO EKONOMSKO PARTNERTSVO DOPRINOSI POVEĆANJU EKONOMSKE INTEGRISANOSTI REGIONA

RTHN u saradnji sa globalnom kineskom medijskom kućom CCTV News Content Co. Ltd realizuje serijal video zapisa i priča iz NR Kine.

Piše: dr Ivona Lađevac, zamjenica direktora Instituta za međunarodnu politiku i privredu

Prvim danom 2022. godine stupio je na snagu Sporazum o regionalnom sveobuhvatnom ekonomskom partnerstvu (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP) potpisan 15. novembra 2020. godine. Njime su države potpisnice – Kina, Južna Koreja, Japan, Vijetnam, Filipini, Kambodža, Bruneji, Mijanmar, Laos, Tajland, Malezija, Singapur, Indonezija, Australija i Novi Zeland – stvorile najveću zonu slobodne trgovine na svetu.
Budući da se radi o području koje naseljava gotovo trećina svjetske populacije i u kome nastaje trećina svjetskog BDP-a, može se samo nagađati u kojoj meri će RCEP nakon prvih godinu dana primjene transformisati prekogranično poslovanje članica i povećati ekonomsku integrisanost regiona. Ništa manje značajne su i političke konotacije ovog sporazuma.
Najprije, Sporazum o regionalnom sveobuhvatnom ekonomskom partnerstvu predstavlja prvi sporazum o slobodnoj trgovini koji je okupio Kinu, Japan i Južnu Koreju. Kina sa Japanom i Južnom Korejom, iako predstavljaju njenog trećeg, odnosno petog trgovinskog partnera, do sada nije imala bilateralne sporazume ove vrste, već samo usko specifikovane trgovinske. Ovim korakom stiču se uslovi da se i njihovi međusobni odnosi unaprijede. S obzirom na činjenicu da, u svjetskim okvirima posmatrano, sve tri zemlje predstavljaju tehnološke i proizvodne sile, može se samo pretpostaviti kakav će zamah globalnoj ekonomiji dati njihova saradnja.
Sljedeće, poznato je da RCEP pod svojim okriljem ima i države članice ASEAN-a i one koje to nisu. Pod novim okolnostima, stvoreni su uslovi koji će omogućiti i onim državama koje nisu pratile ekonomski razvoj vodećih država jugoistočne Azije da znatno napreduju. Taj proces neće biti brz, ali uslovi za njegovo ostvarivanje sada postoje.
Uprkos nekih ocjena da odredbe RCEP-a, iako brojne (konsolidovani tekst Sporazuma u pdf formatu bez pratećih aneksa ima 510 strana), nisu pretjerano striktne, postavljena pravila o međusobnoj trgovini, intelektualnom vlasništvu i patentima, internet-prodaji i tržišnoj utakmici, vremenom će dovesti i do ukidanja oko 90 odsto carina koje su trenutno na snazi u ovom regionu. Nema razloga za sumnju da će on i vrlo brzo cijelu Aziju pretvoriti u koherentnu trgovinsku zonu.
S obzirom na činjenicu da su poljoprivreda i sektor usluga tek u naznakama pokriveni, moglo bi se očekivati da će u dogledno vrijeme i ove oblasti biti podrobnije regulisane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here