ПРИМАВЕРА – ФЕСТИВАЛ КРЕАТИВНОСТИ И МАШТОВИТОСТИ У ЧАСТ ПРОЉЕЋУ

Коначно Примавера и коначно славље у знак прољећа, живота, доласка љета и свакако у част природе која нас окружује а коју у сваком тренутку ваља чувати. На тераси Градске кафане и у парку Бока, траје Примавера, пета у низу и једна од познатих Стађунских фешти НВО Руке. Уз рукотворине које су изложене на малој тераси, радионице за дјецу како направити Хватаче снова, преко еколошке секције ученика ОШ „Дашо Павичић“ до зумбе и самбе која се плеше у Парку Бока, данас је сасвим сигурно да ће свако од посјетилаца наћи нешто за себе, уживати у креативности и умјећу излагача и у дружењу које је свима недостајало толико мјесеци.

Шта је изложено на штанду НВО РУКЕ, упознала нас је вриједна дјевојчица Дуња Којовић, која је са посебним емоцијама говорила о свему што су припремили.

-Ту су џемови од наранџе и од смокве, наранцини, сапуни, лаванда, брошеви, со за каду, свијеће, разни мириси…. Највише ми се свиђају наранцини, нису ни преслатни, него таман како треба. Посебнмо уживам да помажем мами када прави сапуне или пакује лаванду, или да оцјењујем брошеве када их направи, казала нам је Дуња.

Биљана Вукчевић, изложила је ручно рађене хеклане, одјевне предмете.

-Представљамо оно што је настајало ове зиме. Фестивали попут Примавере су велика подршка за све нас јер можемо да прикажемо шта је то настајало током претходних мјесеци, каже Биљана за коју хеклање представља, како истиче, и хоби и одмор.

Ана Булатовић – Лили морска, приредила је занимљиву радионицу за дјецу како направити Хватача снова.

-Хватачи снова су дио јужноамеричке културе, Индијанаца који су их правили да би своју дјецу заштитили од лоших снова, ноћних мора. Обично се каче или на узглављу изнад кревета или на прозору. Прича гласи да сан када уђе, ао је лош уплете се, а ако је добар склизне низ перје и тракице до главе сањача. Колико ће се правити, зависи од величине и материјала, од неколико сати до неколико дана. Данас је већ постао и више од обичаја, декор а тако и треба да буде јер је предиван, казала нам је Ана.

Сенка Станић, израдила је прозорчиће од бијелог бора, а њена пријатељица кућице за птице.

-Прозорчићи су у разним бојама, различитих су димензија и служе да видите кроз њих нешто љепше. Настали су од бијелог бора, у питању је ручни рад и за њихову израду је потребно три до пет дана. Кућице за птице су такође ручни рад моје пријатељице. Фестивали попут Примавере нам свима пријају и овакви догађаји су потребни Херцег Новом који је туристичко мјесто.

Плато некадашњег хотела Рудник, био је простор за еколошку едукацију. Ученици ОШ „Дашо Павичић“ извели су „Витаминску јадиковку“, затим представљали љековито биље које је добро за борбу против Ковид 19, али и програм „Обуцимо наранче“. Маја Ерењи Хер Браун (Maja Erenji Her Brown), објаснила је да су тим перформансом жељели да скрену пажњу на девастацију цитруса у нашој општини.

-Прољеће је али сада је вријеме да се прича о заштити наранача јер на зиму ће нам бити касно. Мали перформанс „Обуцимо наранчу“ ученика ОШ „Дашо Павичић“ и њихове наставнице Марине Перовић је креативан начин да се приђе проблему, али се надам да ће бити и неки практичан начин. Двије наранче на платоу хотела Рудник су један од симбола Херцег Новог а као што се може примјетити, нису баш у добром стању. На овај начин хоћемо да покажемо да су важне и да их треба чувати. Нама су посебно важне јер су повод за покретање наше прве стађунске феште „Малу фешту од наранче“, објаснила је Ерењи Хер Браун.

У Парку Бока плесала се самба и зумба захваљујући школи плеса салса Revolutión и клубу Zumba Shaira.

Програм траје до 14 сати.

Традиционални излет и радионица упознавања са љековитим, јестивим и зачинским биљем биће организовани сутра у поподневним сатима.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here