PROIZVOĐAČI MLIJEKA OBUSTAVOM ISPORUKE TRAŽE REAKCIJU NADLEŽNIH


Pošto nije povećana otkupna cijena mlijeka, proizvođači u Crnoj Gori obustaviće od sutra isporuku mljekarama. Pregovori sa otkupljivačima i resornim ministarstvom nisu doveli do rezultata, a novi sastanak sa tri ministra, umjesto danas, biće održan u srijedu.
Kako je za RTHN kazao Vladimir Lakić, sekretar Udruženja stočara Crne Gore, osim obustave isporuke, sutra će ispred Ministarstva poljoprivrede prirediti i performans kojim žele da upozore Vladu i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da moraju hitno da reaguju.

-Mi smo pozvali sve proizvođače koji su nezadovoljni otkupnom cijenom da obustave isporuku mlijeka na teritoriji Crne Gore. Oni ne treba da podliježu pritisku nijednog otkupljivača da više od njih neće otkupljivati mlijeko, jer tu smo mi da ih sačuvamo. Osim obustave isporuke, imaćemo ispred Ministarstva poljoprivrede jedan performans kojim želimo da upozorimo i Vladu i Ministarstvo da moraju brzo da reaguju. Tu će biti najveći crnogorski proizvođači mlijeka, a obustava će trajati sve dok se ne nađe rješenje za ove probleme. Dugo trpimo i jednostavno više nismo u stanju. Država se oglušila o nas i moramo nešto preduzeti – ili da stoku damo u klanice ili da reagujemo na ovaj način. Ako i to ne da rezultate znači da smo prepušteni sami sebi i svaki farmer, svaki čovjek koji proizvodi mlijeko, moraće onda sam da odluči šta mu je raditi, kazao je Lakić.

Iz Udruženja su predložili set mjera za spas sektora mliječnog govedarstva, jer prema trenutnoj proizvodnoj kalkulaciji niko danas u Crnoj Gori ne može proizvesti “pozitivni litar”.

-Predložili smo da i Ministarstvo iznese svoje planove šta može uraditi i oni su potpuno saglasni sa stavovima da smo ugroženi. Jedna od mjera je bila ukidanje PDV-a na koncentrovanu stočnu hranu, druga je bila ukidanje PDV-a na pasterizovani mlijeko, treća je bila da se marketi odreknu dijela marži u korist farmera a četvrta da otkupljivači podignu otkupnu cijenu mlijeka, međutim te mjere do sada uopšte nemaju efekta. Mi odavno poslujemo sa gubitkom, i ne postoji šansa da se proizvede pozitivni litar mlijeka.Mi smo pozvali i inženjere stočarstva u Ministarstvu poljoproivrede da izvuku trenutnu proizvodnu kalkulaciju mlijeka u Crnoj Gori, po kojoj nijedan čovjek danas u Crnoj Gori ne može proizvesti ovaj pozitivni litar. To je nekih 58,5 centi a mi mlijeko predajemo registrovanim mljekarama i sirarama za 40 centi. Prosječna otkupna cijena na nivou Crne Gore je 36 centi, velika je razlika do 58, a mi takve gubitke trpimo svaki dan, i postalo je neizdrživo.

Lakić objašnjava da nemaju ništa protiv vlade, države i ministarstava, već žele da znaju da li u Crnoj Gori treba sektor mliječnog govedarstva.

-Moramo im skrenuti pažnju i na neki način ih natjerati da reaguju, kao što u svakoj iole ozbiljnoj zemlji države i vlade reaguju po ovom pitanju. Ovdje vidimo da nema reakcije. Dok sva crnogorska poljoprivreda “gori”, ministar se nalazi u senegalu sa svojim saradnicima gdje plasira mjere uticaja vode na životnu sredinu. Druga dvojica ministara su ovih dana bili politički angažovani u Beranama i nemaju sluha da prime predstavnike farmera da riješe ovaj problem. Dakle, jednostavno nemamo reakcije, potpuno smo prepušteni sami sebi, i mi smo samo postavili jedno vrlo konkretno pitanje – da li država želi da ima uopšte ovaj sektor u Crnoj Gori? Ukoliko ne želi, samo neka nam kaže – mi ne želimo, ne možemo da održimo taj sektor u životu i onda da se mi po tome određujemo, da ne bi bilo da mi sami donosimo odluke i da nismo konsultovali nikoga. Zato želimo da crnogorska javnost zna šta će kupovati za pola godine, ukoliko se ugasi ovaj sektor.

Iz Udruženja stočara Crne Gore upozoravaju da neće dozvoliti ulazak mlijeka iz Srbije po mnogo većim cijenama nego u Crnoj Gori.

-Nemam tačan podatak koliko je registrovano mljekara i sirara u Crnoj gori, mislim da ih je oko 20, a ima tu i sitnih prerađivača kojima se daje mala količina da prerade. Imamo u Crnoj Gori tri velike mljekare : “Lazine”, “Srna” i “Nika” koje su glavni pokretači, odnosno zamajac crnogorskog mljekarskog sektora. Mi nećemo dozvoliti ni da uđe mlijeko iz Srbije po mnogo većim cijenama nego što se otkupljuje u Crnoj Gori, i to javnost mora. Dakle ako su spremni da plate 46, 48 ili 50 centi za to mlijeko, a da crnogorsko plaćaju 30, 32 ili 40 centi to je velika razlika za nas. U ovom poslu jedan cent je veliki; na količinu mlijeka od 10, 15 ili 20 hiljada litara na mjesečnom nivou, to je ozbiljan novac.

Prema poslednjem izvještaju iz marta uvezeno je ukupno 158 hiljada litara mlijeka u Crnu Goru iz Srbije. Od toga je samo mljekara “Lazine” uvezla 98 hiljada litara, dakle otprilike 3,5 tone po danu. To mlijeko su platili u Srbiji po 44 centa, plus sve dažbine, prevoz, kontrole na granicama, kontrole u Crnoj Gori, tako da to mlijeko ovdje ne može biti ispod 48 do 50 centi, objasnio je Lakić.
On ističe da je novi problem najavljeno povećanje prema otkupljivačima od dva centa, od kojeg planiraju da većinu iznosa zadrže za sebe.

-Oni su bili toliko tvrdoga stava da nam se ne podigne nijedan cent, a najavili su kao da će podići prema otkupljivačima dva centa, ali za sebe zadržati tri, četiri ili pet puta više, što je za nas neprihvatljivo. Za nas je bila prihvatljiva ponuda da od toga povećanja koje će ići prema marketima, farmerima odnosno proizvođačima daju 70 %, a za njih zadrže 30 %. Mislim da je to realna ponuda, jer mi smo u ovom dijelu ugroženi, dok je njihovo objašnjenje da nisu podizali plate radnicima deset godina, pa bi sad preko ovoga djela da to urade.

Koliko je alarmantna situacija sa otkupom mlijeka u Crnoj Gori govori podatak da je došlo do pada dnevnog otkupa sa nekih 20 hiljada litara prošle, na 13 i po hiljada ove godine .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here