„Priča o južnjačkom roku“ – zabava, edukacija i istorija južnjačkog roka na jednom mjestu

Veče posvećeno rok muzici južnih američkih država, pod nazivom „Priča o južnjačkom roku“, u okviru programa 54. Praznika mimoze, održano je sinoć u bistrou „Belavista“.

Tema ovogodišnjeg izdanja bio je bend Lynyrd Skynyrd, a o njima, njihovoj muzici, kao i uticaju na svjetsku rok scenu govorili su poznavaoci južnjačkog roka, Nenad Vitomirović i Davor Čamdžić, saopšteno je iz lokalne uprave.

Na trećem izdanju ovog edukativnog programa publika se bliže upoznala i sa fenomenom „južnjačkog bratstva“ – poštovanju, osjećajima i relacijama koje su bendovi i članovi južnjačkog rok korpusa imali među sobom, a koji se vrlo često manifestovao učestvovanjem na muzičkim projektima, kao i u vidu kolaboracije na sceni onda kada je bilo potrebno.

Nenad Vitomirović i Davor Čamdžić

– U drugim žanrovima se ne dešava da bez poziva ekipa dolazi sa kraja na kraj Amerike kako bi pomogli da se završi određeni projekat. Kako gitaristi i basisti, tako i bubnjari. Ta bliskost, privrženost jugu, familiji i religiji, nezabilježena je u drugim muzičkim pravcima – kazao je Čamdžić.

Jedna od tema razgovora bio je i animozitet između benda i njegovog frontmena Ronija Van Zanta sa muzičkom rok zvijezdom Nilom Jangom, koji je porijeklom iz Kanade i koji nije dijelio iste vrijednosti sa američkim jugom. Jang je objavio dvije pjesme („Southern Man“ i „Alabama“) u kojima je opravdano kritikovao južnjački rasizam, dok je Van Zant smatrao da se radi o generalizaciji. Lynyrd Skynyrd je potom objavio legendarnu pjesmu „Sweet Home Alabama“, kao odgovor na Jangove dvije pjesme. Nekoliko sedmica nakon avionske nesreće i smrti tri člana benda, među kojima je bio i Van Zant, Jang je na koncertu izveo mještavinu numera „Alabama“ i „Sweet Home Alabama“, kojom je odao počast kolegama muzičarima i legendama južnjačkog roka.

Vitomirović je govorio o istorijatu benda Lynyrd Skynyrd, njihovim počecima i specifičnostima koje su obilježile muzičke karijere članova benda, ali i o njihovom karakteru i energiji „kojom su zarazili cijeli svijet i na taj način zalužili da budu u Rock&Roll Kući slavnih“.

On je istakao i da je ovo veče na određeni način posvećeno Mišu Pašeti, Draganu Vasiljeviću i mnogim drugim moreplovcima koji su 70ih godina prošlog vijeka u naš grad donosili muzičke ploče iz cijelog svijeta, koje su za Herceg Novi i rok fanove imale esencijalnu vrijednost u promociji roka američkog juga.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here